Piaskowanie zębów

Spis treści

Piaskowanie zębów jest popularnym zabiegiem polegającym na usuwaniu przebarwień i osadów nazębnych. Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jego cena sięga zwykle do 100 zł.

Piaskowanie zębów

Jak wygląda piaskowanie zębów?

Podczas zabiegu można usunąć wszelkie zanieczyszczenia zębów pochodzenia zewnętrznego (np. powstające w wyniku częstego picia kawy, herbaty czy palenia papierosów) za pomocą specjalnego urządzenia o nazwie piaskarka. Zabieg eliminuje zatem przebarwienia i niezmineralizowane złogi nazębne, nie powodując przy tym uszkodzenia tkanek miękkich.

Do oczyszczenia powierzchni zębów wykorzystuje się mieszaninę piasku (np. dwuwęglan sodu, hydroksyapatyt itp.), wody i powietrza. Popularnie zwany piasek to nic innego jak mieszanina drobinek czyszczących. Wszystkie wymienione składniki aplikowane są pod dużym ciśnieniem, co szybko i skutecznie usuwa przebarwienia i osady. Piaskowanie zębów bardzo często stosowane jest jako uzupełnienie skalingu.

Zobacz również: Fluoryzacja zębów.

Metodyka zabiegu

Podstawą prawidłowego wykonania zabiegu jest umiejętność lekarza stomatologa do posługiwania się piaskarką. Podczas wykonywania zabiegu musi on ograniczyć ekspozycję powierzchni zęba na mieszaninę czyszczącą do 5-10 sekund, aby nie uszkodzić struktur w jamie ustnej. Dodatkowo maszyna musi być ustawiona pod odpowiednim kątem do powierzchni zęba (około 30-60 stopni). Nie wolno kierować strumienia mieszaniny czyszczącej na tkanki miękkie, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie. W przypadku drobnych ranek spowodowanych piaskowaniem czas trwania gojenia się trwa kilka dni. Zabieg piaskowania zębów powinno się przeprowadzić raz w roku, natomiast osoby regularnie pijące kawę czy nałogowo palące papierosy powinny z niego korzystać raz na 6 miesięcy.

Po zabiegu

Po zabiegu nie należy stosować ziołowych płukanek do ust, zwłaszcza z szałwii. Do końca dnia nie należy także palić papierosów ani spożywać barwiących posiłków czy napojów. Przez 2 godziny od wykonania piaskowanie nie wolno nic jeść, można jedynie pić czystą wodę.

Dlaczego warto wykonywać piaskowanie zębów?

Zabieg umożliwia sprawne i skuteczne usunięcie złogów płytki nazębnej i wszelkich zanieczyszczeń zębów związanych w dużej mierze ze stylem życia. Umożliwia to utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, zapobiega rozwojowi bakterii i tym samym kamienia nazębnego. Dodatkowo zapewnia oczyszczenie tak ciężko dostępnych przestrzeni międzyzębowych, gdzie odkłada się spora ilość bakterii i osadu. Wszystko to wpływa również na zachowanie świeżego oddechu.

Wskazania

Na piaskowanie zębów powinny zdecydować się osoby pragnące usunąć przebarwienia pochodzenia zewnętrznego, osad z powierzchni zębów oraz biofilm bakteryjny. Ponadto zabieg wykonuje się u osób z mocno stłoczonymi zębami, a także przed różnego rodzaju zabiegami ortodontycznymi czy stomatologicznymi. Piaskowanie zębów stanowi wstęp do leczenia protetycznego, a także do profesjonalnego wybielania zębów – czyli zabiegów wymagających całkowicie czystych zębów. Zabieg powinno się wykonywać raz na jakiś czas w trakcie leczenia ortodontycznego, gdyż zwykła szczoteczka nie jest w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń między zamkami i drutami.

Należy wiedzieć, że piaskowanie zębów nie likwiduje trwałych przebarwień dotyczących szkliwa i zębiny. W tym przypadku należy zdecydować się na piaskowanie, a następnie profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologii estetycznej.

Przeciwwskazania

Do przeciwwskazań do wykonania zabiegu należą:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jedynak B., Braksator A., Profesjonalne zabiegi higieniczne u pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne, Protetyka Stomatologiczna, 4/2017.
  2. Prokopiuk-Gawrońska A., Profilaktyka w stomatologii, Kwartalnik Pacjenta.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *