Fizjoterapia stomatologiczna

Spis treści

Fizjoterapia stomatologiczna to stosunkowo nowy dział rehabilitacji, zajmujący się przywracaniem czynności narządu mowy i żucia, a więc narządów jamy ustnej i twarzoczaszki. Coraz częściej stanowi skuteczne uzupełnienie leczenia stomatologicznego u pacjentów w każdym wieku. Dziedzina obejmuje badanie i terapię tkanek układu stomatognatycznego.

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna – czym się zajmuje?

Fizjoterapeuta stomatologiczny ściśle współpracuje ze stomatologiem. Dlatego może się zdarzyć, że odeśle pacjenta na konsultację stomatologiczną, bądź odwrotnie – stomatolog wyśle swojego pacjenta do fizjoterapeuty celem przygotowania do założenia aparatu na zęby lub uzupełnienia protetycznego, a także z wielu innych wskazań. Fizjoterapia stomatologiczna zajmuje się badaniem i leczeniem dolegliwości takich jak m.in.:

Badanie obejmuje przede wszystkim ocenę funkcji mięśni i stawów w obrębie twarzoczaszki. Może się bowiem okazać, że główną przyczyną jest np. wzmożone napięcie mięśni żwaczy, bądź zablokowanie jednego ze stawów skroniowo-żuchwowych. Z kolei terapia obejmuje różnego rodzaju techniki manualne, mające na celu pozbycie się problemu. Są to między innymi:

Terapia manualna

Terapia manualna w stomatologii obejmuje specjalistyczne techniki, np. ślizgowe, mobilizacyjne czy manipulacyjne, wykonywane głównie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych lub stawów kręgosłupa. Wszystkie techniki fizjoterapeuta wykonuje za pomocą swoich rąk. Uznaje się, że to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia zaburzeń w obrębie narządu żucia. Pomaga rozluźnić napięcia i przywrócić prawidłowy tor ruchu w stawie. Przykładowo, nadmierny stres w życiu powoduje patologiczne zaciskanie zębów, co jest podłożem do rozwoju bruksizmu. Techniki oscylacyjne terapii manualnej (w połączeniu z pracą na tkankach miękkich) mogą skutecznie uwolnić ciało od zbędnych napięć.

Kinesiotaping

Kinesiotaping w stomatologii jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy chcą uwolnić się od bólu i obrzęku pozabiegowego, mającego miejsce np. po chirurgicznej ekstrakcji zęba, wstawieniu uzupełnienia protetycznego, bądź przebytych zabiegach w obrębie twarzoczaszki. Odpowiednia aplikacja plastrów do kinesiotapingu sprawia, że napięcia mięśniowe się minimalizują, a krew i limfa sprawniej krążą. Zmniejsza się również ból. Często kinesiotaping jest uzupełnieniem drenażu limfatycznego twarzy, choć może być zupełnie odrębną metodą.

Masaże

W fizjoterapii wyróżnia się różnego rodzaju masaże, m.in. masaż tkanek głębokich, masaż funkcyjny czy masaż poprzeczny. Każdy z nich różni się metodyką (sposobem wykonania) oraz efektem. Masaż sprawdza się dobrze jako element terapii leczniczej, nie powinien jednak stanowić jedynej wykonywanej metody. Idealnie przygotowują tkanki miękkie do pracy manualnej. Przykładowo, terapia manualna o działaniu rozluźniającym wykonywana na stawach skroniowo-żuchwowych niewiele da, gdy tkanki miękkie nie zostaną wcześniej opracowane i będą znajdować się w zwiększonym napięciu.

Fizjoterapia stomatologiczna na NFZ

Niestety mimo zapotrzebowania, fizjoterapia stomatologiczna nie jest dostępna w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Każda wizyta powinna być więc opłacana z własnych pieniędzy. Jeśli wizytę rekomenduje nam stomatolog warto spytać o polecenie specjalisty – coraz częściej ośrodki i gabinety stomatologiczne współpracują z fizjoterapeutami. Jeśli jednak poszukujemy specjalisty na własną rękę, warto kierować się opiniami innych oraz doświadczeniem fizjoterapeuty. Powinien on posiadać certyfikat szkolenia w kierunki fizjoterapii stomatologicznej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gorzechowski K., Rehabilitacja stomatologiczna, Białystok 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *