Fizjoterapeuta stomatologiczny

Spis treści

Fizjoterapeuta stomatologiczny to specjalista zajmujący się rehabilitacją narządu żucia i mowy, a więc pracuje głównie w obrębie twarzoczaszki. Zazwyczaj ściśle współpracuje ze stomatologami, uzupełniając ich leczenie bądź przygotowując pacjenta do czekającej go terapii. Do dość nowa dziedzina fizjoterapii, jednak coraz prężniej się rozwijająca.

Fizjoterapeuta stomatologiczny

Fizjoterapeuta stomatologiczny – kto to?

Fizjoterapeutą stomatologicznym może zostać każdy fizjoterapeuta, który skończył studia z uzyskaniem tytułu magistra. W dalszej kolejności powinien rozpocząć kształcenie w kierunku rehabilitacji stomatologicznej, która oferuje liczne kursy i szkolenia. Szukając dobrego specjalisty, warto kierować się opiniami innych pacjentów oraz posiadaniem przez niego dyplomów czy certyfikatów potwierdzających odbycie szkoleń w tym kierunku.

Co robi fizjoterapeuta stomatologiczny?

Fizjoterapeuta stomatologiczny diagnozuje i leczy między innymi:

Do takiego specjalisty warto wybrać się po przebytych urazach w okolicy głowy oraz po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzoczaszki. Pomoże on nam w sytuacjach, gdy po założeniu aparatu ortodontycznego odczuwamy wzmożone napięcie mięśniowe, dyskomfort i ból (nie dotyczy naturalnego bólu zębów związanego z ich przesuwaniem się).

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego?

Wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego zawsze rozpoczyna się szczegółowym wywiadem. Specjalista musi znaleźć przyczynę problemu, poznać oczekiwania pacjenta oraz jak najlepiej dobrać metody, którymi będzie pracować. Można spodziewać się pytań dotyczących:

  • objawów i dolegliwości, w tym bólu głowy, migren, bólu zębów, problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi, wad zgryzu, wad postawy;
  • przebytego leczenia ortodontycznego czy protetycznego;
  • zaplanowanego leczenia ortodontycznego lub protetycznego;
  • poziomu stresu w życiu;
  • przyjmowanych leków.

Pytania o stres mają szczególne znaczenie, jako że podczas nich podświadomie zaciskamy szczęki i napinamy mięśnie twarzy. Może to doprowadzić do ścierania powierzchni zębów, rozwoju bruksizmu, przewlekłych bólów głowy czy zaburzeń pracy stawów skroniowo-żuchwowych. Następnie fizjoterapeuta ogląda pacjenta z przodu, z tyłu oraz od boków, skupiając swoją uwagę zwłaszcza na górnej części tułowia i głowie. Pomocne są badania palpacyjne, których celem jest ocenia problemów stawowych czy napięcia mięśni.

Po otrzymaniu diagnozy specjalista przystępuje do terapii. Zazwyczaj opiera się ona na wykorzystaniu takich technik jak m.in.:

oraz wszelkich innych sposobach pracy na tkankach miękkich. Pomocny bywa także kinesiotaping. Należy mieć na uwadze, że wiele zastosowanych metod będzie wykonywana wewnątrzustnie, czyli fizjoterapeuta będzie musiał włożyć swoje palce do ust pacjenta, po czym rozpocznie pracę np. na mięśniach zlokalizowanych pod językiem.

Ile jest potrzebnych wizyt u fizjoterapeuty stomatologicznego?

Bardzo często zdarza się, że do uzyskania zadowalających efektów wystarczy 1-2 wizyty u fizjoterapeuty stomatologicznego. W innych przypadkach niezbędna będzie seria wizyt. W momencie wystąpienia niepokojących objawów lub podczas wieloletniego, bezskutecznego zmagania się z nimi, pomoc fizjoterapeuty stomatologicznego może okazać się nieoceniona. Czasy, gdy migreny czy bruksizm uznawane były za fizjologię i „urok” danej osoby odeszły w niepamięć. Przy odpowiednim postępowaniu terapeutycznym można się ich raz na zawsze pozbyć. Wymaga to jednak niekiedy współpracy z różnymi specjalistami i dużej dawki motywacji własnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gorzechowski K., Rehabilitacja stomatologiczna, Białystok 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *