Dlaczego warto regularnie chodzić do dentysty?

Spis treści

Badania stomatologiczne powinno się wykonywać regularnie — przynajmniej 2 razy w roku w przypadku osób dorosłych i raz na 3 miesiące w przypadku dzieci. W zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta może wystąpić konieczność częstszych wizyt kontrolnych, ale jest to klucz do utrzymania zdrowych zębów i pięknego uśmiechu. Dlaczego jeszcze warto chodzić do dentysty?

Dlaczego warto regularnie chodzić do dentysty?

Niewłaściwa higiena to początek kłopotów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Czasami nie wystarczy samo mycie zębów — kluczowe są również profilaktyczne zabiegi higienizacyjne, nitkowanie czy dostosowanie rodzaju szczoteczki do stanu uzębienia. Co więcej, nie każdy pacjent może być świadomy faktu, że w jego jamie ustnej rozwija się np. próchnica lub poważne stany zapalne, które mogą prowadzić nawet do utraty zębów.

Szczególnie istotne są również wizyty kontrolne u dentysty w przypadku dzieci. Lekarz oceni wówczas higienę i stan mlecznego uzębienia oraz kondycję wyrastających zębów. Pomoże on także w wykryciu wszelkich nieprawidłowych nawyków dziecięcych, takich jak np. ssanie smoczka czy oddychanie ustami. W takich sytuacjach często niezbędne staje się zastosowanie aparatów ortodontycznych lub regularnych ćwiczeń.

Bezpieczeństwo i kontrola

Lekarz stomatolog może szybko zweryfikować czy prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej, a także doradzić w zakresie najlepszych metod oczyszczania zębów. Może się wówczas okazać, że stosujemy niewłaściwą pastę lub płukankę i że należy ją wymienić na inny rodzaj.

To jednak nie wszystko, bo nawet pomimo dbałości o higienę jamy ustnej i tak powstaje kamień nazębny. Jest on jedną z głównych przyczyn chorób przyzębia i może się przyczyniać do powstawania próchnicy. Twardego kamienia nazębnego nie da się usunąć za pomocą szczoteczki, dlatego konieczna jest wizyta u dentysty, który przeprowadzi szereg zabiegów profilaktycznych. O zdrowe zęby i piękny uśmiech zadbasz w Baltic Ortho Clinic — pracuje tam najlepszy stomatolog w Gdynia sama klinika oferuje również szereg zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej, stomatologii estetycznej i implantologii. 

Zabiegi profilaktyczne u dentysty

Do dentysty regularnie powinny się udawać zarówno osoby, które zmagają się z chorobami jamy ustnej, jak i te, które cieszą się zdrowym i silnym uzębieniem. Lekarz profilaktycznie badać wówczas błonę śluzową jamy ustnej, gardła i języka. Pozwala to wykryć nawet zmiany nowotworowe, które we wczesny stadium są całkowicie wyleczalne.

Później można się zdecydować na szereg profilaktycznych zabiegów z zakresu czyszczenia zębów. Mowa tutaj m.in. o skalingu i  piaskowaniu, które usuwają osad nazębny i nieestetyczne przebarwienia. Często też wykonuje się zabieg fluoryzacji, który wzmacnia uzębienie i działa przeciwpróchniczo. Regularne kontrole u dentysty to gwarancja tego, że stan naszych zębów nagle nie ulegnie pogorszeniu. Należy bowiem pamiętać, że nieleczone choroby zębów mogą prowadzić do bardzo kosztownych operacji — w tym do leczenia kanałowego.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *