Przyzębie

Spis treści

Przyzębie to zespół struktur otaczających i utrzymujących ząb w zębodole. Budowa strukturalna przyzębia zależy od wielu czynników morfologicznych, czynnościowych i histochemicznych. Przyzębie stanowi część składową narządu żucia.

 

Budowa przyzębia

Przyzębie składa się z:

Całe przyzębie możemy podzielić na dwie zasadnicze części: przyzębie wierzchołkowe oraz przyzębie brzeżne, zwane skrótowo po prostu przyzębiem.

Właściwy rozwój przyzębia zależy głównie od procesu wyrzynania się zębów. To właśnie wtedy kształtują się stosunki anatomiczno-topograficzne i formuje połączenie między zębami a dziąsłami. Wraz z upływem lat obserwuje się stopniowy zanik przyzębia, który polega na równomiernym, powolnym obniżaniu się szyjek zębowych, a następnie także korzeni. Proces rozpoczyna się po 30. roku życia.

Funkcje przyzębia

Przyzębie otacza zęby, odpowiada więc za ich unieruchomienie i utrzymanie stabilnie w miejscu. Nie jest to jednak jedyna funkcja tych struktur. Chronią bowiem przed wnikaniem zakażeń i patogenów z zainfekowanego kanału korzeniowego bądź kieszonki dziąsłowej. Taki aparat stabilizujący i ochronny zabezpiecza ząb przed szkodliwym działaniem czynników fizycznych i chemicznych. Każda część przyzębia pełni inne funkcje.

Przyzębie – choroby

Najczęstszą chorobą przyzębia jest paradontoza, nie jest to jednak jedyna dolegliwość w obrębie tych tkanek. Uważa się, że aż do 80% społeczeństwa po 35. roku życia może cierpieć na różnego rodzaju schorzenia w obrębie przyzębia. Wiele dolegliwości przebiega jednak bezobjawowo, dotknięte nimi osoby pozostają więc nieświadome swoich problemów.

Główną przyczyną chorób przyzębia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w tym pomijanie szczotkowania zębów, niedokładne szczotkowanie lub zbyt mocne przykładanie szczoteczki podczas szczotkowania. Problemy z dziąsłami mogą wynikać także z nieprawidłowego nitkowania przestrzeni międzyzębowych. Profesjonalnym leczeniem chorób przyzębia zajmuje się periodontolog.

Higiena przyzębia

Aby przyzębie było zdrowe w każdym wieku warto o nie dbać. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ogólny stan zdrowia. Przewlekłe przyjmowanie leków i choroby ogólnoustrojowe mogą negatywnie wpływać na stan przyzębia, nawet jeśli nie są z nim bezpośrednio związane. Szczególnie niekorzystne jest przyjmowanie glikokortykosteroidów. Warto również zadbać o odpowiednią dietę – hipowitaminoza, brak niektórych związków odżywczych i niezdrowa dieta wpływają w dużym stopniu na stan przyzębia. Należy dostarczać odpowiednich ilości między innymi kolagenu, witaminy C, żelaza, cynku, wapnia, krzemu, fluoru i witaminy D.

Zobacz również: Suplementy na mocne zęby.

Drugą częścią dbania o przyzębie jest jego regularna kontrola i prawidłowa higiena jamy ustnej. Warto okresowo uczęszczać do stomatologa na przegląd uzębienia, a także na piaskowanie i skaling. To podstawowe zabiegi utrzymujące zęby i przyzębie w zdrowiu. Skaling jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdego dnia należy również szczotkować zęby, a wieczorem korzystać dodatkowo z płukanek i nici dentystycznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jóźwik M., Kopański Z., Rozwój i budowa przyzębia, Journal of Clinical Healthcare, 1/2014.
  2. Jóźwik M., Kopański Z., Choroby przyzębia, Journal of Clinical Healthcare, 1/2014.
  3. Górska R., Konopka T., Periodontologia współczesna, Wydawnictwo MTP, Warszawa 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *