Pasta do zębów

Spis treści

Pasta do zębów jest – tuż obok szczoteczki do zębów – podstawowym wyposażeniem podręcznej kosmetyczki i głównym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Zawiera odpowiednio dobrane substancje, które poprawiają efekt oczyszczający mechanicznego usuwania płytki nazębnej. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, pasta do zębów klasyfikowana jest jako kosmetyk.

Pasta do zębów

Pasta do zębów – rodzaje

Wyróżnia się wiele rodzajów past do zębów, najczęściej bierze się pod uwagę ich skład i przeznaczenie. Do najbardziej popularnych współcześnie past zalicza się:

  • przeciwpróchnicze – zawierające fluor;
  • łagodzące stany zapalne dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej;
  • przeciwbakteryjne;
  • odświeżające;
  • utrzymujące wilgoć;
  • zmniejszające nadwrażliwość;
  • wybielające.

Tak duży wybór niejednokrotnie sprawia, że konsumenci mają problem z dobraniem odpowiedniego preparatu dla siebie. Warto jednak poświęcić chwilę i dobrać pastę odpowiednio do własnych potrzeb. Przykładowo, osoby z tendencją do rozwoju próchnicy powinny zdecydować się na pastę z dodatkiem fluoru, natomiast osoby nadwrażliwe na zimne czy kwaśne pokarmy – na pasty zmniejszające te dolegliwości. Pasty wybielające przeznaczone są dla osób o zdrowej jamie ustnej, których celem jest wybielanie zębów (gdy przebarwienia wiążą się ze stylem życia) oraz dla osób chcących podtrzymać efekty profesjonalnego wybielania zębów. Ponadto, osoby ze schorzeniami dziąseł i stanami zapalnymi nie powinny sięgać po pasty z nadmiarem detergentów, które mogą drażnić tkanki miękkie.

Odrębną grupą past do zębów są preparaty specjalistyczne, których nie można otrzymać w każdym napotkanym sklepie kosmetycznym. Przykładem takiego preparatu jest pasta do zębów utrzymująca wilgoć w jamie ustnej. Podstawowymi składnikami takiej pasty są gliceryna i sorbitol. Główną grupą docelową konsumentów są osoby cierpiące na suchość jamy ustnej, np. w przebiegu zmniejszonego wydzielania śliny.

Pasta do zębów dla dzieci

Również dzieci powinny korzystać z pasty do zębów. W przypadku dzieci czynność szczotkowania zębów zazwyczaj jest nieatrakcyjna, dlatego wiąże się z niechęcią, a niekiedy nawet złością i płaczem. Z tego względu pasty do zębów dla dzieci produkowane są tak, aby szczotkowanie zębów było jak najprzyjemniejsze.

Podstawą jest więc ciekawy kolor produktu oraz smak i zapach – obecnie na rynku spotkać można niezwykle różnorodny wybór past zapachowych i smakowych. Kolejną istotną sprawą jest kształt opakowania takiej pasty. Często nadrukowuje się wizerunki zwierząt, roślin czy bajek, które mają zachęcić dzieci do szczotkowania zębów.

Składniki past do zębów

Pasty do zębów posiadają różnego rodzaju skład. Najczęściej tymi składnikami są:

  • środki ścierne i polerujące;
  • środki pieniące;
  • substancje smakowe i zapachowe;
  • zagęstniki;
  • środki konserwujące;
  • substancje biologicznie czynne, w tym o działaniu przeciwbakteryjnym.

Ważne, aby środki znajdujące się wspólnie w jednej paście nie działały negatywnie na siebie nawzajem. Muszą wspólnie wywierać pozytywny efekt, a nie konkurować między sobą. Przykładowo, nie należy kupować past zawierających jednocześnie związki fluoru oraz węglan wapnia (stosowany jako środek ścierny). To niekorzystne połączenie, ponieważ węglan wapnia dezaktywuje działanie fluoru.

Środki ścierne i polerujące mają na celu czyszczenie powierzchni zębów poprzez mechaniczne usuwanie płytki bakteryjnej i tym samym przebarwień pochodzenia zewnętrznego. Z tego względu są częstym składnikiem past o działaniu wybielającym. Tego typu środki stanowią od 25 do 50% zawartości past do zębów.

Środki pieniące, zwane również detergentami, obniżają napięcie powierzchniowe i ułatwiają tym samym usuwanie płytki nazębnej. Ponadto zwiększają przyjemność mycia zębów, ponieważ ich obecność warunkuje powstawanie piany.

Częstym składnikiem past do zębów są również różnego rodzaju zioła, traktowane raczej jako środki pomocnicze niż podstawowy składnik. Najpopularniejszymi, bardzo często stosowanymi w różnych pastach ziołami są jeżówka, szałwia i rumianek.

Czy każdy może używać pastę do zębów?

Nie istnieją przeciwwskazania do stosowania pasty do zębów, o ile zostanie ona dobrana do własnych potrzeb. Czyszczenie zębów pastą i szczoteczką jest wręcz wskazana każdej osobie, bez względu na płeć, wiek czy ogólny stan zdrowia. Higiena jamy ustnej jest podstawą zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, a także urody.

Bibliografia

  1. Kasiak M., Kasiak M., Pasty do zębów – skład i działanie, Farmacja Praktyczna, 9/2009.
  2. Kociołek-Balawejder E., Żebrowska M., Pasta do zębów. Część I. Składniki podstawowe, Przemysł Chemiczny, 6/2011.
  3. Surdacka A., Okupnik M., Rola antybakteryjnych past do zębów w profilaktyce próchnicy i chorób przyzębia, Twój Przegląd Stomatologiczny, 4/2019.


Polecane produkty:
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *