Skaling zębów

Spis treści

Skaling zębów jest zabiegiem polegającym na usuwaniu kamienia nazębnego, naddziąsłowego i poddziąsłowego. Warto wiedzieć, że każdemu ubezpieczonemu pacjentowi przysługuje raz w roku darmowe usunięcie złogów kamienia nazębnego. Zabieg skalingu jest bowiem refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Skaling zębów

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny tworzy się ze związków mineralnych zawartych w ślinie, a jego powstawanie może przebiegać z różną intensywnością, w zależności od konkretnej osoby. Jego tworzenie się obejmuje mineralizację miękkiego osadu, czyli płytki nazębnej.

Zawiera on liczne bakterie, które powodują między innymi nieprzyjemny zapach z ust. Zła higiena jamy ustnej dodatkowo przyspiesza proces odkładania się kamienia nazębnego. To z kolei przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych dziąseł i zapalenia przyzębia. Dodatkowo złogi kamienia nazębnego stanowią miejsce retencyjne dla niezmineralizowanej płytki nazębnej, przez co prowadzą do nieestatycznych przebarwień na powierzchni zębów.

Na czym polega skaling?

Skaling zębów redukuje ilość bakterii obecnych w kamieniu nazębnym. Skaling naddziąsłowy wykonywany jest najczęściej za pomocą aparatów ultradźwiękowych lub narzędzi ręcznych (w przypadku pacjentów źle znoszących usuwanie kamienia za pomocą aparatów). Zabieg nie powoduje uszkodzenia szkliwa, zaliczany jest zatem do bezpiecznych.

  • Skaling ręczny – ze względu na postęp rozwoju stomatologii obecnie jest znacznie rzadziej stosowany. Dentysta wykorzystuje narzędzia ręczne do usuwania złogów kamienia nazębnego. Należy pamiętać, że ta metoda znajduje zastosowanie wyłącznie w usuwaniu kamienia naddziąsłowego.
  • Skaling maszynowy – polega na przesuwaniu końcówki aparatu do ultradźwięków równolegle do powierzchni złogów. Następnie podczas wykonywania zabiegu powstające drgania o wysokiej częstotliwości poprzez wibrację odrywają złogi kamienia nazębnego z powierzchni zęba.

Nieco inaczej zabieg wygląda w przypadku kamienia powstającego pod dziąsłem. Wówczas jedyną możliwą metodą jest usunięcia jest zastosowanie kiret ręcznych. To metoda manualna, podczas której stomatolog przy użyciu specjalnych urządzeń krok po kroku pozbywa się kamienia manipulując w obrębie dziąseł. Zabieg ten może powodować ból, dlatego często robi się go w znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu

Po skalingu przez około 2 godziny nie należy spożywać posiłków, a w ciągu całego dnia należy unikać papierosów, kwaśnych produktów oraz barwiących napojów czy pokarmów (kawa, czerwone wino, buraki, jagody, soki porzeczkowe itd.). Ponadto należy stosować się do zaleceń lekarza stomatologa odnośnie szczotkowania zębów i korzystania z przyborów pomocniczych, takich jak nici dentystyczne czy płyny do płukania jamy ustnej.

Dlaczego warto?

Zabieg skalingu umożliwia pozbycie się kamienia nazębnego, a dzięki temu także poprawia ogólny stan jamy ustnej. Wpływa minimalizująco na nieświeży oddech i zapobiega rozwojowi innych patologii związanych z bakteriami w kamieniu nazębnym. Dodatkowo stanowi profilaktykę paradontozy, czyli zapalenia przyzębia. Zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej, przez co gwarantuje uczucie gładkości i czystości zębów.

Skaling naddziąsłowy jest bezbolesny, dlatego warto dbać o higienę jamy ustnej i na bieżąco usuwać złogi kamienia nazębnego. Brak podjęcia kroków profilaktycznych i leczniczych może powodować objęcie kamieniem poddziąsłowej części zębów, a co się z tym wiąże stanowić konieczność do bardziej bolesnego skalingu poddziąsłowego.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem to skalingu ręcznego jest bardzo duża ilość kamienia nazębnego lub nadwrażliwość zębów. Z kolei wśród przeciwwskazań do skalingu maszynowego znajdują się:

  • wszczepiony rozrusznik serca;
  • zaawansowana osteoporoza;
  • miękkie osady i przebarwienia;
  • głębokie kieszonki zębowe;
  • implantoprotezy.

Dodatkowo nie powinno się oczyszczać uzupełnienia protetycznego wykonanego z tworzywa ceramicznego, ponieważ ultradźwięki mogą spowodować uszkodzenie porcelany. W wyżej wymienionych przypadkach kamień usuwa się metodą ręczną.

Bibliografia

  1. Kusa-Podkańska M., Nastaj M., Wysokińska-Miszczuk J., Periodontologiczne zabiegi profilaktyczne możliwe do wykonania w jamie ustnej u osób starszych, Gerontologia Polska, 1/2013.
  2. Prokopiuk-Gawrońska A., Profilaktyka w stomatologii, Kwartalnik Pacjenta.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *