Próchnica zębów – Twój największy wróg na drodze do pięknego uśmiechu

Spis treści

Uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Wie o tym chyba każdy. Niezależnie od tego, czy masz piękne, białe zęby, czy nie, Twój uśmiech powinien być szeroki i promienny. Niestety, nie każdy może się takim pochwalić. Ponad 30% dorosłych cierpi na próchnicę zębów, która może negatywnie wpłynąć na estetykę i funkcjonowanie jamy ustnej.

Próchnica zębów - Twój największy wróg na drodze do pięknego uśmiechu

Czemu próchnica jest tak niebezpieczna?

Próchnica jest najczęstszą chorobą zębów wśród dzieci i dorosłych. Jest to choroba wpływająca na zęby w wyniku przyjmowania pokarmów zawierających cukier. Próchnica zębów może się rozprzestrzeniać z zęba na ząb i powodować poważniejsze uszkodzenia delikatnych tkanek.

Próchnica jest bardzo niebezpieczną chorobą, ponieważ jeśli nie jest diagnozowana we właściwym czasie i nie jest leczona odpowiednio szybko, może spowodować rozległe i trwałe szkody w szkliwie i okolicznych tkankach, a w konsekwencji uszkodzenia miazgi zębowej. Próchnica zębów może powodować nieodwracalne zmiany w jamie ustnej, a nawet zmiany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, które są szczególnie odczuwalne w przypadku zębów mądrości.

Próchnica zębów może również pogarszać poziom życia, ponieważ ból i dolegliwości są często mylone z innymi chorobami. Osoby chorujące na próchnicę mogą mieć trudności z jedzeniem stałych pokarmów lub mówieniem bez bólu. Może to w ogromnym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie i odbierać pełną radość z życia.

Jak zapobiegać próchnicy?

Najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy jest unikanie spożywania jedzenia zawierającego cukry, nie tylko w postaci słodyczy, ale także w postaci owoców i słodkich napojów. Ważne, aby ze wszystkim zachowywać umiar.

Codzienne szczotkowanie zębów i jedzenie regularnych posiłków jest niezwykle ważne dla zdrowia zębów. Regularne kontrole stomatologiczne powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku w celu wykrywania i leczenia próchnicy zębów we wczesnym stadium.

Leczenie próchnicy

Próchnica zębów jest leczona za pomocą zabiegów stomatologicznych. Leczenie obejmuje usuwanie części zęba, który jest uszkodzony i wypełnianie ubytków specjalnymi materiałami. W niektórych przypadkach konieczne jest wstawienie stałego wypełnienia, aby wzmocnić zęby. Innym sposobem leczenia próchnicy jest usuwanie bakterii za pomocą lasera. Leczenie jest najskuteczniejsze, gdy próchnica jest wykrywana we wczesnym stadium. Leczenie złożonych i poważnych przypadków próchnicy zębów może wymagać usunięcia zęba.

Próchnica a leczenie ortodontyczne

Próchnica zębów może stanowić poważny problem zdrowotny, który może prowadzić do utraty zębów. Nieleczona próchnica może także doprowadzić do problemów z układem nerwowym i krążeniowym. Problemy z próchnicą zębów mogą także prowadzić do trudności w leczeniu ortodontycznym. Dlatego ważne jest, aby leczyć próchnicę zanim zdecydujemy się np. na nakładki ortodontyczne Hello Smile.

Jeśli nasze zęby lub dziąsła nie są w pełni zdrowe, narażamy się na to, że podjęte przez nas leczenie ortodontyczne nie przyniesie zamierzonych efektów. Jeśli myślisz więc o prostowaniu zębów (niezależnie od tego, czy bierzesz pod uwagę tradycyjne aparaty ortodontyczne czy nakładki ortodontyczne) powinieneś w pierwszej kolejności odwiedzić swojego dentystę, tak by pozbyć się ewentualnych ubytków.

Podsumowanie

Próchnica zębów nie jest wynikiem przypadku. To wyniki nieodpowiedniej higieny jamy ustnej oraz niewłaściwej diety. Jak wspomniano wcześniej, najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy jest unikanie cukru oraz regularne mycie zębów. Szczotkowanie po każdym posiłku i regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Twój dentysta może wykryć próchnicę we wczesnym stadium i udzielić Ci właściwego leczenia. Próchnica jest problemem, którego pod żadnym pozorem nie można lekceważyć.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *