Wybielanie zębów

Spis treści

Wybielanie zębów jest zdecydowanie najczęściej wykonywanym zabiegiem stomatologii estetycznej. Nie jest to procedura lecznicza, ponieważ ma na względzie wyłącznie efekt kosmetyczny.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Współcześnie zabieg wybielania zębów można wykonać dwojako:

  • w gabinecie dentystycznym, jako profesjonalny zabieg;
  • w warunkach domowych z zastosowaniem specjalnych preparatów przeznaczonych do wybielania zębów.

Do wybielania zębów wykorzystuje się najczęściej nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru. Stężenie substancji może być różne, w zależności od zapotrzebowania (preparaty stosowanie przez stomatologów mają wyższe stężenia niż preparaty do użytku domowego). Jednocześnie należy podkreślić, że jedynie preparaty działające chemicznie mogą rzeczywiście wpłynąć na zmianę zabarwienia szkliwa i zębiny. Wszelkie inne produktu (głównie do użytku domowego) nie wybielają zębów, lecz usuwają osad w sposób abrazyjny. Mogą wpłynąć na wygląd zębów poprzez usunięcie osadu np. z kawy. Takimi produktami są dostępne powszechnie płukanki wybielające, pasty, a nawet szczoteczki.

Przed wybielaniem

Przed decyzją o wybieleniu zębów należy zadbać przede wszystkim o ich kondycję. Warto wybrać się na wizytę dentystyczną, aby wyleczyć wszelkie schorzenia, np. próchnicę oraz wypełnić ubytki. Warto zdecydować się na zabieg oczyszczający z płytki nazębnej, czyli piaskowanie zębów. Dopiero po wyleczeniu zębów i zadbaniu o ich kondycję można przystąpić do wybielania.

Profesjonalne wybielanie zębów

Profesjonalny zabieg wybielania przebiega z wykorzystaniem wymienionych wyżej nadtlenków o dużym stężeniu, przy czym ich czynność wspomaga się najczęściej światłem lub ciepłem. Najpopularniejszymi metodami są zabiegi z wykorzystaniem lampy Beyond oraz LED.

Naświetlanie lampą LED stosuje się w przypadku lekkich przebarwień, dzięki niemu można uzyskać rozjaśnienie o około 2-6 odcieni. Tego typu lampa działa jedynie na szkliwo. Z kolei lampa Beyond emituje dłuższe fale świetlne niż lampa LED. Dzięki temu dociera znacznie głębiej, czyli do zębiny. Dzięki temu zabiegowi można uzyskać wybielenie nawet do 15 odcieni, a efekt utrzymuje się dłużej.

Cena

Różnica jest między ceną zabiegów. W zależności od miasta oraz popularności danego gabinetu, za zabieg z wykorzystaniem lampy LED płaci się około 500 zł, natomiast w przypadku lampy Beyona, cena może wzrosnąć nawet do 2000 zł.

Zalecenia po wybielaniu zębów, czyli tzw. biała dieta

Po wybielaniu zębów przez około 2 godziny nie należy nic jeść ani pić, później obowiązuje tak zwana biała dieta. Oznacza to, że należy wykluczyć z menu wszelkie produkty mogące ponownie zabarwić podatne po zabiegu szkliwo. Unika się zatem:

  • kawy;
  • herbaty;
  • barszczu;
  • wina;
  • marchwi;
  • buraków;
  • wszelkich innych posiłków kolorowych.

W trakcie białej diety można spożywać owoce morza, białe mięso, wszelki nabiał, a także zboża i nasiona. Dozwolone są także warzywa, takie jak:

W przypadku napojów zaleca się mleko i czystą wodę (bez cytryny).

Biała dieta powinna trwać około 14 dni po zabiegu. Należy pamiętać, że zęby będą bardziej podatne na przebarwienia, dlatego warto odstawić papierosy. W innym razie ciemna barwa zębów szybko pojawi się ponownie.

Nakładkowe wybielanie zębów

Wybielanie zębów za pomocą specjalnych nakładek jest połączeniem wybielania profesjonalnego z domowym. Polega na wykorzystywaniu do wybielania specjalnie przygotowanych nakładek. Na wizycie dentystycznej lekarz stomatolog wykonuje odlew obu łuków zębowych, aby na tej podstawie wykonać idealne odlewy nakładek.

Następnie (już w warunkach domowych) nakłada się na wewnętrzną stronę nakładek specjalny żel, po czym zakłada się nakładki zgodnie z zaleceniami stomatologa. Najczęściej jest to na około 4-8 godzin.

Wybielanie zębów – skutki uboczne

Najczęściej występującym skutkiem ubocznym wybielania zębów jest pojawienie się ich nadwrażliwości. Nadwrażliwość odnosi się do nieprzyjemnego uczucia i bólu podczas spożywania kwaśnych, słodkich czy zimnych posiłków. Dzieje się tak aż u 1/3 pacjentów, ponieważ nadtlenki przenikają do zębiny i miazgi zęba powodując miejscowe mikrouszkodzenia.

Przeciwwskazania

Zębów nie powinny wybielać osoby poniżej 16 roku życia oraz kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. Ponadto, do przeciwwskazań zalicza się:

  • choroby dziąseł i odsłonięcie korzeni zębów;
  • nadwrażliwość zębów;
  • uczulenie na którykolwiek składnik preparatów wybielających;
  • wypełnienia i korony;
  • bardzo ciemno zabarwione zęby.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kościelniak D., Jurczak A., Kołodziej I., Słowik J., Współczesne metody wybielania zębów po leczeniu endodontycznym oraz bezpieczeństwo ich stosowania, Implantoprotetyka, 2/2009.
  2. Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Praktyczna Fizjoterapia, 1/2010.
  3. Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów, a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *