Higiena jamy ustnej

Spis treści

Odpowiednia higiena jamy ustnej nie tylko chroni przed rozwojem wielu schorzeń zębów i przyzębia, ale również gwarantuje piękny i zdrowy uśmiech.

Higiena jamy ustnej

Odpowiednia higiena jamy ustnej w domu

Wbrew pozorom codzienna higiena jamy ustnej nie obejmuje wyłącznie prawidłowego szczotkowania zębów. To temat bardzo prosty, ale wymaga podstawowej wiedzy. Na prawidłową higienę jamy ustnej składają się następujące czynności:

  • szczotkowanie zębów – zaleca się szczotkowanie 2 razy dziennie, przy czym u niektórych osób (np. podczas leczenia ortodontycznego aparatem stałym) będzie ono konieczne po każdym jedzeniu;
  • nitkowanie zębów – towarzyszące każdemu szczotkowaniu;
  • stosowanie płynów do płukania ust – w zależności od potrzeby.

Szczotkowanie zębów powinno rozpocząć się od doboru odpowiedniej szczoteczki – należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej włosie. Przykładowo, dla osób z bardzo wrażliwymi dziąsłami i dla małych dzieci zaleca się miękką szczoteczkę. Szczotkowanie powinno być dokładne, a optymalny czas trwania tej czynności oscyluje w granicach 2-3 minut.

Przed szczotkowaniem należy skorzystać z nici dentystycznej, ponieważ szczoteczka nie dotrze do ciasnych przestrzeni międzyzębowych, gdzie również gromadzi się płytka nazębna. To ważna czynność zwłaszcza u osób z mocno stłoczonymi zębami. Nie zaleca się nitkowania zębów po szczotkowaniu, gdyż usunięta z przestrzeni międzyzębowych płytka nazębna może zalegać na powierzchni umytych zębów.

Na rynku istnieje spora oferta różnych płynów do płukania ust. Można znaleźć płyny odświeżające, na próchnicę, z fluorem, wybielające i wiele innych. To na jaki się zdecydujemy, zależy wyłącznie od własnych preferencji i ewentualnie zaleceń dentysty. Dzięki tym produktom można szybko odświeżyć zęby i oczyścić je z resztek pokarmowych. Niekiedy konieczne będzie płukanie ust domowym naparem. Przykładowo, przy zapaleniu i krwawieniu z dziąseł można wykonywać płukanie ust naparem z rumianka.

Wizyty kontrolne u stomatologa

Ostatnią ważną składową prawidłowej higieny jamy ustnej są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Oceni on stan uzębienia i sprawdzi czy nie rozwija się próchnica lub kamień nazębny. Piaskowanie zębów oraz skaling umożliwiają bardzo dokładne usunięcie płytki nazębnej oraz kamienia. Zabiegi te zaleca się wykonywać w pakiecie raz na pół roku. Warto przy tym wiedzieć, że raz do roku każdemu ubezpieczonemu obywatelowi przysługuje darmowy skaling. Zabieg ten jest bowiem refundowany przez NFZ.

Może się zdarzyć, że stomatolog skieruje pacjenta do ortodonty, ponieważ konieczna będzie zmiana ustawienia zębów w łukach. Proste zęby nie tylko poprawiają estetykę twarzy, ale również umożliwiają dokładniejsze czyszczenie zębów.

Jednym z równie często wykonywanych zabiegów u stomatologa celem poprawy uśmiechu jest wybielanie zębów. Obecnie istnieje ogromny wybór metod wybielających, przy czym najskuteczniejsze są te profesjonalne, np. wybielanie lampą w gabinecie stomatologii estetycznej czy wybielanie nakładkowe. Wybielanie zębów w domu będzie skuteczne tylko wtedy, gdy zmiana koloru zębów wiąże się z nieodpowiednim stylem życia (np. nagromadzony osad z kawy i papierosów) i dotyczy wyłącznie szkliwa.

Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej?

Wielu osobom nie chce się poświęcać czasu na dokładne czyszczenie zębów czy wizyty kontrolne. To spory błąd, ponieważ brak higieny jamy ustnej powoduje:

W niektórych przypadkach, np. w przebiegu paradontozy, może dojść nawet do utraty zębów. Choroba rozpoczyna się niewinnie, właśnie od braku higieny jamy ustnej. Płytka nazębna i kamień prowadzą z czasem do obniżenia szyjek zębowych, zwiększenia kieszonek i chwiania się zębów.

W rzeczywistości prawidłowa higiena jamy ustnej nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Wprawna osoba zmieści się w 5-6 minutach rano oraz wieczorem. To niewielkie poświęcenie, a zapewni zdrowie i estetyczny wygląd zębów. To z kolei z pewnością przełoży się na dobre samopoczucie i zwiększenie pewności siebie. Osoby martwiące się kosztami leczenia stomatologicznego czy ortodontycznego powinny zauważyć, że znacznie takiej wyjdzie np. zabieg skalingu niż leczenie paradontozy czy leczenie protetyczne.

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *