Ból gardła

Spis treści

Ból gardła najczęściej wynika z zakażeń wirusowych. Objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mogą występować zarówno podczas mówienia i przełykania, jak i podczas spoczynku. Ból gardła może dotyczyć każdego, bez względu na wiek, płeć czy ogólny stan zdrowia.

Ból gardła

Z czego wynika ból gardła?

Około 85% przypadków zapalenia gardła ma podłoże wirusowe. Szacuje się, że bakteryjne (paciorkowcowe) zakażenie gardła występuje u około 15% dzieci w wieku szkolnym oraz do 10% dorosłych pacjentów. Najrzadziej spotkać można infekcje grzybicze.

Ból gardła może być następstwem osłabienia odporności, z tego względu najczęściej pojawia się w okresie przesilenia wiosennego czy w porze jesienno-zimowej. Wówczas organizm jest znacznie bardziej podatny na różnego rodzaju zakażenia i infekcje. Ból gardła często towarzyszy również przeziębieniu i grypie, których szczyt zachorowań również przypada na te pory roku.

Jednocześnie należy pamiętać, że ból gardła może wynikać z obecności innych chorób, niekoniecznie związanych z gardłem. Przykładem są: refluks żołądkowo-przełykowy, alergie, zapalenie ucha, problemy z zębami.

Zobacz również: Zespół krupu.

Objawy współtowarzyszące

Nikomu nie trzeba przedstawiać bólu gardła – każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył tej nieprzyjemnej dolegliwości. Ból często trwa przez cały czas, a nasila się podczas przełykania śliny, kęsów czy podczas mówienia. Infekcje bakteryjne wykazują cięższy przebieg niż infekcje wirusowe. Ponadto dolegliwościom bólowym gardła towarzyszą zazwyczaj:

  • chrypka uniemożliwiająca mówienie;
  • zaczerwienienie gardła;
  • pieczenie gardła;
  • uczucie kłucia w gardle;
  • ból ucha lub ból głowy;
  • podwyższona temperatura ciała;
  • obrzęk węzłów chłonnych okolicy szyi.

W związku z faktem, że organizm jest osłabiony, występują również objawy zmęczenia: senność, apatia czy brak energii. Zawsze należy zdiagnozować przyczynę tych dolegliwości. Jednocześnie warto wiedzieć, że infekcje grzybicze przebiegają z odkrztuszaniem galaretowatej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Rozpoznanie rodzaju zakażenia znacznie usprawnia bowiem proces leczenia.

Sposoby na ból gardła

Leczenie dolegliwości bólowych gardła obejmuje:

  • usunięcie czynnika sprawczego;
  • zapobieganie występowaniu powikłań miejscowych i odległych;
  • skrócenie czasu trwania infekcji;
  • złagodzenie objawów chorobowych.

Jednocześnie metody lecznicze zależą od przyczyny bólu gardła. Jeśli ból ten wynika z zakażenia bakteryjnego, poleca się antybiotykoterapię. Z kolei zakażenia wirusowe leczy się środkami przeciwwirusowymi. Istnieje wiele domowych metod łagodzenia objawów chorób gardła. Za skuteczne uznaje się:

  • picie ciepłej wody z miodem (przeciwwskazane przy zakażeniach grzybiczych);
  • picie ciepłego mleka z miodem i czosnkiem;
  • inhalacje i nacierania olejkami eterycznymi;
  • ziołowe płukanki gardła.

Gdy objawy nie ustępują lub nasilają się, a także w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy udać się do lekarza rodzinnego. Specjalistą zajmującym się leczeniem między innymi dolegliwości bólowych gardła jest otolaryngolog. Do lekarza należy udać się również wówczas, gdy pojawią się objawy takie jak szczękościsk, duszności, problemy z oddychaniem czy nadmierne ślinienie się.

Coraz prężniej rozwijającą się dziedziną medycyny jest fizjoterapia. Okazała się ona skuteczna również przy chorobach gardła i górnych dróg oddechowych. Metody fizjoterapeutyczne uśmierzające ból gardła obejmują między innymi naświetlanie promieniowaniem podczerwonym i promieniowaniem ultrafioletowym.

Zobacz również: Rehabilitacja stomatologiczna.

Bibliografia

  1. Wawrzyniak A., Racjonalna terapia ostrych infekcji górnych dróg oddechowych, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2011.
  2. Mazur E., Diagnostyka ostrych zakażeń górnych dróg oddechowych – dobór materiałów i problemy interpretacyjne związane z obecnością flory fizjologicznej i nosicielstwem, Postępy Mikrobiologii, 3/2012.
  3. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, Farmacja Współczesna, 5/2012.


Polecane produkty:
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *