Czy wiesz, że ubytki klinowe dotyczą nie tylko osób starszych, ale również 20- i 30-latków? Mimo regularnej higieny jamy ustnej wiele osób nieświadomie szkodzi swojemu szkliwu – najczęściej przez zbyt mocne przyciskanie szczoteczki. Stopniowo ubytki szkliwa mogą się pogłębiać, a odsłonięta zębina staje się bardziej wrażliwa na ciepłe, zimne oraz kwaśne produkty. Co jeszcze sprzyja powstawaniu ubytków klinowych i jak chronić przed nimi szkliwo?
Trójkątne lub owalne i czasem też dobrze wyczuwalne. Czym są ubytki klinowe?
Ubytki klinowe (abfrakcyjne) to owalne lub trójkątne ubytki w szkliwie. Powstają głównie w okolicy szyjki zęba – tam, gdzie szkliwo jest cieńsze, a ząb bardziej wrażliwy.
Jeśli ubytek klinowy znajduje się po wewnętrznej stronie zębów, możesz nawet nie zauważyć, że odsłania żółtą lub brązową zębinę. Gdy jednak pojawia się na zewnętrznych powierzchniach zębów, podczas uśmiechu staje się dobrze widoczny. Ubytki klinowe można nie tylko zobaczyć, ale także wyczuć językiem. Ich krawędzie bywają dość ostre. Warto pamiętać, że jeśli dopiero powstają – mogą nie być ani widoczne, ani wyczuwalne. A zarówno starsi, jak i młodsi zazwyczaj dowiadują się o nich dopiero wtedy, gdy ubytki abfrakcyjne zaczynają powodować ból lub nadwrażliwość.
Przyczyny ubytków klinowych, a wśród nich…
…nieprawidłowe mycie zębów. Ubytki klinowe powstają głównie przez czynniki mechaniczne. Zbyt mocne dociskanie (często twardej) szczoteczki do powierzchni zęba i intensywne ruchy szorowania mogą niszczyć szkliwo. W połączeniu z nieprawidłową techniką mycia, dodatkowym czynnikiem osłabiającym szkliwo są pasty wybielające, które często zawierają drobinki ścierne.Ubytki w szkliwie mogą również powodować:
- bruksizm,
- wady zgryzu,
- otwieranie butelek zębami,
- nawykowe obgryzanie paznokci,
- dieta bogata w kwaśne produkty, np. napoje gazowane i cytrusy,
- bulimia,
- refluks.
Jak myć zęby, by chronić szkliwo przed ubytkami?
Szczotkowanie zębów szczoteczką manualną wymaga precyzji i odpowiedniej techniki. Bezpieczna dla szkliwa jest metoda wymiatająca. Polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem ok. 45 stopni do linii dziąseł i wykonywaniu delikatnych ruchów wymiatających w kierunku od dziąseł ku koronie zęba. Ważne jest, by nie dociskać jej zbyt mocno i unikać szorowania w poziomie, które może prowadzić do ścierania szkliwa.
Dla osób preferujących wygodę i chcących mieć pewność, że ich technika mycia jest prawidłowa – lepszym rozwiązaniem okaże się model soniczny. Szczoteczka soniczna Oclean jest wsparciem w ochronie szkliwa i zapobiega tworzeniu się ubytków klinowych. Wystarczy delikatnie przesuwać ją po powierzchni zęba, zatrzymując się na ok. 2–3 sekundy w jednym miejscu, a precyzyjne ruchy soniczne o wysokiej częstotliwości wykonują resztę pracy. Ponadto:
- Zapewnia delikatność mycia – ma delikatne, opatentowane włókno i nie wymaga dociskania, dzięki czemu nie powoduje mechanicznego ścierania szkliwa.
- Dokładnie usuwa płytkę nazębną. Ruchy soniczne o wysokiej częstotliwości docierają do trudno dostępnych miejsc, skutecznie likwidując płytkę nazębną. Dzięki temu zapobiegamy remineralizacji, czyli tworzeniu się kamienia nazębnego.
- Jest idealnym rozwiązaniem dla osób z nadwrażliwością spowodowaną już istniejącymi ubytkami klinowymi – ma specjalny tryb delikatnego czyszczenia, który nie wywołuje bólu podczas mycia.
- Monitoruje efektywność mycia – innowacyjny raport na korpusie szczoteczki informuje o dokładności szczotkowania, pomagając wypracować prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej.
Podsumowanie
Odpowiednia technika szczotkowania i świadomy wybór narzędzi do higieny jamy ustnej to klucz do ochrony szkliwa. Unikanie zbyt mocnego nacisku, stosowanie delikatnych ruchów lub sięganie po nowoczesne rozwiązania, takie jak szczoteczki soniczne – pozwala skutecznie dbać o zęby i zapobiegać pogłębianiu się ubytków klinowych. Dzięki temu możesz cieszyć się zdrowym i mocnym szkliwem przez długie lata.
Bibliografia
Dec A., Kijak E., Odbudowa startych patologicznie zębów z wykorzystaniem różnych technik – opis przypadku, Protet Stomatol 2023, 73(1), s. 65–73.
Oleszek-Listopad J., Szymańska J., Dysfunkcja układu ruchowego narządu żucia – aktualny stan wiedzy, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2018, 24(2), s. 82–88.
Dobosz A., Panek H., Dobosz K., Zastosowanie metody elementów skończonych do analizy naprężeń w twardych tkankach zębów, Dent. Med. Probl. 2005, 42(4), s. 651–655.
Artykuł sponsorowany