Nakładkowe wybielanie zębów

Spis treści

Nakładkowe wybielanie zębów to jedna z metod wybielania, która obejmuje rozpoczęcie zabiegu w gabinecie dentystycznym i samodzielne jego kontynuowanie w warunkach domowych.

Nakładkowe wybielanie zębów

Dla kogo wybielanie nakładkowe?

Wybielanie nakładkowe przeznaczone jest dla osób, którym nie zależy na natychmiastowych efektach, gdyż w tym przypadku widać je dopiero po kilku tygodniach. Osoby korzystające z tej metody muszą charakteryzować się również dużą siłą woli, ponieważ samodzielne wybielanie wymaga systematyczności. Ponadto metoda nakładkowa jest znacznie tańsza od wybielania przy użyciu lamp, dlatego można ją polecić osobom z mniejszym budżetem przeznaczonym na tego typu zabiegi.

Jak się przygotować do wybielania zębów?

Wybielanie nakładkowe, jak każda z profesjonalnych metod, wymaga wcześniejszego przygotowania uzębienia. Przed zabiegiem należy dokonać dokładnego przeglądu zębów i wyleczyć ewentualne schorzenia. Wszystkie ubytki muszą zostać uzupełnione, próchnica wyleczona, a kamień nazębny i osad usunięte. Dlatego przed wybielaniem zębów warto zdecydować się również na skaling i piaskowanie.

Jak wygląda nakładkowe wybielanie zębów?

Na początku lekarz stomatolog przygotowuje specjalną szynę, dopasowaną do indywidualnego uzębienia pacjenta. Następnie informuje pacjenta, jak powinien posługiwać się otrzymanym urządzeniem. Pacjent otrzymuje również preparat wybielający, zazwyczaj nadtlenek karbamidu, który będzie musiał umieszczać w szynie przed jej założeniem.

Szynę zakłada się na kilka godzin w ciągu dnia lub na noc przez około 1-2 tygodnie, w zależności od zaleceń lekarza. Przed każdym nałożeniem szyny należy umieścić w niej otrzymany preparat. Jeśli po założeniu szyny preparat wydostanie się na dziąsła lub błony śluzowe będzie to znak, że użyto go zbyt dużo. Nadmiar ten należy usunąć palcem lub kawałkiem chusteczki i następnym razem zastosować mniejszą ilość. Przed nałożeniem szyny należy również bardzo dokładnie wyszczotkować zęby oraz wyczyścić przestrzenie międzyzębowe.

Zobacz również: Jak myć zęby?

Ważne, aby pierwsze użycie było krótsze i trwało około 2-3 godziny. Dzięki temu można sprawdzić, czy preparat nie wywoła reakcji niepożądanych (co zdarza się jednak bardzo rzadko). Kolejne założenie może trwać już 6-8 godzin.

Zalecenia podczas wybielania

Podczas całej kuracji wybielającej nie wolno palić papierosów, pić barwiących napojów (pepsi, kawa, herbata, soki porzeczkowe itd.) oraz spożywać barwiących produktów (zawierających spore ilości kolorowych barwników jak np. żelki). Dodatkowo, gdy szyna jest założona przez okres tych kilku godzin nie wolno nic jeść ani pić. Właśnie z tego względu zaleca się zakładanie szyny na noc. Po każdym użyciu nakładkę należy bardzo dokładnie oczyścić, najlepiej osobną szczoteczką i szarym mydłem, wykorzystując do tego strumień bieżącej, chłodnej wody. Należy pamiętać, że ciepła woda może odkształcić szynę. Do 2 tygodni po zakończeniu kuracji obowiązuje tak zwana biała dieta.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielenia?

Wybielanie zębów metodą nakładkową utrzymuje się nawet do 2-3 lat. Jednak należy bardzo dobrze dbać o higienę jamy ustnej oraz przestrzegać unikania spożywania barwiących pokarmów. Zabieg można powtórzyć po 6-12 miesiącach, jednak nie wcześniej.

Wybielanie nakładkowe – cena

Wybielanie nakładkowe zębów jest tańszą metodą niż profesjonalne wybielanie w gabinecie przy użyciu lamp. Cena waha się w zależności od renomy i lokalizacji gabinetu, jednak zazwyczaj oscyluje w granicach 400-800 zł.

Zobacz również: Wybielanie zębów martwych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *