Wybielanie zębów lampą w gabinecie

Spis treści

Wybielanie zębów lampą w gabinecie należy do bardzo często wybieranych metod profesjonalnego wybielania zębów. Istnieje wiele metod, jednak to właśnie ta uznawana jest za najskuteczniejszą.

Wybielanie zębów lampą w gabinecie

Jaką metodę wybielania wybrać?

Można zdecydować się na wybielanie zębów w warunkach domowych lub na profesjonalne wybielanie nakładkowe lub przy użyciu lampy. Decyzja ta zależy przede wszystkim od oczekiwań, przyczyny zmiany zabarwienia zębów oraz od nakładu finansowego.

Wybielanie w domu przy użyciu past, pasków czy płynów może być dobrym rozwiązaniem dla osób, których przebarwienia na zębach pochodzą z niezdrowego trybu życia (używki, kolorowa dieta itd) i dotyczą wyłącznie szkliwa. W tym przypadku może się również okazać, że zwykłe piaskowanie zębów znacznie je rozjaśni.

W przypadku, gdy przebarwienia sięgają głębszych warstw zęba, a klient oczekuje znacznie bardziej widocznych rezultatów, warto zdecydować się na wybielanie profesjonalne. To droższa, ale znacznie szybsza metoda wybielania (efekt widać już po pierwszej wizycie).

Zobacz również: Wybielanie nakładkowe.

Wybielanie zębów lampą w gabinecie

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym wykonuje się przy zastosowaniu silniejszych preparatów, np. 35% nadtlenku karbamidu. Celem przyspieszenia reakcji utleniania stosuje się źródła ciepła i światła, czyli różnego rodzaju lampy – najczęściej lampa LED lub lampa Beyond.

Podjęcie decyzji powinno być oparte na próbie ustalenia przyczyny przebarwienia zębów, określeniu koloru zębów i wykonaniu fotografii. Następnie należy zęby oczyścić (piaskowanie, skaling) i sprawdzić wypełnienia pod względem szczelności.

Zabieg rozpoczyna się od nałożenia wybielającego preparatu na powierzchnie zębów, po wcześniejszym zabezpieczeniu dziąseł wazeliną lub specjalnym preparatem ochronnym. Niektórzy zalecają wcześniejsze wytrawienie zębów 37% kwasem fosforowym celem zmniejszenia intensywności ich przebarwienia przed wybielaniem. Po wypłukaniu i osuszeniu zębów nakłada się zatem środek wybielający bezpośrednio na powierzchnię zębów i stosuje lampę. Naświetlanie lampą trwa około 15 minut, przy czym zaleca się 3-krotne powtórzenie tej czynności celem uzyskania lepszych i trwalszych efektów. Cały zabieg wybielania trwa około 1 godziny.

Zobacz również: Wybielanie zębów martwych.

Zalecenia po wybielaniu

Po wybieleniu zębów przez około 7-10 dni należy przestrzegać białej diety. Oznacza to, że nie można spożywać produktów barwiących i bogatych w barwniki. W związku z tym nie zaleca się spożywania buraków, żelek, kolorowych cukierków, czekolady, a także picia soków buraczanych, pomidorowych, porzeczkowych, czerwonego wina, kawy i herbaty. Należy wykluczyć również palenie papierosów. Wszystko to jest niezwykle istotne, ponieważ przez pierwsze kilka dni po wybielaniu zęby są szczególnie wrażliwe i podatne na wszelkie zabarwienia. Niestosowanie się do tych zaleceń może skutkować pojawieniem się nieestetycznych przebarwień.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na szczegółową higienę jamy ustnej. Zęby należy myć po każdym posiłku, aby nie odkładała się płytka nazębna. Dodatkowo należy nitkować przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici dentystycznych. Zaleca się używanie wybielających past do zębów, które podtrzymają efekty wybielania. Należy pamiętać, że zęby po wybielaniu często stają się bardziej wrażliwe na słodki i kwaśny smak oraz na skrajne temperatury.

Od czego zależy efekt wybielania zębów?

Efekt profesjonalnego wybielania zębów z pewnością będzie widoczny, jednak zależy on w dużej mierze od naturalnego koloru zębów oraz ich podatności na wszelkie czynności wybielające. A to jest już kwestią indywidualną. Z pewnością na rezultaty wybielania oraz długi czas utrzymania się tych efektów ma wpływ higiena jamy ustnej w kolejnych dniach oraz przestrzeganie zaleceń białej diety.

Wybielanie zębów – cena

Wybielanie zębów lampą w gabinecie to niemały wydatek. Cena zależy oczywiście od renomy i lokalizacji gabinetu, a także od rodzaju stosowanej lampy. W przypadku lampy LED cena będzie niższa niż przy lampie Beyond. Podsumowując, wybielanie zębów przy użyciu lampy Beyond to koszt z przedziału 600-1500 zł, natomiast przy użyciu lampy LED około 200-600 zł.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wasiluk G., Profesjonalne wybielanie zębów żywych z użyciem 6% nadtlenku wodoru aktywowanego lampą, Polish & English Journal for Dentists, 2/2017.
  2. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *