Rehabilitacja stomatologiczna

Spis treści

Rehabilitacja stomatologiczna to dział medycyny skupiony na poprawie czynności w obrębie układu czaszkowo-szyjno-żuchwowego. Wykorzystuje różne techniki ogólnie przyjętej fizjoterapii, w tym fizykoterapię, kinezyterapię, masaż i terapię manualną. To obszerny dział, który jednak wciąż nie zyskał popularności w Polsce. Co prawda, niektóre zabiegi (np. z zakresu zimnolecznictwa) są powszechnie stosowane, jednak wiedza populacji na temat rehabilitacji stomatologicznej jest znikoma.

Rehabilitacja stomatologiczna

Rehabilitacja stomatologiczna

Na rehabilitację stomatologiczną składają się między innymi następujące metody fizjoterapeutyczne:

Ciepolecznictwo

Okłady parafinowe i borowinowe stosuje się często w leczeniu chorób przyzębia. Ciekłą parafinę można z powodzeniem nakładać niewielkim pędzelkiem na dziąsła, a nawet do kieszonek zębowych. W tym wypadku lecznicze działanie uzyskuje się nie tylko dzięki wysokiej temperaturze, ale także składowi chemicznemu tej substancji. Należy pamiętać, że tego typu okładów nie wykonuje się w stanach zapalnych ostrych i podostrych.

Innymi zabiegami z zakresu ciepłolecznictwa są naświetlania promieniowaniem podczerwonym lub promieniowaniem nadfioletowym. Podczas naświetlania ważny jest wybór filtra – czerwony w przypadku stanów zapalnych tkanek miękkich, z kolei niebieski przy dolegliwościach bólowych i nerwobólach.

Zimnolecznictwo

Leczenie zimnem jest często stosowane w stomatologii i szczególnie polecane przy ostrych stanach zapalnych, ropniach przyzębia czy bezpośrednio po różnego rodzaju zabiegach, np. ekstrakcji zęba. Sugeruje się, że woreczki z lodem można stosować nawet do 8 razy dziennie, należy jednak wcześniej zabezpieczyć skórę, np. podłożyć pod woreczek szmatkę.

Niskie temperatury działają przeciwbólowo i zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych, ponieważ obniżają poziom przemiany materii w komórkach objętych procesem zapalnym.

Elektrolecznictwo

W przypadku zabiegów z zakresu elektrolecznictwa najczęściej stosuje się jonoforezę. Przykładowo, przy chorobach przyzębia można zastosować kit pszczeli lub biostyminę. Zabieg ten stosuje się przy ropniach przyzębnych, nadwrażliwości bólowej zębów i bólach pozabiegowych.

Inną metodą jest TENS (głównie o działaniu przeciwbólowym) oraz elektrostymulacja (głównie przy niedowładach mięśni twarzy, ponieważ zapobiega zanikom mięśniowym w okresie ich odnerwienia).

Laseroterapia

Laseroterapię stosuje się przeważnie w leczeniu zaburzeń czynnościowych narządu żucia, po zabiegach z kiretażu oraz przy utrudnionym wyrzynaniu się zębów mądrości. Laser wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, przy czym posiada zdolność wzmagania produkcji endorfin.

Terapia manualna

Terapię manualną stosuje się przede wszystkim celem poprawy ruchomości przy ograniczeniach czynności układu mięśniowo-szkieletowego i celem zmniejszenia bólu. Często łączy się ją z poizometryczną relaksacją mięśni i terapią punktów spustowych. Techniki manipulacyjne znajdują zastosowanie np. przy zablokowaniu stawów skroniowo-żuchwowych.

Pozostałe metody

Wśród pozostałych metod stosowanych w rehabilitacji stomatologicznej należy wyróżnić:

Wybór konkretnej metody zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia oraz preferencji pacjenta. Ciekawostką jest, że niekiedy problemy z kręgosłupem czy miednicą również wymagają podjęcia rehabilitacji stomatologicznej. Dzieje się tak, ponieważ organizm ludzki to połączone ze sobą ogniwa. Często zaburzenia funkcjonowania miednicy rzutują na dalsze odcinki układu kostno-stawowego i manifestują się zaburzeniami zgryzu czy czynności stawów skroniowo-żuchwowych.

Przykład rehabilitacji stomatologicznej u pacjenta z Centrum Fizjoterapeuty z bólem stawu skrobiowo-żuchwowego możemy zobaczyć na poniższym filmie:

[fusion_youtube id=”lxfilIIuOkU” width=”full” height=”full” autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=””][/fusion_youtube]

 

Bibliografia

  1. Szyszkowska A., Hamwi R., Koliński P., Zabiegi fizjoterapeutyczne stosowane w leczeniu stomatologicznym, Implantoprotetyka, 1-2/2011.
  2. Zaworski K., Latosiewicz R., Majcher P., Derewiecki T., Kołodziej E., Zastosowanie terapii manualnej w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, Rehabilitacja, 1/2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *