Najskuteczniejsze wybielanie zębów w domu to takie, które prowadzone jest pod okiem stomatologa. Wyróżnia się jedną taką metodę – nakładkowe wybielanie zębów. Jest ona zarówno skuteczna, jak i całkowicie bezpieczna dla zębów i całej jamy ustnej. Wszelkie inne metody z zastosowaniem popularnych produktów spożywczych lub własnoręcznie przygotowanych past nie mają potwierdzenia swojej skuteczności i mogą być zagrożeniem dla zębów.
Nakładkowe wybielanie zębów
Do wykonania nakładkowego wybielania zębów niezbędna jest wizyta u dentysty, który oceni kondycję zębów oraz przygotuje indywidualne szyny, nazywane nakładkami. Do wnętrza nakładek aplikuje się specjalny żel wybielający, mający zdolność przenikania przez barierę szkliwa aż do zębiny – to właśnie ona odpowiada za barwę zębów u człowieka. Pacjent każdego wieczoru nakłada żel do wnętrza szyny, po czym zakłada ją na oba łuki zębowe na całą noc. Gdy idzie spać, żel ma kilka godzin, aby wywierać na zęby swoje wybielające działanie. Czynność powtarza się co noc przez około 2 tygodnie. W ten sposób można uzyskać bielsze zęby nawet o kilka odcieni, co nie jest możliwe do uzyskania za pomocą past wybielających czy innych metod domowego wybielania zębów.
Nakładkowe wybielanie zębów – przeciwwskazania
Metoda nie jest rekomendowana w następujących przypadkach:
- silna nadwrażliwość zębów;
- zła higiena jamy ustnej;
- zaawansowany, silny bruksizm;
- alergia na składniki żelu wybielającego;
- silne ubytki zębów;
- zapalenie miazgi zęba;
- próchnica zębów;
- ciąża i okres karmienia piersią.
W pozostałych przypadkach nakładkowe wybielanie zębów jest bezpieczne i skuteczne. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze stomatologiem.
Nakładkowe wybielanie zębów – jak długo utrzymują się efekty?
Efekt bielszych zębów nawet o 8 tonów utrzymuje się do 2 lat, choć ostatecznie czas ten zależy od nawyków. Picie kawy, mocnej herbaty, palenie papierosów czy niewystarczająca higiena jamy ustnej sprawiają, że ciemne, nieestetyczne zabarwienie zębów szybko powraca. Z tego też względu przez pierwsze 14 dni od zakończenia wybielania nakładkowego zaleca się stosowanie tzw. białej diety.
Zobacz również: Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?
Domowe sposoby wybielania zębów
Metod domowego wybielania zębów jest wiele. Jednak większość z nich jest nie tylko nieskuteczna, ale może wręcz zaszkodzić szkliwu i tkankom miękkim jamy ustnej. Do najpopularniejszych metod zalicza się wybielanie zębów sodą oczyszczoną lub sokiem z cytryny. Obydwie mogą doprowadzić do kwasowej erozji szkliwa, w efekcie czego zęby staną się nadwrażliwe i wzrośnie ryzyko pojawiania się drobnych, mikroskopijnych ubytków na ich powierzchni. W tych ubytkach gromadzić się będzie płytka nazębna, stanowiąca główne siedlisko patogennych bakterii. Należy również zaznaczyć, że zarówno sok z cytryny, jak i soda oczyszczona nie mają potwierdzonej skuteczności w zakresie wybielającym.
Inną metodą jest wybielanie zębów proszkiem węgla aktywnego, co nie jest wprawdzie zagrożeniem dla zębów, jednak skuteczność tego produktu jest minimalna. U niektórych osób dojść może do wybielenia szkliwa zaledwie o jeden ton, jednak nie jest to raczej efekt, którego oczekujemy. Podobnie w przypadku skórki od banana, która w nadmiarze może podrażniać dziąsła i prowadzić do nadwrażliwości zębów.
Wybielanie zębów w gabinecie
Choć wybielanie zębów nakładkami w domu jest bezpieczne i skuteczne, ponieważ przebiega po konsultacji stomatologicznej, wymaga czasu, co nie każdemu odpowiada. Chcąc uzyskać efekt jaśniejszych zębów nawet do 8-10 tonów już w ciągu jednego dnia, najlepiej zdecydować się na wybielanie zębów lampą w gabinecie stomatologicznym, co odbywa się przy wykorzystaniu lampy Beyond lub lasera. Ryzyko ewentualnych działań niepożądanych jest wówczas minimalne, a efekt białych zębów utrzymuje się nawet do dwóch lat.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki to w 100% naturalny produkt o wysokiej koncentracji cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest źródłem m.in. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), mikroelementów, witamin Zobacz więcej... | |
Naturalne probiotyki bioalgi
Probiotyki bioalgi to naturalne, żywe i wyselekcjonowane kultury bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne takie jak m.in. Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacterium Bifidum ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Przybylska S., Kurkumina – prozdrowotny barwnik kurkumy, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2): 414-420.
- Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.