Przeszczep dziąseł jest jedną z metod leczenia recesji dziąseł, czyli stopniowego obniżania się ich brzegu, odsłaniając szyjki zębowe. Zęby stają się wówczas nadwrażliwe i mają tendencję do chwiania się. Za główną przyczynę tego problemu uważa się niewłaściwe nawyki higieniczne.
Recesja dziąseł – leczenie
Przed podjęciem decyzji o wyborze chirurgicznej metody leczenia recesji dziąsłowej należy wykonać dokładne badanie periodontologiczne. W jego trakcie lekarz ustala przyczynę i stopień zmian patologicznych przyzębia. Należy dążyć do wyeliminowania nieprawidłowego zachowania higienicznego pacjenta, usunięcia nieprawidłowych przyczepów wędzidełek oraz wykonania korekty zwarcia. Znaczenie mają: wiek pacjenta, jego oczekiwania estetyczne, a także planowane wtórnie leczenie. Chętnie wybieraną i skuteczną metodą jest przeszczep dziąsła.
Należy przy tym pamiętać, że materiałem służącym do przeszczepu i pokrycia ubytków może być zarówno samo dziąsło, jak i np. tkanka podniebienia pacjenta. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa około 60 minut w zależności od ilości wykonywanych przeszczepów i zastosowanej techniki.
Przeszczep dziąseł – na czym polega?
Do pokrywania recesji wykorzystuje się płaty uszypułowane, przeszczepy tkanek miękkich w formie wolnych przeszczepów lub z użyciem przeszczepów podnabłonkowej tkanki łącznej, jak również zabiegi sterowanej regeneracji tkanek (GTR), w tym także z wykorzystaniem białek matrycy szkliwa. Istnieje wiele technik, które zawsze dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Uszypułowany przesuwalny płat
Jedną z najstarszych metod jest wykorzystanie uszypułowanego przesuwalnego płata celem wykonania przeszczepu dziąsła. Metoda polega na pokryciu obnażonej powierzchni korzenia z wcześniejszym wykonaniem płata pełnej grubości (śluzówkowo-okostnowego) w odległości około 1,5 zęba od recesji. Płat ten należy odwarstwić i przemieścić bocznie. Nieco później, w 1968 roku, zmodyfikowano tę procedurę. Nowy zabieg różni się tym, że płat składa się z 2 części powstałych dzięki poprowadzeniu cięć po obu stronach ubytku. Znajduje on zastosowanie w sytuacji, w której z jednej strony zęba nie ma wystarczającej ilości tkanki dziąsła.
Skośnie obrotowy płat uszypułowany
Kolejna metoda polega na wykorzystaniu skośnie obrotowego płata uszypułowanego. W tym przypadku miejscem dawczym jest brodawka dziąsłowa sąsiadująca z recesją. Przed pokryciem recesji należy przygotować powierzchnię korzenia przy użyciu wierteł diamentowych. Utworzony płat uszypułowany obraca się, pokrywając miejsce biorcze.
Płaty złożone przemieszczane dokoronowo
Metoda ta znajduje zastosowanie w pokrywaniu pojedynczych, rzadziej mnogich sąsiadujących ze sobą recesji. Obejmuje wytworzenie płata w kształcie trapezu, podstawą zwróconego do sklepienia przedsionka. Cięcia pionowe po obu stronach recesji prowadzone są rozbieżnie, wysoko w kierunku wierzchołkowym poza linię śluzówkowo-dziąsłową. W zależności od warunków miejscowych wytworzony płat może być pełnej grubości na całym obszarze lub częściowej grubości u swojej podstawy. Tak przygotowany płat przemieszcza się w kierunku koronowym, aż do uzyskania maksymalnego pokrycia recesji, po czym przyszywa się go do brodawek dziąsłowych.
Przeszczep dziąseł – wskazania
Podstawowymi wskazaniami do wykonania przeszczepu dziąseł są ubytki i niedobory tkanek dziąsłowych w dowolnym miejscu w jamie ustnej, zarówno na grubość, jak i na wysokość. Innymi słowy zabieg wykonuje się wtedy, gdy z różnych powodów doszło do utraty większego fragmentu dziąsła. Wskazaniem jest również recesja dziąseł.
Przeszczep dziąseł – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do wykonania przeszczepu dziąseł są:
- brak odpowiedniej higieny jamy ustnej;
- cienki biotyp kości;
- ogólny zły stan zdrowia pacjenta;
- znaczne zaburzenia krzepnięcia krwi;
- aktywna choroba nowotworowa;
- wysoki wskaźnik INR;
- ciąża.
Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu podejmuje lekarz po dokładnym zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta i higieną jego jamy ustnej.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kuszczak T., Dyba J., Gryniewicz K., Wybrane metody chirurgicznego leczenia mnogich recesji dziąsłowych – opis przypadków, Dental Forum, 2/2015.
- Cieślik-Wegemund M., Wierzba W., Targońska A., Sitek M., Leczenie pojedynczej recesji dziąsła z wykorzystaniem techniki tunelowej i przeszczepu łącznotkankowego – opis przypadku, Implantologia Stomatologiczna, 2/2019.
- Matejkowski B., Bogusławska-Kapała A., Strużycka I., Pokrycie recesji dziąsłowej zmodyfikowaną techniką tunelową przeszczepu tkanki łącznej – opis przypadku, Forum Ortodontyczne, 2018.