Ból zęba po leczeniu kanałowym

Spis treści

Ból zęba po leczeniu kanałowym jest bardzo częstą przypadłością, ponieważ tego typu leczenie jest dość mocną ingerencją w tkanki, które są fizjologicznie bardzo dobrze unerwione i ukrwione, nawet jeśli toczy się w nich stan zapalny. Skąd wynika i jak sobie z nim radzić? Oto najważniejsze informacje.

 

Ból zęba po leczeniu kanałowym – przyczyny

Podczas leczenia kanałowego lekarz endodonta otwiera kanały zębowe (stąd nazwa zabiegu), a następnie wnętrze zęba przepłukuje podchlorynem sodu, który może swoim zapachem przypominać chlor. Jest kluczową częścią leczenia. Po umieszczeniu przez dentystę koferdamu na miejscu i otwarciu zęba w kierunku nerwu można rozpocząć dokładne czyszczenie kanałów korzeniowych, gdzie ważną częścią jest usuwanie całej tkanki nerwowej z zęba. Aby zabieg był dla pacjenta komfortowy, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje oczyszczenie zęba za pomocą specjalnych narzędzi przypominających nieco haczyki i strzykawki. Wewnętrzne części zęba są następnie dezynfekowane i wypełniane materiałem wypełniającym lub wkładką tymczasową.

Jeśli wiemy już, jak dokładnie przebiega leczenie kanałowe, możemy domyśleć się, skąd bierze się ból po jego wykonaniu. Usuwane tkanki znajdujące się wewnątrz zęba są bardzo dobrze ukrwione i unerwione. W związku z tym naruszenie ich wytworzy w okolicy leczonego zęba stan zapalny i obrzęk. To właśnie one generują dolegliwości bólowe w momencie, w którym zastosowane znieczulenie zacznie działać. Warto wspomnieć, że chora miazga nie jest już źródłem bólu, ponieważ została usunięta.

Ból zęba po leczeniu kanałowym – objawy

Ból po leczeniu kanałowym z całą pewnością nie jest taki sam, jak przed tego typu leczeniem. Chora miazga zęba objawia się silnym, ostrym, przeszywającym, a niekiedy wręcz promieniującym bólem. Celem leczenia endodontycznego jest całkowite wyeliminowanie go, zatem gdy zabieg wykonany jest prawidłowo, tego typu dolegliwości mijają. Gdy zejdzie zastosowane przez lekarza znieczulenie, pacjent może doświadczać jednak przejściowego, tępego bólu, który przypomina nieco ból po wyrwaniu zęba. Utrzymuje się on dość krótko, najczęściej 1-2 dni i ma tendencję do samoistnego przemijania. Podobnie jak wygląda to po ekstrakcjach zęba. Stan zapalny i obrzęk w związku z ingerencją w tkanki muszą po prostu ustąpić, co wymaga tych kilku dni.

Jak łagodzić ból zęba po leczeniu kanałowym?

Jeśli doświadczamy bólu po leczeniu kanałowym, zazwyczaj całkowicie wystarczające jest postępowanie typowe dla łagodzenia dolegliwości bólowych, czyli zimne okłady i NLPZ. Zimne okłady działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo w miejscu przyłożenia, a jest nim zewnętrzna strona policzka w okolicy leczonego zęba. Okład pozostawiamy na 10-15 minut, a można je wykonywać nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Aby nie doszło do odmrożenia skóry policzka, można zdecydować się na przyłożenie takiego okładu przez cienką ściereczkę.

Z kolei NLPZ (niesteroidowe leki przeciwbólowe) bierze się w momencie, gdy zimne okłady nie przynoszą rezultatu lub gdy nie mamy do nich chwilowo dostępu. Nie powinno się nadużywać leków przeciwbólowych, ponieważ wykazano, że już jednorazowe ich przyjęcie negatywnie wpływa na kondycję błony śluzowej żołądka.

Przedłużający się ból po leczeniu kanałowym

Jeśli po wykonanym leczeniu kanałowym ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni, nie słabnie lub wręcz się nasila, należy jak najszybciej ponownie udać się do stomatologa, u którego wykonywany był zabieg. Należy bowiem wykluczyć sytuację, w której lekarz nie oczyścił dokładnie kanałów korzeni zębowych – pozostały w nich resztki miazgi lub przeniknęły do nich patogeny, co na nowo generuje stan zapalny i obrzęk tkanek.

Wówczas jedynym rozsądnym i skutecznym postępowaniem z wyboru jest ponowne leczenie kanałowe. Ząb musi zostać ponownie otwarty, a lekarz powinien wówczas szczegółowo i precyzyjnie oczyścić kanały korzeniowe. Jeśli są one zawinięte, skośne, bardzo cienkie czy zakrzywione, w dzisiejszych czasach większość specjalistów decyduje się na leczenie endodontyczne pod mikroskopem. Gwarantuje ono najwyższą precyzję, a więc i trwałość efektów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaczmarek U., Grzesiak-Gasek I., Wójtowicz D. Częstość występowania powikłań stwierdzanych przez stomatologów praktyków w leczeniu kanałowym. Dental and Medical Problems, 46/2009.
  2. Dyduch-Dudek W., Zarzecka J., Ponowne leczenie kanałowe zębów wzmocnionych wkładami koronowo-korzeniowymi – opis przypadków, Endodoncja w Praktyce, 2/2018.
  3. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *