Taborety lekarskie – sposób na zdrowe plecy i komfort podczas pracy

Spis treści

Taboret lekarski to niewielkie, niezwykle mobilne siedzisko, którego lekarz może używać podczas badania pacjenta, wypisywania recept, a nawet wykonywania zabiegów. Zalicza się go do niezbędnego wyposażenia każdego gabinetu. Medycy zmuszeni są często pracować w trybie wielogodzinnych, wyczerpujących dyżurów. Przemyślany design mebli lekarskich, zdolny odciążyć kręgosłup i ułatwić wykonywanie powtarzalnych czynności, jest w stanie wyraźnie opóźnić pojawienie się uczucia zmęczenia. Dowiedz się, w jaki sposób te cele realizuje jakościowy taboret lekarski.

Taborety lekarskie - sposób na zdrowe plecy i komfort podczas pracy

Ergonomia pracy lekarza – co przez z nią rozumiemy?

Ergonomia to dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowywaniem przestrzeni, warunków i narzędzi pracy do anatomicznych właściwości człowieka. Jej celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zdrowotnego osobie pracującej w danym miejscu i zwiększenie jej produktywności poprzez różnego rodzaju funkcjonalne rozwiązania.

Lekarze potrzebują w swoich gabinetach ergonomicznych innowacji. Ich praca wymusza pozostawanie przez długi czas w tej samej, często niewygodnej pozycji, co może skutkować schorzeniami układu ruchu. Warto zdecydować się na zakup mebli medycznych, które będą w stanie nas przed tym ochronić.

Ergonomiczne właściwości taboretów lekarskich

Taborety medyczne to wielofunkcyjne i uniwersalne urządzenia. Znajdą swoje miejsce w gabinecie stomatologa, laryngologa i ortopedy, a także okulisty i weterynarza. Jakich ergonomicznych właściwości mamy prawo od nich oczekiwać?

Mobilność

Niemal każdy taboret lekarski posiada zamontowane przy podstawie kółka jezdne, dzięki którym lekarz może przemieścić się w stronę szafki z narzędziami, nie wstając z wygodnego siedziska. Takie rozwiązanie z pewnością przyspiesza rutynowe czynności. Dobrze zaprojektowane kółka nie zarysują podłogi w gabinecie i nie będą miały kłopotu z wykonywaniem nagłych zakrętów.

Stabilność

Taboret lekarski nie powinien przechylać się pod ciężarem siedzącej na nim osoby. Tylko stabilne urządzenie będzie wystarczająco godne zaufania, by bez skrępowania poruszać się na nim po gabinecie. Warto sprawdzić, czy kółka taboretu nie wykręcają się w niebezpieczny sposób, który mógłby narazić lekarza na utratę równowagi.

Profilowane siedzisko

Coraz więcej taboretów medycznych zamiast tradycyjnego płaskiego siedziska w kształcie koła oferuje lekarzom wygodne siodło. Mogą go używać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Inne taborety posiadają umiejscowioną nad kołami obręcz do oparcia zgiętych w kolanach nóg.

Taborety lekarskie - sposób na zdrowe plecy i komfort podczas pracy

Krzesło w kształcie siodła zwiększa kąt pomiędzy biodrami a kolanami i aktywuje mięśnie nóg, by brały udział w procesie utrzymywania równowagi przez ciało. W ten sposób odciążany jest dolny odcinek kręgosłupa narażony na największe dolegliwości bólowe po długotrwałym siedzeniu. Zastosowanie taboretu siodła to również skuteczny sposób na złagodzenie bólu karku, ponieważ nacisk na dolną część pleców przyczynia się do napięć mięśni szyi.

Obrotowość

Obrotowość taboretu to gwarancja, że wszystkie narzędzia będą zawsze w zasięgu ręki lekarza. Takie rozwiązanie przyspiesza praca i zabezpiecza przed naciągnięciem mięśni, do którego mogłoby dość, gdyby osoba w pośpiechu sięgała za siebie.

Regulacja wysokości bez użycia rąk

Na fotele zabiegowe lekarzy zapraszani są pacjenci o różnym wzroście i budowie ciała. Taboret lekarski powinien dawać możliwość takiego dostosowania swojej wysokości, by lekarz nigdy nie musiał nienaturalnie pochylać się nad badanym. Samo badanie przebiegnie znacznie sprawniej, gdy regulacja nie będzie wymagała od doktora wstawania z siedziska lub rozkręcania go. Na szczęście większość modeli taboretów lekarskich posiada pedał, który po naciśnięciu piętą umożliwia szybką i precyzyjną regulację wysokości.

Odporność na wilgoć, działanie alkoholu i promieni UV

Gabinet lekarski to miejsce, które choćby ze względu na wymogi prawne jest niezwykle często czyszczone i dezynfekowane. Używany w nim na co dzień taboret musi posiadać wytrzymałą tapicerkę, która nie odbarwi się pod wpływem środka dezynfekującego. Równie dobrze powinien znosić naświetlanie lampą UV w celu wyeliminowania drobnoustrojów chorobotwórczych.

Do najbardziej godnych zaufania tworzyw, z jakich wykonuje się tapicerki taboretów lekarskich, należą tworzywa poliuretanowe i nieorganiczne tapicerki bezszwowe. Jeśli mowa o stelażu siedziska, najlepiej sprawdzi się stal chromowana, którą zaleca się również jako budulec stolika chirurgicznego i innych mebli medycznych.

Artykuł sponsorowany

Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *