Genioplastyka

Spis treści

Genioplastyka, zwana również mentoplastyką, to operacja plastyczna umożliwiająca w znaczny sposób zmianę wyglądu twarzy. Najczęściej taką korekcję wykonuje się celem nadania twarzy symetrii i odpowiedniego kształtu. Można ją wykonać w połączeniu z korektą nosa lub innymi.

Genioplastyka

Na czym polega genioplastyka?

Genioplastyka pozwala na zmianę pozycji brody, czyli na cofnięcie jej do tyłu lub wysunięcie do przodu, w zależności od defektu pacjenta. Wchodzi w skład chirurgii szczękowej. Na pierwszej wizycie przeprowadza się szczegółowy wywiad. Od niego zależy, czy lekarz podejmie się operacji. Ważne są powody i zmotywowanie pacjenta oraz jego ogólny stan zdrowia. Lekarz opisuje również przebieg zabiegu, jak należy się do niego przygotować oraz jakie mogą nastąpić powikłania. Ważne jest, aby pacjent zdawał sobie sprawę z ryzyka i wiedział, że okres powrotu do zdrowia będzie długi i bolesny. To także czas na ewentualne pytania ze strony pacjenta.

Sam zabieg zwykle wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Technika oraz przebieg operacji zależy od defektu i wybranych metod. Przykładowo, korekcja brody przy użyciu implantu trwa do godziny czasu i polega na wykonaniu nacięcia wewnątrz jamy ustnej i pod brodą. Następnie w przedniej części szczęki tworzy się lożę (kieszeń), w której zostanie umieszczony implant bródki. Szwy zakłada się od razu. Specjalista zakłada plastry lub bandaże kompresyjne, które zapobiegają przemieszczaniu się implantu. Efekty widać od razu, jednak na ustabilizowanie się ich należy poczekać 2-3 miesiące.

Genioplastyka – wskazania

Na ogół genioplastyka jest indywidualnym wyborem osób, które chcą zmienić kształt twarzy. Zabieg wykonuje się zazwyczaj celem korekcji:

  • cofniętego podbródka – zwykle wiąże się to z wadą wrodzoną, jaką jest mikrognacja. Podczas zabiegu stosuje się indywidualnie dobrane implanty;
  • wystającego podbródka – wynikającego z nadmiernie wysuniętej ku przodowi żuchwie;
  • zbyt małego podbródka – zwykle problem osób z wąską twarzą;
  • zbyt dużego i uwydatnionego podbródka – w efekcie którego twarz staje się wydłużona;
  • asymetrii – sytuacji, gdy podbródek jest krzywy i zaburza właściwe proporcje twarzy.

Jak widać wskazań jest wiele, a wybory dwa – można albo pogodzić się z wyglądem i zaakceptować samego siebie albo zdecydować się na korekcję. To zabieg dla osób, które nie akceptują wyglądu i przez to czują się mniej pewni siebie lub spada ich ogólna samoocena.

Jak przygotować się do zabiegu?

Wszelkich instrukcji dotyczących przygotowania się do operacji udzieli lekarz. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, aby przed genioplastyką nie zażywać aspiryny i jej pochodnych, nawet przez okres 10 dni. Na miesiąc wcześniej warto rzucić palenie papierosów, które jest przeciwwskazane także przez pierwszy miesiąc po operacji.

Okres rekonwalescencji

Powrót do zdrowia po genioplastyce trwa do 2 miesięcy. Bez względu na metodę zabiegową należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Przez pierwsze 2 doby należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i unikać spożywania ciepłych pokarmów. Następnie, przez kolejne tygodnie obowiązuje dieta płynna i półpłynna. Mimo, iż ryzyko powikłań jest tu stosunkowo niskie, warto wymienić ewentualne skutki uboczne:

  • przejściowe zaburzenia czucia;
  • krwawienie;
  • przesunięcie się implantu;
  • uszkodzenie zębów lub dziąseł;
  • nieprawidłowe zrośnięcie fragmentów kostnych.

Jeżeli pacjent jest niezadowolony z efektu, w przypadku implantów, można je wymienić na inny lub wyjąć. Wiąże się to z koniecznością ponownej operacji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Strzałkowska A., Winiarska-Maks E., Najnowsze osiągnięcia ortodoncji i ich zastosowania w poprawie estetyki twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 4/2015.
  2. Dziadek H., Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *