Atraumatyczne usuwanie zębów

Spis treści

Atraumatyczne usuwanie zębów polega na ich ekstrakcji w sposób najmniej inwazyjny i bezbolesny dla pacjenta. Czynność wykonywana jest niezwykle delikatnie, co chroni tkanki sąsiednie przed nadmiernymi uszkodzeniami. Zgodnie ze współczesnymi standardami każde usunięcie zęba powinno być atraumatyczne.

Atraumatyczne usuwanie zębów

Atraumatyczne usuwanie zębów – na czym polega?

Ekstrakcja zęba jest jedną z częściej wykonywanych procedur z dziedziny chirurgii stomatologicznej. Usunięcie zęba może być konieczne z wielu powodów – jego uszkodzenia, martwicy, choroby, której nie da się wyleczyć zachowawczo, jak również celem efektywniejszego leczenia ortodontycznego lub leczenia protetycznego. Atraumatyczne usuwanie zębów polega na szybkim, bezpiecznym, bezbolesnym i jak najmniej inwazyjnym pozbyciu się docelowego zęba. Wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym i przy zastosowaniu specjalnych narzędzi stomatologicznych. Udowodniono, że usuwanie zęba w standardowy sposób może powodować większe naprężenia w tkance kostnej, niż ekstrakcja specjalnie do tego zaprojektowanymi narzędziami.

Istnieje wiele technik atraumatycznego usuwania zębów, a ich dobór zależy przede wszystkim od rodzaju uzębienia (zęby mleczne czy zęby stałe) oraz od lokalizacji zęba w łuku zębowym. Przykładowa procedura może prezentować się następująco:

  • znieczulenie miejscowe;
  • syndesmotomia – zerwanie włókien ozębnej utrzymujących ząb w zębodole, co przebiega przy przecięciu więzadła okrężnego ozębnej za pomocą specjalnej dźwigni lub periotomu;
  • ścięcie korony zęba (jeśli jest to konieczne), aby wprowadzić ostrze periotomu równolegle do powierzchni korzenia zębowego;
  • usunięcie tkanek zęba wraz z korzeniem, zachowując wysoką ostrożność w stosunku do okolicznych tkanek.

Nieumiejętnie używane dźwignie uszkadzają dziąsło brzeżne, a przy głębokim wprowadzeniu powodują zbyt duże naprężenia w kości. Mogą skutkować pęknięciem lub odłamaniem blaszki kostnej wyrostka zębodołowego. Dlatego przy atraumatycznym usuwaniu zębów chętniej sięga się po periotomy. Ostrze jego jest cieńsze od szpary ozębnej, co obniża ryzyko uszkodzenia tkanek otaczających.

Narzędzia do atraumatycznego usuwania zębów

Do innych narzędzi wykorzystywanych przy atraumatycznym usuwaniu zębów zalicza się m.in. następujące:

  • Benex-system – znajduje zastosowanie przy usuwaniu korzeni zębów i jest szczególnie przydatny w przypadku zębów przednich górnych, gdzie standardowa technika ekstrakcji wiąże się z wyższym ryzykiem uszkodzenia przedniej części kości szczęki;
  • kleszcze Physics Forceps – część policzkowa kleszczy posiada gumowe podparcie zlokalizowane na wyrostku zębodołowym. Zapewnia to lepszą stabilizację narzędzia oraz minimalizuje ryzyko pęknięcia lub wyłamania kości wyrostka zębodołowego.

Metody atraumatycznego usuwania zębów różnią się od metod tradycyjnych, dlatego stomatolodzy powinni przejść odpowiednie szkolenia w tym zakresie. Niestety takie narzędzia są dość kosztowne w zakupie, co wciąż ogranicza ich powszechne zastosowanie w gabinetach stomatologicznych.

Atraumatyczne usuwanie zębów – zalety

Atraumatyczne techniki ekstrakcji mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powikłań po usuwaniu zębów, redukując pozabiegowy zanik kości szczęki. Pozwalają zachować nienaruszoną strukturę blaszki przedsionkowej wyrostków zębodołowych. Sporą zaletą atraumatycznego usuwania zębów jest jego uniwersalność i wszechstronność. Po odpowiednim doborze technik można usuwać zarówno zęby stałe, jak i zęby mleczne u dzieci, bez względu na ich lokalizację w łuku zębowym. To metoda dość kosztowna, jednak dająca współcześnie najlepsze efekty terapeutyczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Romaniuk-Demonchaux A., Reinkluzja zębów mlecznych – analiza przypadków, Twój Przegląd Stomatologiczny, 11/2017.
  2. Grad P., Paruzel-Pliskowska A., Żegleń A., Pytko-Polończyk J., Przegląd wybranych atraumatycznych metod ekstrakcji, Nowa Stomatologia, 24/2019.
  3. Szubert P., Jankowski M., Krajecki M., Jankowska-Wika A., Sokalski J. Analiza czynników predysponujących do powikłań po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości w żuchwie, Dental Forum, 1/2015.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *