Biała dieta

Spis treści

Biała dieta to potoczna nazwa dla diety osób po profesjonalnym wybielaniu zębów. Obejmuje między innymi rezygnację ze spożywania potraw barwiących. Jej celem jest zachowanie białych zębów przez jak najdłuższy czas. Białą dietę należy utrzymać około 2 tygodni po wybielaniu zębów.

Biała dieta

Jak wygląda biała dieta?

Biała dieta, jak wspomniano we wstępie, obejmuje wykluczenie z codziennego menu potraw zawierających intensywne barwniki. W tym czasie należy więc unikać spożywania potraw zawierających w swoim składzie:

  • buraki – np. barszcz czerwony, ćwikła;
  • marchew;
  • paprykę;
  • barwiących przypraw – kurkumę, paprykę, curry;
  • pomidory;
  • szpinak, jarmuż, natka pietruszki i inne intensywnie zielone warzywa;
  • kakao – np. czekolada, ciemne ciasta i ciastka;
  • jeżyny, borówki i pozostałe ciemne jagody.

Należy także zwrócić uwagę na to co pijemy. W trakcie białej diety niewskazane jest picie kawy, barwiących napojów alkoholowych (whisky, czerwone wino, kolorowe drinki, smakowa wódka), herbaty. Dodatkowo należy zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ to właśnie one w największym stopniu powodują zażółcenie zębów. Jeśli po wybielaniu zębów w trakcie białej diety w dalszym ciągu będziemy sięgać po papierosy, bardzo szybko zauważymy powrót nieestetycznego zabawienia szkliwa.

Co więc można jeść na białej diecie? Wszystko, co nie zawiera barwników. Możemy bez obaw spożywać mięso, ryby, jaja, pieczywo, niebarwiące warzywa (np. kalafiory). Nie musimy się obawiać mleka i produktów mlecznych (jeśli nie są dodatkowo zabarwiane), a także jasnych makaronów i ryżu.

Zobacz również: Suplementy na mocne zęby.

Dlaczego biała dieta jest ważna?

Zęby po zabiegu wybielania są nieco słabsze – to normalne zjawisko, które zachodzi przy kontakcie ze środkami wybielającymi. Szkliwo traci część wody, przez co silniej absorbuje barwniki spożywcze, niszcząc efekt wybielania. Czy jest sens przebywania na białej diecie po wybielaniu zębów? Jak najbardziej! To dzięki niej biel na zębach utrzyma się przez długi czas.

Co po zakończeniu białej diety?

Po zakończeniu białej diety możemy wrócić do spożywania barwiących pokarmów. Aby efekt wybielania zębów utrzymał się na długo, warto jednak ograniczyć mocno barwiące pokarmy już na stałe. Z powodzeniem możemy wrócić do spożywania kolorowych warzyw i owoców, jednak unikajmy picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu i coca-coli. Zrezygnujmy także z palenia papierosów i nadmiaru czekolady w diecie.

Jeśli decydujemy się na barwiący napój można wypić go przez słomkę. Dzięki temu kontakt płynu z powierzchnią zębów będzie minimalna. Po zakończeniu białej diety można wrócić do normalnego trybu życia, ale z umiarem.

Zobacz również: Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Po zabiegu wybielania zębów należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. W pierwszych dniach zęby mogą wykazywać nadwrażliwość, ponadto na białych zębach bardziej widać osad. Zęby należy czyścić miękką lub średnią szczoteczką do zębów i używać do tego delikatnie wybielającej pasty do zębów.

Ze względu na lekką nadwrażliwość zębów zaleca się unikanie spożywania produktów i napojów: kwaśnych, bardzo zimnych i bardzo gorących. Nieprzyjemne może się okazać płukanie jamy ustnej zimną wodą. Najlepiej, aby tę czynność wykonywać przy użyciu ciepłej wody.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Heidemann D., Potoczek S., Stomatologia zachowawcza, tom 1, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2001.
  2. Banerjee A., Millar B., Stomatologia estetyczna – zabiegi minimalnie inwazyjne, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *