Chirurg stomatolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem operacyjnym schorzeń i wad w obrębie jamy ustnej. Nie należy mylić go z chirurgiem szczękowo-twarzowym, którego zakres obowiązków jest jednak znacznie szerszy. Współcześnie każda dobra klinika stomatologiczna współpracuje z chirurgiem stomatologicznym, jako że zajmuje się on choćby ekstrakcją zębów, co wykonuje się powszechnie na co dzień.
Kim jest chirurg stomatolog?
Chirurg stomatolog to absolwent 5-letnich studiów medycznych na kierunku lekarsko-dentystycznym, który następnie odbył staż oraz ukończył specjalizację w zakresie chirurgii stomatologicznej. Taka specjalizacja trwa 4 lata. Dla porównania chirurgia szczękowo-twarzowa upoważnia nie tylko do zabiegów w obrębie jamy ustnej, ale i całej twarzoczaszki (np. korekcja nosa, bródki, żuchwy), dlatego specjalizacja trwa wówczas aż 6 lat. Każdy chirurg stomatolog powinien cechować się wysoką precyzją oraz umiejętnością pracy z człowiekiem.
Chirurg stomatolog – czym się zajmuje?
Chirurg stomatolog może wykonywać różnego rodzaju zabiegi operacyjne w obrębie jamy ustnej, a najczęściej są nimi:
- ekstrakcja zębów – zwłaszcza zębów mądrości, które mają tendencję do krzywego lub niepełnego wyrzynania się, jak również do zatrzymania w kości szczęki lub żuchwy;
- wszczepianie implantów zębowych – umieszcza się je chirurgicznie w kości wyrostka zębodołowego w miejscu utraconego zęba. Dzięki temu możliwe jest uzupełnienie protetyczne ubytków, a więc np. założenie na taki implant korony zębowej;
- zespolenie złamań w obrębie jamy ustnej, gdy jest to możliwe tym dostępem – jeśli nie, pacjent nadaje się raczej do leczenia z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej;
- chirurgiczne leczenie chorób przyzębia, a więc tkanek miękkich otaczających ząb;
- leczenie niektórych schorzeń nerwu trójdzielnego.
Taki specjalista może również usunąć wszelkie zmiany guzowate o charakterze cyst, torbieli, brodawczaków, włókniaków w obrębie jamy ustnej. Przykładem są choćby tak częste torbiele okołozębowe. Zabiegi przeprowadzane przez chirurga stomatologa odbywają się w znieczuleniu miejscowym bądź znieczuleniu ogólnym. Jednak w tym drugim przypadku musi on współpracować z lekarzem anestezjologiem.
Zobacz również: Torbiele zębopochodne.
Jak wygląda wizyta u chirurga stomatologa?
Wizyta u chirurga stomatologa zawsze rozpoczyna się wywiadem zdrowotnym. Pacjent powinien przedstawić swój problem, jak również zgłosić przyjmowane leki, wskazać choroby przewlekłe własne i niektóre występujące w rodzinie (jeśli mają znaczenie dla diagnozy i leczenia aktualnego problemu pacjenta). Następnie specjalista dokonuje oględzin zębów i tkanek miękkich w obrębie jamy ustnej, aby ustalić dalsze postępowanie. Stawia diagnozę oraz dobiera optymalne metody lecznicze. Jeśli to konieczne zleca zdjęcie RTG, a jest to wskazane przy większości przypadków wymagających pomocy chirurga stomatologa.
Zdarza się, że leczenie z zakresu chirurgii stomatologicznej odbywa się jeszcze na tej samej wizycie. W innych przypadkach koniecznie jest umówienie kolejnego terminu, co ma miejsce np. przy niektórych procedurach z zakresu implantoprotetyki. Pacjent zawsze zostaje poinformowany o swoim stanie zdrowia, zalecanych metodach leczniczych, ich dokładnym przebiegu i ewentualnych powikłaniach oraz kosztorysie całego procesu.
Ile kosztuje wizyta u chirurga stomatologa?
Prywatna konsultacja u chirurga stomatologa z reguły kosztuje 200-300 zł, chyba że na wizycie wykonywane będą dodatkowe badania (np. RTG) oraz przeprowadzany będzie właściwy zabieg. Wówczas koszt może być mocno zróżnicowany, co zależy od rodzaju i zaawansowania zabiegu. Warto więc omówić tę kwestię przed przystąpieniem do działania.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny bioalgi
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności. Wzmacnia zęby, kości, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Dominiak M., Rahnama-Hezavah M., Gedrange T., Podstawy chirurgii stomatologicznej, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
- Chiapasco M., Chirurgia stomatologiczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.