Choroby przyzębia są diagnozowane i leczone przez lekarza periodontologa. Współcześnie stanowią bardzo dużą grupę schorzeń, a nieleczone mogą doprowadzić nawet do chwiania się zębów i ich wypadania. Właśnie dlatego nie należy ich bagatelizować, uczęszczając na wizyty kontrolne do stomatologa co 6 miesięcy.
Choroby przyzębia – charakterystyka
Choroby przyzębia zalicza się do grona schorzeń aparatu zawieszeniowego zębów w zębodole (obejmującego ozębną, okostną, kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy oraz dziąsło). W momencie infekcji tkanek przyzębia dochodzi do szeregu niekorzystnych zmian, takich jak m.in. migracja nabłonka kieszonki dziąsłowej w stronę szczytu korzenia bądź destrukcja włókien kolagenowych ozębnej. Przy braku podjęcia leczenia rozwija się dodatkowo zapalna resorpcja kości wyrostka, prowadząca konsekwentnie do chwiania się i wypadania zębów.
Zobacz również: Rozchwiane zęby.
Choroby przyzębia – przyczyny
Etiologia chorób przyzębia jest złożona. Uważa się, że głównym czynnikiem sprawczym jest aktywność bakterii znajdujących się w płytce nazębnej. Płytka nazębna jest natomiast konsekwencją niedostatecznej higieny jamy ustnej – gromadzi się na powierzchni zębów i tkanek miękkich przy braku częstego szczotkowania zębów i nitkowania przestrzeni międzyzębowych. Po pewnym czasie może twardnieć, przekształcając się w kamień nazębny. Czynnikami ryzyka chorób przyzębia, poza niewłaściwą higieną jamy ustnej, są:
- podeszły wiek;
- zaburzenia hormonalne, np. w przebiegu ciąży, menopauzy, chorób endokrynologicznych;
- otyłość;
- osteoporoza;
- silny stres w życiu codziennym;
- cukrzyca;
- spadek odporności;
- zaburzenia w obrębie mikroflory jelitowej, zarówno w przebiegu niezdrowego trybu życia, jak i przewlekłych chorób jelit;
- zaburzenia zwarciowe, np. choroby stawów skroniowo-żuchwowych czy bruksizm;
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów;
- niedobory pokarmowe, zwłaszcza witamin i minerałów, ale także niedobór koenzymu Q10.
Udowodniono, że częściej z chorobami przyzębia zmagają się mężczyźni, zwłaszcza po 40. roku życia.
Choroby przyzębia – objawy
Choroby przyzębia mają zbliżony obraz kliniczny. W ich przebiegu obserwuje się zwłaszcza zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, a także ich krwawienie np. podczas szczotkowania zębów, nitkowania zębów i przestrzeni międzyzębowych oraz spożywania twardych pokarmów. Nierzadko pojawia się nieświeży oddech i nadwrażliwość zębów, co może jednak wskazywać na wiele innych problemów stomatologicznych. Wyróżnia się 2 podstawowe grupy chorób przyzębia:
Podstawowym przykładem chorób przyzębia jest paradontoza, prowadząca do stopniowego obniżania się linii dziąseł i pogłębiania kieszonek dziąsłowych, co ostatecznie prowadzi do wypadania zębów i bezzębia.
Zobacz również: Recesja dziąseł.
Nieleczone choroby przyzębia
Zmienione zapalnie przyzębie stanowi znaczne źródło bakterii oraz ich metabolitów i różnego rodzaju mediatorów zapalnych. Jednocześnie obserwuje się wzrost ryzyka zachorowań na choroby ogólnoustrojowe takie jak:
- schorzenia układu sercowo-naczyniowego;
- cukrzyca;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- osteoporoza.
Stany zapalne przyzębia są kluczowym czynnikiem ryzyka przedwczesnego porodu oraz wystąpienia niskiej masy urodzeniowej dzieci w przypadku kobiet ciężarnych. Najczęstszą konsekwencją nieleczonych chorób przyzębia jest jednak wypadanie zębów.
Zobacz również: Najczęstsze choroby zębów.
Choroby przyzębia – leczenie
W początkowej fazie chorób przyzębia, gdy nie są one jeszcze tak zaawansowane, wystarczające jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Zabieg ten nazywa się skalingiem zębów, który powinien być poprzedzony piaskowaniem zębów, a więc usuwaniem płytki nazębnej. Aby zmniejszać ryzyko chorób przyzębia i dbać o zdrowie jamy ustnej rekomenduje się wykonywanie higienizacji zębów co 6 miesięcy.
Leczenie chorób przyzębia w późniejszym stadium polega na oczyszczeniu zębów oraz kieszonek zębowych z bakterii, a także na stabilizacji zębów specjalnymi szynami, jeśli są już rozchwiane. Dokładne metody terapeutyczne dobierane są w zależności od wieku pacjenta, zaawansowania choroby przyzębia oraz jej rodzaju.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kłosińska A., Nowacka M., Kopeć G., Zarzecka J., Loster B., Pająk A., Podolec P., Choroby przyzębia a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – przegląd badań epidemiologicznych, Kardiologia Polska 2010; 68, 8: 973-976.
- Jóżwik M., Kopański Z., Choroby przyzębia, Journal of Clinical Healthcare 1/2014.