Zapalenie gardła

Spis treści

Zapalenie gardła jest częstym problemem zdrowotnym, z reguły towarzyszącym infekcjom wirusowym i infekcjom bakteryjnym górnych dróg oddechowych. Podstawowe, najczęściej obserwowane objawy to ból, zaczerwienie i trudności w połykaniu. Większość pacjentów dorosłych choruje na zapalenie gardła przynajmniej 2-3 razy do roku, dzieci i nastolatki jeszcze częściej. Problem warto skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a jeśli ma on charakter przewlekły z otorynolaryngologiem.

Zapalenie gardła

Zapalenie gardła – przyczyny

Przyczyną zapalenia gardła jest najczęściej infekcja wirusowa (w większości przypadków) lub infekcja bakteryjna. Jednak w około 1/3 przypadków nie udaje się ustalić przyczyny choroby. Do zakażenia z reguły dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z chorym, który kaszląc lub kichając, rozsiewa drobne kropelki wydzieliny dróg oddechowych, zawierające wirusy lub bakterie. Drogą przenoszenia patogenów są też роcałunki, picie z jednego naczynia i inne sposoby wymiany płynów ustrojowych. Warto wspomnieć, że jeśli chodzi o infekcję wirusową, zapalenie gardła wywołują te same wirusy, co przeziębienie.

Zapalenie gardła – objawy

Pierwsze objawy zapalenia gardła ujawniają się zwykle po 1-2 dniach od kontaktu z chorym. Problem może przebiegać w sposób izolowany, niezwiązany z innymi jednostkami chorobowymi, jak i wspólnie z np. przeziębieniem. Zajęte są zazwyczaj całe górne drogi oddechowe: nos, gardło, zatoki. Zakażeniom wirusowym towarzyszą objawy takie jak:

  • katar;
  • świąd, przekrwienie lub zapalenie spojówek;
  • kaszel;
  • chrypka;
  • bóle mięśni;
  • ból gardła umiejscowiony najczęściej na podniebieniu.

Wirusowe zapalenie gardła najczęściej nie wymaga porady lekarskiej i ustępuje w ciągu 5-7 dni. Po tygodniu 85% pacjentów nie ma żadnych objawów. Jeśli jednak się utrzymują, warto skonsultować się z lekarzem. Przy zapaleniu bakteryjnym objawy są bardziej nasilone. Obejmują bardzo silny ból gardła, często promieniujący nawet do ucha, gorączkę powyżej 38,5 stopni Celsjusza, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i/lub podżuchowych oraz uczucie ciała obcego w gardle z towarzyszącą trudnością w przełykaniu śliny czy kęsów pokarmowych.

Tak naprawdę obraz kliniczny zależy jednak od przyczyn zapalenia gardła – nie tylko od tego, czy jest to wirus, czy bakteria, ale od konkretnego jego rodzaju. Przykładowo herpangina to zakażenie wywoływane nie przez wirusy herpes, jak może wskazywać nazwa, lecz wirusy Coxsackie. W jego przebiegu występują pęcherzykowe zmiany na łukach podniebiennych. Prawdziwe infekcje herpesowe wyróżniają się występowaniem zmian w obrębie przedsionka jamy ustnej i ewentualnie na dziąsłach. Nie obserwuje się zmian w obrębie migdałków.

Diagnostyka zapalenia gardła

Z reguły większość przypadków zapalenia gardła diagnozowana jest na podstawie występujących objawów, które lekarz może sprawdzić na wizycie (np. powiększenie węzłów chłonnych, nalot na gardle, zaczerwienienie gardła, gorączka) oraz na podstawie wywiadu zdrowotnego z pacjentem. Jeśli mimo tego ma wątpliwości, objawy są nietypowe lub utrzymują się dłużej pomimo leczenia, warto wykonać wymaz z gardła i test antygenowy. Badania krwi (morfologia, CRP) wykonywane są rzadziej, ale niekiedy stanowią istotne uzupełnienie rozpoznania.

Zapalenie gardła – leczenie

Ogólnodostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (NLPZ) zmniejszają dolegliwości związane z zapaleniem gardła. Niektórym pacjentom ulgę przynosi ssanie cukierków lub leki w aerozolu. Inni czują się lepiej po płukaniu gardła np. roztworem soli kuchennej lub specjalnym roztworem do płukania gardła.

Jeszcze innym pomaga picie gorącego mleka z miodem, gorącego rosołu lub spożywanie lodów. Warto więc znaleźć metodą prób i błędów sposób optymalny dla danego pacjenta. Jeśli jednak przyczyną zapalenia gardła jest infekcja bakteryjna, warto wdrożyć antybiotykoterapię.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, Farmacja Współczesna, 5/2012.
  2. Zielnik-Jurkiewicz B., Zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, Medycyna po Dyplomie.
  3. Gągała J., Zapalenie gardła, Medycyna Praktyczna.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *