Podrażnione dziąsła

Spis treści

Podrażnione dziąsła to dolegliwość, która prawdopodobnie przydarzyła się każdemu człowiekowi przynajmniej raz w życiu. Mianem tym określa się łagodny stan zapalny, który przeważnie wynika z niewłaściwej metody szczotkowania zębów lub niedokładnej higieny jamy ustnej, może jednak mieć więcej przyczyn. Z podrażnionymi dziąsłami można poradzić sobie samodzielnie w domu, jeśli jednak problem utrzymuje się dłuższy czas, warto odwiedzić stomatologa.

Podrażnione dziąsła

Podrażnione dziąsła – przyczyny

Najczęściej do podrażnienia dziąseł dochodzi wskutek szczotkowania zębów szczoteczką do zębów ze zbyt twardym, sztywnym włosiem, które przesuwa się po delikatnych tkankach miękkich i drażni je mechanicznie. Takie samo podłoże obserwuje się przy stosowaniu dobrze dobranej szczoteczki, która jednak dociskana jest do zębów i dziąseł zbyt mocno. Poważnym czynnikiem ryzyka podrażnienia i zapalenia dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej – zwłaszcza unikanie nitkowania przestrzeni międzyzębowych i gromadzenie się kamienia nazębnego pod linią dziąseł. Sprawia to, że dziąsła stają się wrażliwe, delikatne, a nawet rozpulchnione, a dzięki temu są zdecydowanie bardziej podatne na wszelkie urazy i uszkodzenia.

Do podrażnienia dziąseł może dojść także wskutek spożywania zbyt twardych pokarmów, jeśli dziąsła są osłabione, a także spożywania pokarmów bardzo ostrych lub kwaśnych. Poważnym czynnikiem ryzyka podrażnienia dziąseł jest korzystanie z wykałaczek do wyjmowania resztek jedzenia z zębów. Samodzielne, domowe wybielanie zębów niesprawdzonymi metodami oraz samodzielne próby usuwania kamienia nazębnego również zwiększają ryzyko podrażnienia dziąseł.

Podrażnione dziąsła – objawy

Podrażnienie dziąseł jest łagodną formą stanu zapalnego, dlatego charakterystycznymi jego objawami będą:

  • samoistne krwawienia z dziąseł, które mogą pojawiać się np. podczas szczotkowania i nitkowania zębów lub odgryzania kęsów jabłka;
  • opuchnięcie, powiększenie dziąsła;
  • zmiana zabarwienia dziąsła na intensywnie czerwone, podczas gdy w warunkach naturalnych zachowuje ono swoją różową barwę.

W bardziej zaawansowanych przypadkach dziąsło może delikatnie odstawać od powierzchni zęba, podczas gdy fizjologicznie ściśle do niej przylega. Jeśli do podrażnienia dziąseł doszło wskutek urazów mechanicznych, na ich powierzchni zaobserwować można nawet małe ranki.

Podrażnione dziąsła – domowe sposoby

Na samym początku zawsze warto spróbować domowych metod na podrażnione dziąsła. W pierwszej kolejności zaleca się zmianę szczoteczki do zębów – dobrze sprawdzają się szczoteczki elektryczne i soniczne, które mają funkcję sygnalizowania zbyt mocnego docisku. Kolejnym krokiem jest wdrożenie nawyku systematycznego nitkowania przestrzeni międzyzębowych – codziennie przez każdym szczotkowaniem zębów, a więc rano i wieczorem. Jeśli do podrażnienia dziąseł dochodzi wskutek błędów technicznych podczas szczotkowania, warto udać się do higienistki stomatologicznej na instruktaż. Przeciwwskazane jest korzystanie z wykałaczek do czyszczenia zębów czy domowe eksperymenty z zabiegami wybielającymi i oczyszczającymi.

Aby złagodzić podrażnienia dziąseł, można kupić w aptece żel, jak również można pozostać przy naturalnych, w pełni domowych metodach. Najskuteczniejszą jest codzienne płukanie jamy ustnej płukanką ziołową zaparzoną na bazie rumianku, szałwii i prawoślazu lekarskiego. Można również posmarować podrażnione dziąsło żelem z aloesu. Zaleca się suplementację witaminy C, witaminy D i kompleksu witamin z grupy B. Z kolei przyjmowanie kapsułek z olejem z czarnuszki siewnej skutecznie złagodzi stany zapalne w organizmie nie tylko w obrębie jamy ustnej.

Zobacz również: Regeneracja dziąseł.

Podrażnione dziąsła – jak leczyć?

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Wykona on profesjonalną higienizację zębów, pozbywając się tym samym płytki nazębnej, kamienia nazębnego (także poddziąsłowego) oraz przeprowadzając fluoryzację zębów, która zabezpieczy je przed próchnicą. W skrajnych przypadkach podrażnienie dziąseł jest konsekwencją patologii toczących się w przyzębiu lub zębach – wówczas wymagane jest odpowiednie leczenie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
  2. Jańczuk Z., Choroby przyzębia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *