Zapalenie przyzębia może być przewlekłe i agresywne, a obie postacie różnią się zarówno przyczyną, jak i objawami. Leczenie należy podjąć jak najszybciej, ponieważ zapalenie przyzębia prowadzi do nieodwracalnych zmian w uzębieniu. Ponadto może negatywnie wpływać na cały organizm.
Przewlekłe zapalenie przyzębia
Przewlekłe zapalenie przyzębia to choroba infekcyjna tkanek otaczających ząb. W jego wyniku następuje utrata przyczepu łącznotkankowego i kości wyrostka zębodołowego, czemu towarzyszy tworzenie kieszonek przyzębnych i recesja dziąsła. To najczęściej występująca postać zapalenia przyzębia, ponieważ dotyczy aż 80% przypadków. Może rozwijać się w każdym wieku, jednak przeważnie dotyczy osób dorosłych.
Przewlekłe zapalenie przyzębia dzieli się ze względu na rozległość i stopień zaawansowania choroby. Według stopnia rozległości wyróżnia się zatem postać zlokalizowaną (maksymalnie 30% miejsc badanych wokół zęba jest zajęte chorobą) oraz postać uogólnioną (zmianami patologicznymi objęte jest więcej niż 30% miejsc).
Przyczyny
Zasadniczą przyczyną schorzenia jest infekcja bakteryjna, jednak w patogenezie główną rolę odgrywają mechanizmy obronne gospodarza. Obserwuje się występowanie kamienia nazębnego (zarówno naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego), a także niespecyficznej płytki nazębnej umieszczonej na powierzchni zęba lub dziąsła.
Objawy
Przewlekłe zapalenie przyzębia objawia się przede wszystkim utratą przyczepu łącznotkankowego, obecnością głębokich kieszonek przyzębnych oraz utratą kości wyrostka zębodołowego powyżej 2/3. Towarzyszyć temu może nieprzyjemny zapach z ust i wysięk ropny z kieszonek.
Agresywne zapalenie przyzębia
To specyficzna postać zapalenia przyzębia z wyraźnie określonymi cechami klinicznymi i laboratoryjnymi. Rozpoznaje się ją przede wszystkim u osób młodych i ogólnie zdrowych, najczęściej jeszcze przed 30. rokiem życia.
Przyczyny
U pacjentów z agresywnym zapaleniem przyzębia występuje specyficzna flora bakteryjna i defekt immunologiczny, czemu towarzyszy rodzinne występowanie choroby. Etiopatogeneza jest zatem inna niż w przypadku wcześniej opisanego zapalenia.
Objawy
W badaniu RTG widoczne są ubytki kostne na powierzchniach proksymalnych, na początku choroby lub w zlokalizowanej postaci, tylko pierwszych zębów trzonowych lub siecznych, ewentualnie w większości zębów (w postaci uogólnionej).
W postaci zlokalizowanej obserwuje się obraz radiologiczny tak zwanych lustrzanych odbić ubytków kostnych na powierzchniach stycznych, po obu stronach łuku wyrostka zębodołowego szczęki i/lub żuchwy. Szybko dochodzi do całkowitej utraty podparcia kostnego, czego nie ma w zapaleniu przewlekłym, nawet tym zaawansowanym.
Leczenie
W pierwszej kolejności rozpoczyna się leczenie przeciwzapalne, należy usunąć przyczynę problemu. Następnie wykonuje się dobrany indywidualnie do potrzeb pacjenta zabieg naprawczo-regeneracyjny, mający na celu między innymi spłycenie kieszonek międzyzębowych. Całe leczenie można podsumować w 3 etapach:
- I – higienizacja;
- II – korekcja;
- III – podtrzymanie efektów.
W etapie pierwszym dąży się do likwidacji stanu zapalnego. Dużą rolę odgrywa tutaj motywacja pacjenta do współpracy, ponieważ to on musi w dużej mierze zadbać o higienę jamy ustnej. Faza druga obejmuje wykonanie wybranego przez dentystę zabiegu, na początku niechirurgicznie. Między innymi usuwa się złogi nazębne (również te poddziąsłowe). Z kolei jeśli istnieje konieczność, dentysta może zadecydować o leczeniu chirurgicznym. Ostatnia faza ma na celu podtrzymanie efektów i obejmuje regularne wizyty kontrolne oraz prawidłową higienę jamy ustnej w warunkach domowych.
Podsumowanie
Zapalenie przyzębia jest jednym z poważniejszych schorzeń dotyczących uzębienia. Choroba powoduje tkliwość i rozchwianie zębów, czemu towarzyszy odsłonięcie szyjek zębowych oraz nieprzyjemny zapach z ust. Często występuje krwawienie z dziąseł, a zęby są nadwrażliwe. Dodatkowo zapalenie przyzębia powoduje zmiany ogólnoustrojowe, np. stymuluje rozwój schorzeń układu oddechowego. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze podjęcie leczenia oraz dbanie o utrzymanie czystości jamy ustnej.
Zobacz również: Zapalenie dziąseł.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jóżwik M., Kopański Z., Choroby przyzębia, Journal of Clinical Healthcare, 1/2014.
- Górska R., Konopka T., Periodontologia współczesna, Wydawnictwo MTP, Warszawa 2013.
- Górska R., Raport grupy roboczej Amerykańskiej Akademii Periodontologicznej o aktualizacji klasyfikacji chorób przyzębia, Dental and Medical Problems, 4/2015.