Wybielanie zębów jest zdecydowanie najczęściej wykonywanym zabiegiem stomatologii estetycznej. Nie jest to procedura lecznicza, ponieważ ma na względzie wyłącznie efekt kosmetyczny.
Wybielanie zębów
Współcześnie zabieg wybielania zębów można wykonać dwojako:
- w gabinecie dentystycznym, jako profesjonalny zabieg;
- w warunkach domowych z zastosowaniem specjalnych preparatów przeznaczonych do wybielania zębów.
Do wybielania zębów wykorzystuje się najczęściej nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru. Stężenie substancji może być różne, w zależności od zapotrzebowania (preparaty stosowanie przez stomatologów mają wyższe stężenia niż preparaty do użytku domowego). Jednocześnie należy podkreślić, że jedynie preparaty działające chemicznie mogą rzeczywiście wpłynąć na zmianę zabarwienia szkliwa i zębiny. Wszelkie inne produktu (głównie do użytku domowego) nie wybielają zębów, lecz usuwają osad w sposób abrazyjny. Mogą wpłynąć na wygląd zębów poprzez usunięcie osadu np. z kawy. Takimi produktami są dostępne powszechnie płukanki wybielające, pasty, a nawet szczoteczki.
Przed wybielaniem
Przed decyzją o wybieleniu zębów należy zadbać przede wszystkim o ich kondycję. Warto wybrać się na wizytę dentystyczną, aby wyleczyć wszelkie schorzenia, np. próchnicę oraz wypełnić ubytki. Warto zdecydować się na zabieg oczyszczający z płytki nazębnej, czyli piaskowanie zębów. Dopiero po wyleczeniu zębów i zadbaniu o ich kondycję można przystąpić do wybielania.
Profesjonalne wybielanie zębów
Profesjonalny zabieg wybielania przebiega z wykorzystaniem wymienionych wyżej nadtlenków o dużym stężeniu, przy czym ich czynność wspomaga się najczęściej światłem lub ciepłem. Najpopularniejszymi metodami są zabiegi z wykorzystaniem lampy Beyond oraz LED.
Naświetlanie lampą LED stosuje się w przypadku lekkich przebarwień, dzięki niemu można uzyskać rozjaśnienie o około 2-6 odcieni. Tego typu lampa działa jedynie na szkliwo. Z kolei lampa Beyond emituje dłuższe fale świetlne niż lampa LED. Dzięki temu dociera znacznie głębiej, czyli do zębiny. Dzięki temu zabiegowi można uzyskać wybielenie nawet do 15 odcieni, a efekt utrzymuje się dłużej.
Cena
Różnica jest między ceną zabiegów. W zależności od miasta oraz popularności danego gabinetu, za zabieg z wykorzystaniem lampy LED płaci się około 500 zł, natomiast w przypadku lampy Beyona, cena może wzrosnąć nawet do 2000 zł.
Zalecenia po wybielaniu zębów, czyli tzw. biała dieta
Po wybielaniu zębów przez około 2 godziny nie należy nic jeść ani pić, później obowiązuje tak zwana biała dieta. Oznacza to, że należy wykluczyć z menu wszelkie produkty mogące ponownie zabarwić podatne po zabiegu szkliwo. Unika się zatem:
W trakcie białej diety można spożywać owoce morza, białe mięso, wszelki nabiał, a także zboża i nasiona. Dozwolone są także warzywa, takie jak:
W przypadku napojów zaleca się mleko i czystą wodę (bez cytryny).
Biała dieta powinna trwać około 14 dni po zabiegu. Należy pamiętać, że zęby będą bardziej podatne na przebarwienia, dlatego warto odstawić papierosy. W innym razie ciemna barwa zębów szybko pojawi się ponownie.
Nakładkowe wybielanie zębów
Wybielanie zębów za pomocą specjalnych nakładek jest połączeniem wybielania profesjonalnego z domowym. Polega na wykorzystywaniu do wybielania specjalnie przygotowanych nakładek. Na wizycie dentystycznej lekarz stomatolog wykonuje odlew obu łuków zębowych, aby na tej podstawie wykonać idealne odlewy nakładek.
Następnie (już w warunkach domowych) nakłada się na wewnętrzną stronę nakładek specjalny żel, po czym zakłada się nakładki zgodnie z zaleceniami stomatologa. Najczęściej jest to na około 4-8 godzin.
Wybielanie zębów – skutki uboczne
Najczęściej występującym skutkiem ubocznym wybielania zębów jest pojawienie się ich nadwrażliwości. Nadwrażliwość odnosi się do nieprzyjemnego uczucia i bólu podczas spożywania kwaśnych, słodkich czy zimnych posiłków. Dzieje się tak aż u 1/3 pacjentów, ponieważ nadtlenki przenikają do zębiny i miazgi zęba powodując miejscowe mikrouszkodzenia.
Przeciwwskazania
Zębów nie powinny wybielać osoby poniżej 16 roku życia oraz kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. Ponadto, do przeciwwskazań zalicza się:
- choroby dziąseł i odsłonięcie korzeni zębów;
- nadwrażliwość zębów;
- uczulenie na którykolwiek składnik preparatów wybielających;
- wypełnienia i korony;
- bardzo ciemno zabarwione zęby.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kościelniak D., Jurczak A., Kołodziej I., Słowik J., Współczesne metody wybielania zębów po leczeniu endodontycznym oraz bezpieczeństwo ich stosowania, Implantoprotetyka, 2/2009.
- Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Praktyczna Fizjoterapia, 1/2010.
- Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów, a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.