Nieświeży oddech

Spis treści

Nieświeży oddech to nic innego jak brzydki zapach wydobywający się z ust, zwany również halitozą. Stanowi częstą przypadłość, dotyczącą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Zazwyczaj wiąże się z nieodpowiednią higieną jamy ustnej, chociaż niekiedy może wskazywać na choroby ogólnoustrojowe czy problemy zdrowotne. Pojawienie się nieświeżego oddechu jest wskazówką, aby jeszcze dokładniej czyścić zęby lub aby odwiedzić stomatologa.

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech – przyczyny

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu są bakterie bytujące w jamie ustnej, gromadzące się przede wszystkim w płytce nazębnej i na grzbietowej części języka. Za nieświeży oddech odpowiadają głównie lotne związki siarki, takie jak siarkowodór, metanolit czy siarczek dimetylu. Powstają one wskutek gnilnego rozpadu związków białkowych przez bakterie beztlenowe gram-ujemne. Właśnie dlatego za główną przyczynę podaje się zbyt rzadkie lub niedokładne czyszczenie jamy ustnej, a zwłaszcza pomijanie języka i przestrzeni międzyzębowych, gdzie gromadzą się duże ilości bakterii. Powstawanie nieświeżego oddechu może również wynikać z:

  • przyjmowania niektórych leków (częściowo metabolizowanych w pęcherzykach płucnych);
  • pożywania niektórych pokarmów (głównie czosnku i cebuli);
  • zmian gospodarki hormonalnej (dlatego wiele kobiet doświadcza nieświeżego oddechu w trakcie miesiączki);
  • chorób zębów i przyzębia;
  • palenia papierosów.

W praktyce nieświeży oddech najczęściej pojawia się rano, po przebudzeniu. Dzieje się tak, ponieważ podczas snu następuje spadek wydzielania śliny oraz uaktywnienie procesów gnilnych nabłonka jamy ustnej i resztek pokarmowych. Co ważne, także alkohol przyczynia się do nieświeżego oddechu. Nieświeży oddech często wiąże się z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak cukrzyca, nowotwory, choroba refluksowa przełyku, niedobór cynku, depresja, infekcje jelitowe czy zespół Sjogrena. Niemal zawsze towarzyszy zapaleniom przyzębia i próchnicy, bywa także objawem nadmiernego stresu w życiu.

Zobacz również: Refluks, a zęby.

Leczenie nieświeżego oddechu

Należy rozpocząć leczenie przyczynowe, czyli terapię choroby podstawowej. Jeśli jest to nowotwór, rozpoczyna się leczenie onkologiczne, z kolei przy cukrzycy wprowadza się odpowiednią dietę i farmakoterapię regulującą poziom cukru i insuliny we krwi. Podstawą jest wizyta u stomatologa, jako że najczęściej nieświeży oddech ma podłoże w chorobach jamy ustnej. Stomatolog oceni stan uzębienia i zaleci ewentualne leczenie, np. wypełnianie ubytków czy leczenie kanałowe. Niekiedy może się okazać, że należy jedynie wykonać higienizację zębów (piaskowanie, skaling, fluoryzacja), która pozwala na dokładne pozbycie się bakterii i kamienia nazębnego. Zespół Sjogrena i inne choroby przebiegające z obniżoną syntezą śliny leczy się częstym piciem i stosowaniem sprayów nawilżających do jamy ustnej.

Domowe sposoby na nieświeży oddech

Warto wypróbować domowe sposoby, które pomogą pozbyć się nieświeżego oddechu:

Przede wszystkim jednak należy codziennie czyścić jamę ustną, także język, wnętrze policzków i przestrzenie międzyzębowe. Zaleca się szczotkowanie po każdym posiłku, co jest ważne szczególnie w przypadku osób z aparatami ortodontycznymi. 2 razy do roku należy wykonać higienizację zębów w gabinecie stomatologicznym. Każdej ubezpieczonej osobie przysługuje raz w roku darmowy skaling zębów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nowak M., Hędzelek W., Halitoza – etiologia, diagnostyka i leczenie – przegląd piśmiennictwa, Dental Forum, 2/2018.
  2. Lewandowski B., Niedziela W., Stojałowski S., Wojnar J., Martiszek K., Przykry zapach z ust (halitosis) – problem nie tylko stomatologiczny, Wydawnictwo UR, 2013.
  3. Pieniążek A., Pietrzak M., Halitoza – etiologia, metody diagnostyki i leczenie, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
  4. Sroczyk Ł., Kawala B., Halitoza – przegląd piśmiennictwa, Dental and Medical Problems, 2/2011.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *