Chirurgia stomatologiczna

Spis treści

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się operacyjnym leczeniem schorzeń jamy ustnej i sąsiadujących z nią okolic twarzoczaszki. Mianem tym określa się wszystkie czynności chirurgiczne wykonywane w obrębie uzębienia, tkanek miękkich jamy ustnej i najbliższych okolic.

Chirurgia stomatologiczna

Zabiegi chirurgii stomatologicznej

W zakres usług chirurga stomatologa można zaliczyć między innymi:

  • ekstrakcje zębów – mlecznych, stałych, mądrości, zatrzymanych itd. Współpracuje on również często z ortodontą, ponieważ podczas leczenia aparatami stałymi bywa konieczne usunięcie zdrowych zębów, aby zmniejszyć stłoczenie w jamie ustnej;
  • zabiegi związane z planowanym leczeniem protetycznym, np. przed wszczepianiem implantów zębów;
  • usuwanie korzeni zębów;
  • nacinanie ropni;
  • wszelkie rekonstrukcje w jamie ustnej;
  • resekcje wierzchołków korzeni zębowych – usunięcie fragmentu korzenia, na którym znajduje się zmiana okołowierzchołkowa;
  • podcinanie wędzidełek warg czy języka;
  • plastykę połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową.

Chirurgia stomatologiczna łączy się z protetyką stomatologiczną. Ta druga dziedzina zajmuje się odbudowywaniem utraconej struktury zębów, np. poprzez wstawianie licówek, koron czy implantów. Często przed tego typu zabiegami wymagane są czynności chirurgiczne przygotowujące tkanki do tych zmian.

Przygotowanie do zabiegów

Chirurgia stomatologiczna to obszerna dziedzina, jednak zawsze wymaga się wcześniejszego poinformowania pacjenta, jak będzie przebiegał zabieg. Bez względu na rodzaj zabiegu lekarz chirurg wykonuje znieczulenie miejscowe – każdy pacjent ma do niego prawo. Zabiegi w jamie ustnej wiążą się bowiem z dolegliwościami bólowymi i dyskomfortem związanym z delikatną okolicą zabiegową.

Przed pójściem na zabieg warto się najeść, ponieważ często po jego wykonaniu czynność ta nie będzie możliwa przez pewien okres czasu. Może to być kilka godzin, ale w niektórych przypadkach także kilka dni. Wówczas pacjent przez pierwsze kilka godzin nie je, a po ich upływie stosuje dietę płynną i półpłynną. Zalecenia odnośnie diety każdorazowo poda lekarz.

Bezpieczeństwo

Dzięki coraz nowszym technologiom i pogłębianiu wiedzy przez lekarzy, zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej należą raczej do bezpiecznych. Ważne, aby korzystać z usług doświadczonych specjalistów posiadających renomę oraz dobre opinie.

Jak w przypadku każdych interwencji chirurgicznych, tak również tutaj należy liczyć się z różnymi powikłaniami. Czasem mogą one wyniknąć z niedopatrzenia lekarza (co zdarza się rzadko), a niekiedy wiążą się one z fizjologią pacjenta i nie można ich przewidzieć. Jeszcze w innych przypadkach pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza i sam przysparza sobie kolejnych dolegliwości. Takim przykładem może być na przykład niestosowanie się do zaleceń po ekstrakcji zęba, które mówią o tym, aby nie płukać gwałtownie jamy ustnej. Podczas szczotkowania zębów należy wypluć pastę i bardzo delikatnie nabrać wody w usta, a następnie ją wypluć – bez czynności płukania. Nieprzestrzeganie tego będzie się wiązało z wypłukaniem skrzepu i powstaniem tak zwanego suchego zębodołu.

Bibliografia

  1. Dominiak M., Zapała J., Gedrange T., Podstawy chirurgii stomatologicznej, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *