Wydłużenie korony klinicznej zęba to zabieg mikrochirurgiczny wykonywany u pacjentów po znieczuleniu miejscowym. Jego celem jest odsłonięcie granicy zdrowych tkanek zęba, które są schowane pod linią dziąseł. Stosowany jest między innymi w przypadku zaawansowanej próchnicy lub złamania zęba pod dziąsłem. Jego medyczna nazwa brzmi gingiwoosteoplastyka.
Na czym polega wydłużenie korony klinicznej zęba?
Na początku warto wiedzieć, czym jest korona kliniczna – stanowi ona fragment zęba niepokryty kością ani dziąsłem, który widać w jamie ustnej. Wydłużenie korony klinicznej zęba polega więc na wydłużeniu tego fragmentu. Aby to osiągnąć stomatolog nacina dziąsło i odsuwa go, obniża brzeg wyrostka i ostatecznie umieszcza płat dowierzchołkowo. Całość stabilizuje się szwami. Nie jest to jednorazowa czynność, lecz proces, który można przedstawić w następujących krokach:
- I wizyta – znieczulenie pacjenta, odsłonięcie granicy zdrowej tkanki zęba, redukcja kości zęba, zmiana położenia dziąsła, założenie szwów;
- II wizyta – następuje około 7 dni po pierwszej. Obejmuje zdjęcie szwów i odbudowę zęba.
Celem odbudowy zęba najczęściej wybiera się koronę protetyczną oraz dodatkowe wzmocnienia, np. pod postacią wkładów z włókna szklanego. Cały proces leczenia jest wysoce indywidualny, a więc dobierany do potrzeb konkretnego pacjenta. W razie konieczności stomatolog wykonuje zdjęcie RTG lub rezonans magnetyczny. Zabieg trwa około godziny.
Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się użycie lasera w medycynie i stomatologii. Wówczas dziąsło usuwane jest właśnie za pomocą lasera, dzięki czemu prowadzenie zabiegu jest aseptyczne, bezpieczne, bezbolesne oraz delikatne, a rana goi się znacznie szybciej.
Kiedy wykonuje się wydłużenie korony klinicznej zęba?
Wydłużanie korony klinicznej zęba ma zastosowanie przede wszystkim przy:
- zaawansowanych ubytkach próchnicowych;
- poprawie estetyki uśmiechu;
- niektórych rodzajach zapalenia przyzębia (głównie przy stwierdzeniu obecności kieszonek przyzębnych);
- złamaniu zęba pod linią dziąsła.
Niekiedy zabieg może być konieczny po zakończonym leczeniu ortodontycznym lub protetycznym bądź w trakcie. Nie ma technicznych możliwości wykonania prawidłowego wypełnienia czy korony w wilgotnym środowisku poniżej dziąsła, gdyż w takich warunkach materiały stomatologiczne nie wiążą we właściwy sposób.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jańczuk Z., Choroby przyzębia – zapobieganie, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Jańczuk Z., Banach J., Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.