Kość gnykowa

Spis treści

Kość gnykowa (łac. os hyoideum) znajduje się między żuchwą a przednią powierzchnią szyi. To nieparzysta struktura o podkowiastym kształcie. Wyróżnia ją to, że nie łączy się z żadnymi innymi kośćmi.

Kość gnykowa (łac. os hyoideum)

Jak zbudowana jest kość gnykowa?

Kość gnykowa składa się z następujących struktur:

  • trzon;
  • para rogów większych;
  • para rogów mniejszych.

W budowie trzonu wyróżnia się dwie powierzchnie – przednią i tylną. Powierzchnia przednia jest chropowata, ponieważ stanowi miejsce przyczepu wielu mięśni. Z kolei powierzchnia tylna jest gładka. Na bocznych końcach trzonu znajdują się niewielkie dołeczki, dzięki którym trzon łączy się z rogami większymi i rogami mniejszymi.

Rogi większe są cienkie i bocznie spłaszczone. Biegną z końców bocznych trzonu ku tyłowi i nieco ku górze. Na swoich końcach posiadają guzkowate zgrubienia. Przyczepiają się do nich mięśnie:

  • gnykowo-językowy;
  • zwieracz środkowy gardła;
  • tarczowo-gnykowy.

Rogi większe połączone są z trzonem za pośrednictwem chrząstkozrostu. Połączenie to w starszym wieku bardzo często zmienia się w kościozrost. Rogi mniejsze z kolei to dwie małe, stożkowate wyniosłości chrzęstne. Swoimi podstawami odchodzą od miejsca połączenia trzonu z rogami większymi. To właśnie do nich przyczepiają się:

  • więzadło rylcowo-gnykowe;
  • część środkowego zwieracza gardła;
  • mięsień chrząstkowo-językowy.

Kość gnykową tworzy niemal w całości istota zbita. Niewielkie pozostałości istoty gąbczastej można spotkać jedynie w najgrubszych częściach trzonu i rogów większych.

Rozwój kości gnykowej

Kość gnykowa rozwija się z chrzęstnego szkieletu trzewnego, przy czym każda z części składowych rozwija się z osobnego punktu kostnienia (ogólnie jest ich 5). Ciekawostką jest, że więzadła rylcowo-gnykowe mogą na ulegać skostnieniu na różnej wielkości swojego przebiegu.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *