Kryształki na zębach

Spis treści

Kryształki na zębach to coraz popularniejsza forma ozdabiania zębów, przez wiele osób uznawana za poprawiającą estetykę uśmiechu. Nie ma możliwości przyklejenia ich samodzielnie w domu, ponieważ niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych produktów. W innym razie kryształki bardzo szybko odpadną podczas jedzenia lub przy kontakcie ze śliną.

Kryształki na zębach

Kryształki na zębach – popularna biżuteria nazębna

Moda na biżuterię nazębną i ozdoby przyklejane do szkliwa trafiła do Polski z USA i zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodych kobiet. Kryształki najczęściej przykleja się na drugich zębach siecznych (boczne siekacze) oraz na kłach (zęby trzecie), choć miejsce aplikacji może być dowolne. Przeważnie pacjenci decydują się na sztuczną biżuterię ze względu na niższy koszt, choć dostępne są również kryształki Swarovskiego i wykonane z różnych kamieni szlachetnych.

Kryształki na zęby – aplikacja

Aplikacja biżuterii nazębnej odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Na samym początku przeprowadzany jest krótki wywiad z pacjentem, na podstawie którego wybiera się rodzaj kryształków i miejsce ich przyklejenia. Stomatolog sprawdza również, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do zabiegu. Jeśli sposób aplikacji biżuterii zostanie zaakceptowany przez pacjenta, stomatolog przystępuje do działania.

Na samym początku należy osuszyć szkliwo zębów w miejscu naklejania biżuterii, a następnie wytrawić jego powierzchnię specjalnymi preparatami. Zwiększają one porowatość szkliwa i sprawiają, że kryształki przez długi czas utrzymają się na jego powierzchni. Następnie aplikuje na szkliwo odrobinę kleju stomatologicznego, nakłada na niego kryształki i całość utwardza pod lampą UV. Zabieg trwa 10-30 minut w zależności od tego, jak wiele kryształków ma ostatecznie znaleźć się w jamie ustnej.

Proces jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Szkliwo nie jest unerwione, a zastosowane preparaty nie naruszają jego ciągłości i nie docierają do głębszych warstw zęba. Metody ozdabiania zębów oferuje coraz więcej placówek stomatologicznych. Kryształki utrzymują się na powierzchni zębów od kilku miesięcy do kilku lat, na co wpływa przede wszystkim stosowana dieta, sposób czyszczenia zębów i wiele innych czynników. W dowolnym momencie można jednak zgłosić się do stomatologa na usunięcie biżuterii nazębnej, co również przebiega szybko i bezboleśnie, a szkliwo pozostaje nienaruszone.

Zobacz również: Kolczyki w zębach.

Kryształki na zęby – postępowanie po zabiegu

Po nałożeniu biżuterii na zęby należy przez 60 minut unikać spożywania pokarmów, a przez następne 12 godzin nie należy spożywać pokarmów twardych oraz myć zębów. Bardzo ważna jest dokładna higiena jamy ustnej w późniejszym czasie. Chcąc przedłużyć trwałość aplikacji, zaleca się unikać dotykania kryształków rękami czy zahaczania o nie językiem.

Przeciwwskazania do założenia kryształków na zęby

Nie zaleca się aplikacji kryształków nazębnych na zniszczone lub niedoleczone zęby. Nie tylko będzie zwiększać ryzyko dalszego psucia się zębów, ale również uwidoczni estetyczne niedoskonałości zębów. Kryształki stanowią dodatkowe miejsce gromadzenia się płytki nazębnej i bakterii w jamie ustnej, dlatego lepiej aplikować je na zębach przednich. Na tylnych mogą zwiększać ryzyko próchnicy. Przed aplikacją biżuterii nazębnej rekomenduje się wykonanie higienizacji zębów. Przeciwwskazaniem jest także stan zapalny w jamie ustnej, opryszczka i patologie zdrowotne, które są jednocześnie przeciwwskazaniem do wizyty u dentysty.

Kryształki na zęby – cena

Cena kryształków na zęby waha się w przedziale kilkaset złotych nawet do kilku tysięcy złotych. Przykładem jest choćby kryształek diamentowy, który kosztuje 4-5 tysięcy złotych oraz kryształek Swarovskiego o cenie 200-300 zł. Najtańsze (50-100 zł) są kryształki wykonane ze sztucznych materiałów. Do ceny biżuterii nazębnej należy doliczyć koszt wykonania usługi, czyli cenę wizyty u stomatologa. Wynosi ona średnio 150-250 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szeląg N., Biżuteria nazębna, Asysta Dentystyczna, 3/2016.
  2. Bhatia S., Gupta N., Gupta D., Arora V., Tooth Jewellery: Fashion and Dentistry go Hand in Hand, Indian J Dent Adv 2015; 7(4): 263-267.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *