Przełyk

Spis treści

Przełyk (łac. esophagus) to przewód mięśniowo-błoniasty o podłużnym przebiegu, zlokalizowany między gardłem a żołądkiem. Jego czynność polega na umożliwianiu kęsom pokarmowym swobodnego przesuwania się z jamy ustnej i gardła do żołądka.

Przełyk

Lokalizacja przełyku

Przełyk rozpoczyna się na wysokości chrząstki pierścieniowatej krtani, na poziomie zazwyczaj VI kręgu szyjnego. Kończy się zaś na wysokości X lub XI kręgu piersiowego – w zależności od położenia ciała oraz fazy oddechu. Ostatecznie przełyk łączy się z żołądkiem w miejscu zwanym wpustem żołądka.

W rzucie na przednią ścianę klatki piersiowej przełyk leży na poziomie podstawy wyrostka mieczykowatego nieco na lewo od linii pośrodkowej ciała.

Zobacz również: Kość gnykowa.

Przełyk – budowa

W budowie przełyku wyróżnia się 3 części:

  • szyjną;
  • piersiową;
  • brzuszną.

Część szyjna ciągnie się od chrząstki pierścieniowatej do poziomu wcięcia szyjnego mostka, część piersiowa biegnie przez śródpiersie tylne wzdłuż całej jego długości i dalej przez rozwój przełykowy przepony, natomiast część brzuszna jest stosunkowo krótka – zawiera się między przeponą a żołądkiem.

Ścianę przełyku budują patrząc od wewnątrz następujące błony:

  • śluzowa z utkaniem podśluzowym;
  • mięśniowa;
  • zewnętrzna.

W utkaniu podśluzowym błony śluzowej znajdują się gruczoły przełykowe. Produkują one śluz, który wygładza powierzchnię wewnętrzną ściany przełyku. Błona mięśniowa odpowiada przede wszystkim za prowokację napięcia ścian przełyku i jego ruchy. To właśnie ona warunkuje ostatnią, trzecią fazę łykania. Dodatkowo wykazuje zdolność ruchów robaczkowych, przez co kęsy pokarmowe mogą być transportowane do żołądka, nawet mimo leżącej pozycji ciała. Z kolei błona zewnętrzna występuje w postaci luźnej tkanki łącznej otaczającej błonę mięśniową.

Zobacz również: Powięź szyi.

Unaczynienie przełyku

Przełyk otrzymuje liczne gałązki wzdłuż swojego przebiegu:

  • na szyi – z tętnicy tarczowej dolnej (pochodzącej od tętnicy obojczykowej);
  • w klatce piersiowej – bezpośrednio z aorty piersiowej;
  • w jamie brzusznej – z tętnicy żołądkowej lewej i tętnicy przeponowej lewej.

Naczynia chłonne prowadzą do węzłów chłonnych szyjnych głębokich, węzłów śródpiersia tylnego oraz do węzłów zlokalizowanych przy wpuście żołądka.

Jak unerwiony jest przełyk?

Nerwy ruchowe pochodzą z obu nerwów krtaniowych wstecznych (będących gałęziami nerwów błędnych). Włókna przywspółczulne i współczulne tworzą splotu oraz zawierają liczne komórki zwojowe. Nie jest całkowicie wyjaśnione, jak dalece układ współczulny i przywspółczulny przełyku działają antagonistycznie na mięśnie. Jednakże przypuszcza się, że nerwy współczulne działają hamująco, a nerw błędny pobudzająco.

Wrażliwość przełyku jest na ogół nieznaczna, różnice ciśnienia, temperatury czy chemikalia nie są odczuwane, zaś dotyk można odczuwać wyłącznie w jego górnej części. Natomiast po przecięciu nerwów błędnych prawidłowe ruchy robaczkowe ustają i kęsy zatrzymują się w dolnej części przełyku.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *