Ponad 75% Polaków korzysta z recept elektronicznych!

Spis treści

Recepty w formie elektronicznej są w dzisiejszych czasach standardem – niemal całkowicie wyparły ich papierowe odpowiedniki. Cieszą się ogromną popularnością. Szacuje się, że aż 75% Polaków korzysta właśnie z takiego rozwiązania! Co powinieneś o tym wiedzieć? Przeczytaj poniższy artykuł!

Ponad 75% Polaków korzysta z recept elektronicznych!

Usługi medyczne są coraz powszechniej świadczone w wersji elektronicznej i online. Dotyczy to zarówno konsultacji lekarskich, jak i zwolnień L4 czy skierowań na badania. Wiodącą usługą jest jednak recepta elektroniczna. Poznaj ją nieco bliżej!

Czym jest recepta elektroniczna?

Recepta elektroniczna to dokument w wersji cyfrowej uprawniający do odbioru leków przepisanych przez lekarza. Przesyłana jest SMS-em (zawiera wówczas 4-cyfrowy kod, który podaje się farmaceucie wraz z numerem PESEL) oraz mailowo (zawiera wówczas kod QR, który farmaceuta musi zeskanować). Widnieje ona ponadto na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Taką receptę możesz zrealizować w dowolnej aptece na terenie kraju, także częściowo. Przeważnie termin jej realizacji wynosi 30 dni.

Zalety recepty online

Recepty elektroniczne cieszą się rosnącą popularnością głównie ze względu na:

 • brak ryzyka zagubienia recepty – jeśli usuniesz SMS i e-mail, wystarczy, że zalogujesz się do IKP;
 • wysoka czytelność – farmaceuta nie ma już trudności z odczytaniem przepisanych przez lekarza leków;
 • komfort realizacji – masz ją na swoim telefonie, który prawdopodobnie zabierasz ze sobą na każde wyjście z domu;
 • komfort zdobycia – e-recepty możesz otrzymać w ramach teleporady lub wykupić je całkowicie online;
  możliwość realizacji częściowej;
 • niski koszt – możesz otrzymać e-receptę za pośrednictwem portali świadczących usługi medyczne, wówczas jej koszt to zaledwie 60-70 zł.

Ten proces minimalizuje błędy w przekazywaniu informacji oraz oszczędza czas zarówno pacjentowi, jak i pracownikom medycznym.

Co jeszcze czeka pacjenta w najbliższej przyszłości?

Zdaniem farmaceutów ostatnie 3 lata wyraźnie pokazały, że pomimo wielu korzyści, jakie płyną z obecności recept elektronicznych, system potrzebuje kilku usprawnień i aktualizacji do obecnych wymagań. Proponują zatem zmiany, które usprawnią system e-recept już w najbliższej przyszłości. Czego mogą się spodziewać pacjenci? W propozycjach specjalistów znajdują się następujące pomysły:

 • usunięcie blokady na receptach rocznych ilości opakowań, która pacjentowi przepadła, bo spóźnił się on z pierwszą realizacją w terminie 30 dni od daty wystawienia;
 • informacja o tym, czy podany przez pacjenta kod recepty został przez lekarza anulowany, czy też pacjent zrealizował już część recepty w innej aptece;
  numer kontaktowy do pacjenta zapisany na e-recepcie.

Są to ułatwienia przede wszystkim dla farmaceutów, dzięki którym realizacja recept będzie bardziej komfortowa. Skorzystają jednak i pacjenci – np. zostaną natychmiast poinformowani o dostępności leków dzięki numerowi telefonu na recepcie. System jest aktualnie szczegółowo omawiany, a zmian mają być stopniowo wprowadzane już niedługo.

Bibliografia

 1. Marcin Flis – E-recepta – element cyfryzacji publicznego systemu zdrowia (https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=927769).
 2. Redakcja mgr.farm – Nie byłoby sukcesu e-recepty bez farmaceutów (https://mgr.farm/aktualnosci/nie-byloby-sukcesu-e-recepty-bez-farmaceutow/).
 3. Mateusz Jabłoński – Farmaceuci proponują zmiany, które usprawnią system e-recept… (https://mgr.farm/aktualnosci/farmaceuci-proponuja-zmiany-ktore-usprawnia-system-e-recept/).
 4. Ewa Borek, Jarosław Greser, Agnieszka Kilijanek-Cieślik, Teresa Perendyk, Artur Pruszko, Anna Sitek, Kinga Wojtaszczyk – E-zdrowie. Czego oczekują pacjenci? (https://mypacjenci.org/wp-content/uploads/2018/08/E_Zdrowie_Raport.pdf).

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *