Zęby trzonowe to inaczej zęby wieloguzkowe. Znajdują się po każdej stronie obydwu szczęk w liczbie trzech. Są najsilniej rozwiniętymi zębami człowieka i służą do rozcierania pokarmów.
Zęby trzonowe – budowa
Korona zęba trzonowego posiada nieregularny kształt przypominający sześcian. Na powierzchni żującej znajduje się od 4 do 5 guzków oddzielonych od siebie głęboką bruzdą międzyguzkową. Bruzda ta jest niekiedy podzielona na 2 odcinki przez grzebień poprzeczny lub grzebień trójkątny.
Trzonowce szczęki mają po 3 korzenie – dwa policzkowe oraz jeden podniebienny. W żuchwie wyróżnia się jedynie 2 korzenie – mezjalny oraz dystalny. W obydwu szczękach pierwszy ząb trzonowy jest zazwyczaj największy, a trzeci najmniejszy. Komora mieści się głównie w okolicy szyjki. Ku wierzchołkowi korony ma tyle uchyłków, ile ząb liczy guzków. Przewody korzeniowe są cienkie, a ich ilość zwykle odpowiada liczbie korzeni.
Bardzo charakterystyczny dla człowieka jest trzeci ząb trzonowy, czyli tak zwany ząb mądrości. Jest on bardzo zmienny pod względem kształtu czy wielkości, często nie ma go wcale. To właśnie tego zęba najczęściej dotyczy leczenie kanałowe.
Funkcje zębów trzonowych
Zęby trzonowe są niezbędne, aby móc prawidłowo spożywać pokarm. Przednie zęby odgryzają kęsy, zaś trzonowce rozcierają je, aby pokarm mógł następnie swobodnie przemieścić się do przełyku.
Polecane produkty:
Naturalny koenzym Q10
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny produkt, uzupełniający niedobory tej ważnej dla organizmu substancji. Jest to czysty izomer trans, taki sam jak występuje w ciele człowieka. Dzięki temu posiada bardzo wysoką biodostępność (wchłanialność) ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Norton N., Kurlej W., Atlas głowy i szyi dla stomatologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.
- Bochenek A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.