Nić dentystyczna

Spis treści

Nić dentystyczna to niezbędny element kosmetyczki czy apteczki każdego człowieka. Regularne nitkowanie zębów znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju schorzeń przyzębia oraz umożliwia utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Nić dentystyczna

Czyszczenie zębów nicią dentystyczną

Prawidłową technikę nitkowania można przedstawić w kilku krokach:

  • urwanie około 50 cm nici dentystycznej;
  • nawinięcie końcówek urwanej nici na palce środkowe obu dłoni. Na palcu lewej ręki powinna znaleźć się znaczna większość nici, zaś na palcu prawe ręki tylko odrobina. Między palcami ostatecznie powinno pozostać 2,5-3 cm wolnej nici;
  • napięcie nici za pomocą kciuka i palca wskazującego;
  • właściwe nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.

Należy pamiętać, aby poprowadzić nić aż do szczeliny dziąsłowej, jednak aby nie wykonywać tej czynności zbyt mocno. Nić przechodząca między zębami przez ich punkt styczny wyda charakterystyczny odgłos kliknięcia.

Czynność rozpoczynamy od dystalnej części ostatniego zęba trzonowego i kierujemy się ku środkowi, nie pomijając żadnej przestrzeni międzyzębowej. Z każdą kolejną przestrzenią lekko przesuwamy nitkę w palcach, aby czyścić ją nieużytym elementem nici.

Ostatnią wskazówką jest, aby wykonywać wyłącznie ruchy pionowe, ponieważ poziome mogą prowadzić do uszkodzenia brodawki i krwawienia z dziąseł, co z pewnością zniechęci użytkownika.

Kiedy nitkować zęby?

Zaleca się nitkowanie zębów przed każdym szczotkowaniem ich. Przykładowo, jeśli osoba szczotkuje zęby 2 razy dziennie, to także nitkowanie powinno odbyć się 2 razy dziennie – przed szczotkowaniem. To ważne, aby czynność była wykonana przed szczotkowaniem zębów, ponieważ wówczas pasta do zębów łatwiej dotrze we wszystkie szczeliny. Nie warto przekładać nitkowania na czas po umyciu zębów, gdyż wyjęte wówczas resztki płytki nazębnej, której nie usunęło się szczotkowaniem, będą zalegały na powierzchni zębów, aż do następnych czynności higienicznych.

Kto powinien nitkować zęby?

Nitkowanie zębów zalecane jest każdemu, ponieważ u wszystkich ludzi płytka zębowa odkłada się również między zębami. W szczególności jednak zaleca się tę czynność osobom z nadmiernie stłoczonymi zębami, wąskim zgryzem oraz korzystającym z aparatów ortodontycznych. W ich przypadku zwykle szczotkowanie nie będzie wystarczające, aby pozbyć się wszystkich resztek jedzenia. Z nitkowania nie powinny rezygnować osoby z krwawiącymi dziąsłami. Często bowiem to właśnie prawidłowe nitkowanie zębów warunkuje powrót do zdrowia i przywraca funkcjonalność dziąseł.

Rodzaje nici dentystycznej

Nić dentystyczną może być:

  • standardowa – większość dostępnych nici. Przeznaczone są do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych u osób niekorzystających z żadnego zaopatrzenia;
  • specjalistyczna – do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych u osób z uzupełnieniami protetycznymi czy aparatami ortodontycznymi. Nici specjalistyczne posiadają twardy odcinek ułatwiający przewlekanie nici oraz część miękką, przeznaczoną do właściwego czyszczenia.

Z kolei ze względu na materiał, z którego wykonano nici dentystyczne, wyróżniamy:

  • nylonowe – jak wskazuje nazwa, utworzone są z włókien nylonu. Ich wadą jest fakt, że przy bardzo wąskich przestrzeniach międzyzębowych mogą się strzępić i rozchodzić. Nici dentystyczne nylonowe mogą być woskowane i niewoskowane;
  • PTFE – nić wykonana jest z pojedynczego włókna z politetrafluoroetylenu, dzięki czemu są bardzo odporne i wytrzymałe. Nie wykonuje się ich w formie woskowanej, ponieważ i bez tego z łatwością przechodzą nawet przez wąskie przestrzenie międzyzębowe.

Dodatkowo nić dentystyczną można wzbogacić substancjami wspomagającymi utrzymanie higieny jamy ustnej. Często jest zatem nasączona związkami fluoru czy chlorheksydyną. Może mieć również miętowy smak, przez co po użyciu pozostawia uczucie świeżości.

Nić dentystyczna – cena

Cena nici dentystycznych waha się w granicach 8-12 zł. Nici zazwyczaj są bardzo wydajne, dlatego jedno opakowanie wystarcza na bardzo wiele użyć. Nie jest to wygórowana cena za piękny, zdrowy uśmiech, dlatego warto zaopatrzyć się w nić dentystyczną.

Bibliografia

  1. Olszowski T., Walczak A., Częstość zabiegów higieny jamy ustnej i problemy zdrowotne jamy ustnej wśród studentów medycyny i stomatologii Pomorskiej Akademii Medycznej, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2010.
  2. Szeląg N., Nitkowanie – najlepsza profilaktyka, Asysta Dentystyczna, 4/2015.
  3. Wędrychowicz-Welman A., Prymas A., Lewandowski P., Uram K., Stan jamy ustnej i stomatologiczne zachowania prozdrowotne studentów stomatologii, Dental and Medical Problems, 43/2006.
  4. Stodolak A., Fuglewicz A., Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej – rola pracowników służby zdrowia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2014.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *