Mięsień skroniowy

Spis treści

Mięsień skroniowy to największy i najsilniejszy mięsień żucia. Lokalizuje się w dole skroniowym i całkowicie go wypełnia. Posiada charakterystyczny kształt wachlarza, którego rączka odpowiada wyrostkowi dziobiastemu żuchwy.

Mięsień skroniowy (łac. musculus temporalis)

Mięśnie żucia

Do grupy mięśni żucia należą należą 4 pary mięśni, których główna czynność opiera się na poruszaniu żuchwą. Celem tego jest prawidłowe żucie, czyli rozcieranie, chwytanie, przecinanie i miażdżenie kęsów pokarmowych. Mięśnie te wykonują swoją czynność poprzez:

  • ruch obniżania i unoszenia żuchwy;
  • wysuwanie i cofanie żuchwy;
  • ruchy boczne żuchwy.

Wszystkie mięśnie tej grupy nie tylko tworzą wspólną grupę czynnościową, ale i wspólną grupę rozwojową. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie one pochodzą z mięśniówki I łuku skrzelowego i są zaopatrzone nerwem tego łuku – trzecią gałęzią nerwu trójdzielnego.

Mięsień skroniowy – budowa

Mięsień skroniowy przyczepia się początkowo do:

  • ściany przyśrodkowej dołu skroniowego, aż do grzebienia podskroniowego;
  • kresy skroniowej dolnej;
  • powierzchni wewnętrznej powięzi skroniowej;
  • łuku jarzmowego.

Przednie włókna biegną w kierunku pionowym, tylne zaś całkowicie poziomo. Wszystkie zbiegają się jednak w dolnej części i przechodzą w płaskie, silne ścięgno. Przyczepem końcowym mięśnia skroniowego jest wyrostek dziobiasty żuchwy, który mięsień obejmuje obustronnie.

Za co odpowiada mięsień skroniowy?

Jak można się domyśleć, odpowiada za prawidłową czynność żucia. Włókna poziome części tylnej tego mięśnia cofają wysuniętą żuchwę i działają tym samym przeciwstawnie do mięśnia skrzydłowego bocznego. Cały mięsień skroniowy kurcząc się podnosi żuchwę i obraca ją nieco na zewnątrz. Dodatkowo odpowiada za czynność zaciskania zębów.

W związku z tym, że mięsień skroniowy jest zdecydowanie najsilniejszym mięśniem żucia, można go z łatwością wyczuć palcami pod skórą podczas spożywania pokarmów czy zaciskania zębów.

Unaczynienie

Za unaczynienie omawianego mięśnia odpowiadają tętnice: skroniowe głębokie, gałęzie szczękowej, skroniowa środkowa. Ta ostatnia jest odgałęzieniem tętnicy skroniowej powierzchownej.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia skroniowego pochodzi od nerwów skroniowych głębokich, które odchodzą zaś od trzeciej gałęzi nerwu trójdzielnego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *