Implanty zębowe w Warszawie – czy to rozwiązanie na całe życie? Jaka jest ich trwałość?

Spis treści

Coraz więcej osób wybiera implanty zębowe zamiast innych metod uzupełniania ubytków w jamie ustnej, takich jak mosty czy protezy. Nic w tym dziwnego! Dzięki implantom możesz podnieść swoją samoocenę, polepszyć samopoczucie i cieszyć się pięknym uśmiechem. Tylko na jak długo? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

Implanty zębowe w Warszawie – czy to rozwiązanie na całe życie? Jaka jest ich trwałość?

Co to są implanty zębowe?

Wiele osób myśli, że pod terminem implanty stomatologiczne kryje się widoczna część zęba (korona). Nic bardziej mylnego! Implant to śruba (najczęściej tytanowa), która ma zastąpić korzeń utraconego zęba lub zębów. Chirurg wszczepia ją w kość żuchwy lub szczęki, pod powierzchnią dziąsła. Gdy implant zrośnie się z kością, tworząc solidny fundament, wówczas wszczepiane są sztuczne zęby. W przypadku braku jednego zęba jest mocowana korona protetyczna, zastępująca naturalny ząb. Natomiast u osób z większymi ubytkami w jamie ustnej, implanty mogą służyć jako podparcie dla mostu protetycznego.

Implanty stomatologiczne – na ile lat są zakładane?

Implantów stomatologicznych nie zakłada się na określoną ilość czasu, by później wymienić je na nowe. Obecnie implantologia jest rozwinięta na bardzo wysokim poziomie, a implanty są wszczepiane z myślą o jak najdłuższej trwałości. Z założenia mogą służyć przez całe życie. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy implant nie będzie tym samym, co prawdziwy ząb. Z tego względu czas, na jak długo to rozwiązanie wystarczy, jest trudny do określenia. Wpływają na to czynniki takie jak między innymi:

  • indywidualna budowa szczęki;
  • stan zdrowia pacjenta;
  • dbałość o higienę jamy ustnej.

Każdy pacjent, który poddał się zabiegowi wszczepienia implantu, otrzymuje od chirurga zalecenia i wytyczne w kwestii późniejszej pielęgnacji. Jak dbać o implant zębowy? Podobnie jak o prawdziwy ząb – należy go regularnie szczotkować, nitkować, płukać jamę ustną płynem. Ważne są również kontrolne wizyty u stomatologa oraz regularne usuwanie kamienia, aby uniknąć zapalenia tkanek otaczających implant.

Co wpływa na żywotność implantu?

Oprócz stylu życia i właściwej pielęgnacji jamy ustnej to kluczowym czynnikiem, wpływającym trwałość implantu zębowego, jest dobrze zaplanowane leczenie. Wiedzą o tym między innymi w klinice Dental Fraternity, w której specjaliści rzetelnie planują leczenie, korzystając z najlepszego sprzętu i najlepszych materiałów.

Na trwałość implantu wpływają także czynniki biologiczne, a przede wszystkim proces osteointegracji. W jego trakcie implant zrasta się z tkanką kostną, co wpływa na stabilność rekonstrukcji protetycznej. Jeśli z jakiegoś powodu proces osteointegracji nie przebiegnie pomyślnie lub kość zacznie zanikać, wówczas organizm może uznać implant za ciało obce i ostatecznie go odrzucić. W jakich sytuacjach może się tak stać? Przede wszystkim przy osteoporozie, urazach szczęki oraz niektórych chorobach ogólnoustrojowych. Na szczęście odrzucenia zdarzają się bardzo rzadko, ponieważ występują u mniej niż 1% pacjentów.

Implanty stomatologiczne – czy warto?

Nie oszukujmy się, zabieg wszczepienia implantu zębowego nie należy do najtańszych usług dentystycznych. Pomimo tego, jest z całą pewnością najbardziej skuteczną metodą uzupełniania ubytków zębowych, a co najważniejsze – najkorzystniejszym dla fizjologii szczęki i żuchwy rozwiązaniem. Ile kosztuje implant stomatologiczny? Cena zabiegu waha się w przedziale 3500 a 4000 złotych. Należy jednak jeszcze dodać koszt odbudowy protetycznej – korony bądź mostu. Część protetyczna może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *