Leczenie kanałowe bez znieczulenia

Spis treści

Leczenie kanałowe bez znieczulenia w dzisiejszych czasach jest bardzo rzadko spotykane. Wszystko przez to, że procedury związane z taką formą leczenia zęba są niezwykle bolesne i wręcz wymagają zastosowania środków eliminujących ból zęba. Istnieje jednak grupa pacjentów obawiających się skutków znieczulenia. Co wtedy można zrobić?

Leczenie kanałowe bez znieczulenia

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (inaczej: leczenie endodontyczne) polega na usunięciu z kanałów zęba chorobowo zmienionych tkanek, a następnie na zabezpieczeniu powstałej przestrzeni odpowiednim materiałem uszczelniającym. Aby zabieg się powiódł, wszystkie tkanki miękkie z kanałów muszą zostać precyzyjnie usunięte – nie może zostać ani kawałek, ponieważ będzie on pożywką dla bakterii już w niedługiej przyszłości. Całkowite usunięcie chorej miazgi zęba i zastąpienie jej materiałem pozwala na zachowanie zęba i eliminuje konieczność ekstrakcji zęba. Dodatkowo likwiduje dolegliwości bólowe związane ze zapaleniem miazgi zęba.

Leczenie kanałowe jest bolesne, ponieważ miazga zęba jest bardzo dobrze unerwiona i ukrwiona. Dlatego pacjent z jej stanem zapalnym odczuwa silny ból, z którym zgłasza się do stomatologa. Silny ból wystąpi również podczas naruszania miazgi w trakcie leczenia kanałowego. Właśnie z tego względu większość pacjentów decyduje się na przyjęcie znieczulenia przed przystąpieniem do działań.

Zobacz również: Rodzaje znieczuleń w stomatologii.

Leczenie kanałowe bez znieczulenia

W ostatnich latach coraz więcej lekarzy dentystów ma w swojej ofercie leczenie kanałowe bez znieczulenia. Kieruje się je do pacjentów obawiających się działań niepożądanych związanych z klasycznym znieczuleniem (choć są one skrajnie rzadkie) bądź z różnych względów nie mogą przyjąć znieczulenia, jednak wymagają leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe bez znieczulenia nazywa się również dewitalizacją. Polega na zatruciu chorego zęba, a więc na podaniu do kanałów pasty z cytotoksycznym paraformaldehydem. Substancja ta powoduje obumarcie miazgi zęba w bezbolesny dla pacjenta sposób, w związku z czym miazga przestaje być unerwiona. Nie może generować żadnych dolegliwości. Obumieranie miazgi zęba trwa do 14 dni, jest więc procesem dość czasochłonnym. Po wyznaczonym przez stomatologa czasie pacjent wraca do gabinetu i może poddać się dalszym etapom leczenia. Obejmują one usunięcie martwej miazgi i opracowanie kanałów w taki sam sposób, jak ma to miejsce przy leczeniu kanałowym ze znieczuleniem. W tym przypadku znieczulenie nie jest jednak wymagane, ponieważ miazga nie boli podczas opracowywania. Zabieg jest więc dla pacjenta komfortowy i bezbolesny.

Leczenie kanałowe bez znieczulenia – wady

Nie u każdego pacjenta można jednak wykonać leczenie kanałowe bez znieczulenia. Przede wszystkim jest to proces czasochłonny, dlatego rozwiązanie to nie sprawdzi się u pacjentów, u których stan zapalny jest tak zaawansowany, że wymaga natychmiastowego leczenia. Zanim miazga zęba obumrze, pacjent przez kilka lub kilkanaście dni odczuwa ból, co jest niekiedy trudne do zniesienia.

Ból zęba po leczeniu kanałowym bez znieczulenia

W ciągu kilku godzin po leczeniu kanałowym bez znieczulenia może pojawić się tępy ból opracowywanego zęba. Dotyczy on również leczenia ze znieczuleniem, gdy lek przestanie działać, mimo iż w zębie nie ma już unerwionej miazgi. To naturalna reakcja związana z naruszeniem tkanek i ich podrażnieniem wykonywanymi procedurami endodontycznymi. Ból ustępuje samoistnie, można jednak go uśmierzać za pomocą zimnych okładów na policzek lub klasycznych NLPZ.

Leczenie kanałowe bez znieczulenia – cena

Cena leczenia kanałowego ze znieczuleniem i bez znieczulenia jest zbliżona. Samo leczenie kanałowe kosztuje średnio 500 zł za ząb z 1 kanałem, 700 zł za ząb z 2 kanałami, od 1000 zł za ząb z 3 lub więcej kanałami. Do tej kwoty doliczyć należy około 120 zł za zatrucie zęba (nałożenie do korony zęba leku wywołującego obumarcie miazgi) oraz około 150 zł za zdjęcie RTG leczonego zęba, co pozwoli opracować wszystkie kanały z wysoką precyzją.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaczmarek U., Grzesiak-Gasek I., Wójtowicz D. Częstość występowania powikłań stwierdzanych przez stomatologów praktyków w leczeniu kanałowym, Dental and Medical Problems, 46/2009.
  2. Dyduch-Dudek W., Zarzecka J., Ponowne leczenie kanałowe zębów wzmocnionych wkładami koronowo-korzeniowymi – opis przypadków, Endodoncja w Praktyce, 2/2018.
  3. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *