Korony zębów

Spis treści

Korony zębów to całość zębów widoczna ponad dziąsłem w jamie ustnej. Każdy ząb składa się bowiem z części poddziąsłowej (korzeń zęba) oraz części naddziąsłowej (korona zęba). Miejsce połączenia korzenia i korony nosi nazwę szyjki zębowej. Struktura ta ma tendencję do odsłaniania się wskutek działania patologicznych czynników.

Korony zębów

Korony zębów – budowa

Poszczególne zęby można z łatwością rozpoznać po wyglądzie zewnętrznym ich korony. Korony zębów przedtrzonowych i zębów trzonowych zaopatrzone są na powierzchniach żujących w tak zwane guzki, a każdy z nich jest zakończony szczytem guzka. Górne siekacze przyśrodkowe są największymi zębami w przedniej części łuku zębowego. Ich korona charakteryzuje się spłaszczonym brzegiem siecznym, lekko zaokrąglonym od strony siekacza bocznego. Siekacz boczny posiada identyczną budowę korony, która jest jednak nieco mniejsza.

Jednym z najbardziej charakterystycznych zębów w jamie ustnej człowieka i zwierząt mięsożernych jest kieł. Typową cechą korony kła jest guzek zlokalizowany mniej więcej w połowie jego brzegu. Korona zakończona jest dość ostro, co wiąże się z funkcją tych zębów – mają za zadanie rozrywać pokarm i umożliwiać odgryzanie kęsów pokarmowych.

Ponieważ korona zęba, zwłaszcza zębów przedtrzonowych i trzonowych, ma kształt beczkowaty, największy obwód korony nazywamy równikiem zęba. W związku z tym, że ząb zwykle nie jest najbardziej wypukły na tej samej wysokości z wszystkich stron, linia równika zwykle nie biegnie poziomo, lecz ma przebieg falisty.

Z czego składa się korona zęba?

Korona każdego zęba składa się ze szkliwa, zębiny i miazgi. Omawiając dokładniej, kanał korzeniowy i komorę zęba wypełnia wiotka tkanka łączna, obficie unaczyniona i bogato unerwiona, zwana miazgą zęba. Dzieli się ona na miazgę korzeniową oraz miazgę koronową.

Zobacz również: Wydłużenie korony klinicznej zęba.

Barwa korony zębowej

Pod względem barwy korony zębowej rozróżniamy zęby żółtawiobiałe oraz niebieskawobiałe. Niebieskawobiałe uchodzą za mniej wartościowe, ponieważ są bardziej podatne na uszkodzenia i choroby, takie jak choćby próchnica zębów czy paradontoza. Zgodnie z obserwacjami zauważamy je szczególnie u osób o astenicznej budowie, skłonnych do gruźlicy płuc. Zęby uchodzące za silniejsze mają barwę żółtawobiałą, przy czym odcień żółtawy jest w większości przypadków ledwie dostrzegalny.

Warto pamiętać, że przyjmowanie antybiotyków (szczególnie z grupy tetracyklin) wywołuje ciemniejsze zabarwienie szkliwa. Jednocześnie u dzieci występuje niedorozwój szkliwa i zniekształcenie koron zębowych. Na zabarwienie szkliwa wpływ ma wiele czynników zewnętrznych, zwłaszcza palenie papierosów i spożywanie barwiących pokarmów. Przyczynia się do tego również zła higiena jamy ustnej.

Zobacz również: Korony na zęby.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *