Asymetria twarzy

Spis treści

Asymetria twarzy to zjawisko całkowicie naturalne. Nie jest tajemnicą, że lewa i prawa strona ludzkiego ciała różnią się między sobą w większym lub mniejszym stopniu. Nawet osoby, które wstępie wydają się być idealne, zmagają się z pewnymi asymetriami w obrębie twarzy. Problem pojawia się w sytuacjach, gdy asymetria jest tak duża, że szybko rzuca się w oczy i tym samym pogarsza estetykę twarzy. Wpływa to negatywnie na pewność siebie i samoocenę.

asymetria-twarzy

Asymetria twarzy – przyczyny

Przyczyny asymetrii twarzy mogą być wrodzone, rozwojowe lub nabyte. Najczęściej występująca wrodzona asymetria wynika z rozszczepu wargi i podniebienia. Natomiast znacznie rzadziej jej przyczynami mogą być:

  • wrodzony kręcz szyi;
  • neurofibromatoza;
  • zespół Goldenhara;
  • jednostronna hipertrofia twarzy;
  • syndrom Parry’ego i Romberga;
  • dyzostoza żuchwowo-twarzowa.

Asymetrie nabyte wynikają z:

  • urazów;
  • infekcji;
  • guzów w rejonie twarzy;
  • zaburzeń nerwowo-mięśniowych.

Relacja między stawami skroniowo-żuchwowymi a okluzją wpływa na prawidłową koordynację mięśniową. Zaburzenia symetrii spowodowane utratą uzębienia lub błędami popełnionymi podczas leczenia stomatologicznego mogą przyczynić się do powstania zaburzonego modelu żucia i nierównomiernego asymetrycznego obciążenia stawów skroniowo-żuchwowych, a także mogą stanowić jeden z czynników etiologicznych dysfunkcji skroniowo-żuchwowych. Wtórna asymetria twarzy w wieku dorosłym często wynika właśnie z błędów stomatologicznych, bądź utraty uzębienia.

Na końcu warto omówić asymetrie rozwojowe twarzy. Asymetrie rozwojowe twarzy pojawiają się w późniejszym wieku i kształtują powoli, najczęściej wskutek wad zgryzu (zwykle zgryz krzyżowy boczny) lub patologicznych nawyków, takich jak jednostronne żucie, bądź ciągłe jednostronne podpieranie głowy. W większości przypadków przyczyna nie jest jednak znana.

Asymetria twarzy – diagnostyka

W diagnostyce asymetrii twarzy kluczową rolę odgrywa szczegółowy wywiad, badanie zewnątrz- i wewnątrzustne oraz badanie czynnościowe narządu żucia. Bardzo przydatna jest analiza zdjęcia RTG oraz badanie scyntygrafii kości. Podczas nich porównuje się prawą i lewą stronę czaszki. Analizie podlega budowa żuchwy z uwzględnieniem oceny położenia i zarysu kątów oraz pozycji bródki względem linii pośrodkowej twarzy oraz zębowej linii pośrodkowej dolnego łuku zębowego.

Leczenie asymetrii twarzy

W większości przypadków asymetria twarzy nie wymaga interwencji medycznej. Jednak osoby czujące duży dyskomfort i obniżoną samoocenę często szukają pomocy osób doświadczonych. Możemy wyróżnić kilka profesjonalnych metod umożliwiających wyrównanie asymetrii, a więc poprawę kształtu twarzy. Są to głównie:

  • wszelkie wypełniacze – skuteczne np. przy występowaniu głębokich zmarszczek wyłącznie po jednej stronie twarzy;
  • botox – skuteczny np. gdy jedna brew znajduje się wyżej niż druga;
  • implanty – skuteczne, jeśli asymetria wynika z niepoprawnego ustawienia kości;
  • plastyka nosa;
  • genioplastyka, czyli plastyka bródki.

Na samym początku warto rozważyć mniej inwazyjne metody. Może się okazać, że już same ćwiczenia okażą się wystarczające. Aby dobrać plan treningowy, warto udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego, który dodatkowo wesprze nas terapią manualną (m.in. rozluźnianie mięśni twarzy czy mobilizacje stawów skroniowo-żuchwowych). Ponadto jeśli asymetria twarzy wynika z problemów z uzębieniem (ubytki, wady zgryzu itd.) najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie leczenie ortodontyczne lub protetyczne, w zależności od potrzeb.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sobieska E., Walerzak M., Molińska M., Asymetria twarzy – etiologia, klasyfikacje i diagnostyka na podstawie piśmiennictwa, Forum Ortodontyczne, 2/2020.
  2. Sójka A., Hędzelek W., Ocena różnych rodzajów asymetrii w narządzie żucia na podstawie badania klinicznego i instrumentalnego, Protetyka Stomatologiczna, 1/2011.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *