Leczenie kanałowe

Spis treści

Leczenie kanałowe (fachowo: leczenie endodontyczne) to jedyna skuteczna metoda leczenia nieodwracalnych patologii miazgi zęba. Polega na usunięciu miazgi z kanału zęba, oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanału, a następnie wypełnieniu go specjalnym materiałem.

Leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne)

Leczenie kanałowe – metodyka zabiegu

Na początku należy przygotować ząb do zabiegu. Za pomocą ultradźwięków usuwa się w bezpieczny sposób stary materiał z kanału zęba. W razie konieczności można np. zamknąć perforację.

Następnie należy odpowiednio odkazić kanał. Wykonuje się opracowanie chemiczno-mechaniczne prowadzące w większości przypadków do znacznej redukcji flory bakteryjnej w kanale. W związku z tym najpierw należy zeskrobać zębinę wraz z bakteriami ze ściany kanału i kanalików zębinowych, a następnie zastosować środek bakteriobójczy o przedłużonym działaniu.

Jeśli kanał jest prawidłowo opracowany i suchy, powinno się go wypełnić na tej samej wizycie lub na następnej. Jeśli czynność zostaje przełożona na następną wizytę, kanał należy wypełnić odpowiednim preparatem. Właściwe wypełnienie kanału ma na celu szczelne zamknięcie jego światła i dlatego materiał wypełniający powinien ściśle przylegać do ścian kanału na całej jego długości, aż do otworu wierzchołkowego. Zapobiega to przedostawaniu się drobnoustrojów pozostawionych mimo wszelkich wysiłków mechanicznych i chemicznych w kanalikach zębinowych. Dodatkowo zapobiega to tworzeniu się na przebiegu kanału przestrzeni pustych, które po wypełnieniu się płynem tkankowym mogą stać się przyczyną reinfekcji.

Ponowne leczenie kanałowe

W niektórych przypadkach konieczne jest ponowne leczenie kanałowe zęba. Najczęściej przyczyną tego są:

  • reinfekcja powstała na skutek nieszczelności wkładu;
  • przetrwała flora bakteryjna powodująca stan zapalny;
  • złamanie lub odcementowanie wkładu.

Jeśli istnieje konieczność powtórnego leczenia kanałowego należy usunąć założony wcześniej wkład i wypełnić kanał nowym materiałem, oczywiście po uprzednim oczyszczeniu go. Niestety, często podczas ponownego leczenia kanałowego dochodzi do pęknięcia lub perforacji korzenia, co skutkuje koniecznością usunięcia takiego zęba.

Dolegliwości po zabiegu

Najczęściej występującym powikłaniem po zabiegu jest ból określany jako pozabiegowy. Z jednej strony jest zjawiskiem fizjologicznym, z drugiej zaś może wskazywać na zaostrzenie przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych czy złamanie korzenia. Bardzo często ból nasila się podczas dotykania i opukiwania leczonego zęba. Do innych dolegliwości, które mogą wystąpić po zabiegu zaliczamy:

  • obrzęk tkanek miękkich;
  • ropień;
  • zaczerwienienie.

Jednym z powikłań po zabiegu jest niedopełnienie kanału, co może mieć miejsce, gdy jest on bardzo zakrzywiony. Wówczas w miejscu niedopełnienia może rozwinąć się stan zapalny.

Leczenie kanałowe – cena zabiegu

Koszt leczenia kanałowego zależy od wielu czynników, między innymi od liczby kanałów leczonego zęba oraz wykorzystanej techniki. Na cenę wpływ ma także renoma gabinetu, doświadczenie dentysty oraz lokalizacja gabinetu. Zazwyczaj cena leczenia zęba z 1 kanałem waha się od 400 do 500 zł. Niestety, przeważnie leczenie wymaga wypełnienia kilku kanałów (znacznie częściej patologie miazgi zęba dotyczą zębów wielokanałowych). Z efekcie leczenie zęba 4-kanałowego może dojść do 1000 zł.

Leczenie kanałowe na NFZ

Zabieg leczenia kanałowego jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Darmowe wykonanie zabiegu przysługuje wszystkim dorosłym w przypadku leczenia zębów siecznych oraz kłów, a także dzieciom i młodzieży do 18. roku życia oraz kobietom w ciąży i w okresie połogu w przypadku wszystkich zębów.

Zobacz również: Ekstrakcja zęba.

Bibliografia

  1. Kaczmarek U., Grzesiak-Gasek I., Wójtowicz D., Częstość wystepowania powikłań stwierdzanych przez stomatologów praktyków w leczeniu kanałowym, Dental and Medical Problems, 46/2009.
  2. Dyduch-Dudek W., Zarzecka J., Ponowne leczenie kanałowe zębów wzmocnionych wkładami koronowo-korzeniowymi – opis przypadków, Endodoncja w Praktyce, 2/2018.
  3. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *