Metalowy aparat ortodontyczny

Spis treści

Metalowy aparat ortodontyczny jest najprostszym, skutecznym sposobem prostowania zębów. Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, jednak to klasyczny wybierany jest zdecydowanie najczęściej.

Metalowy aparat ortodontyczny na zęby

Budowa metalowego aparatu ortodontycznego

Metalowy aparat ortodontyczny na zęby składa się praktycznie z samych metalowych elementów. Jedyną niemetalową częścią są wymienne ligatury, czyli gumki utrzymujące drut w zamkach. To właśnie ligatury często stanowią najbardziej atrakcyjną część wizyt kontrolnych wśród dzieci (i nie tylko), ponieważ z każdą wizytą można je zmieniać na inny kolor. Dostępna jest cała gama barw ligatur.

Ile czasu trwa leczenie?

Leczenie metalowym aparatem ortodontycznym trwa od roku nawet do kilku lat. Czas ten zależy głównie od wady zgryzu oraz od wieku pacjenta. Im poważniejsza, bardziej skomplikowana wada zgryzu, tym dłuższe będzie noszenie aparatu ortodontycznego. Średni czas leczenia wynosi 2-2,5 roku. W każdym razie czas trwania leczenia w przypadku metalowych aparatów będzie krótszy niż podczas stosowania aparatów estetycznych.

Metalowy aparat ortodontyczny – cena

Cena jednego łuku metalowego aparatu ortodontycznego będzie z pewnością niższa niż w przypadku aparatów estetycznych. Cena waha się w granicach 1500-2000 zł w zależności od renomy i umiejscowienia gabinetu ortodontycznego.

Całkowita cena leczenia ortodontycznego obejmuje także regularne wizyty kontrolne co 4-6 tygodni (około 100-150 zł za wizytę), odcinki zębów i zdjęcia RTG (200-300 zł) oraz leczenie retencyjne (około 500-1000 zł).

Czym jest leczenie retencyjne?

Leczenie retencyjne ma na celu podtrzymanie efektu prostych zębów po zdjęciu aparatu stałego. Może trwać kilka lat lub nawet całe życie pacjenta. Przeważnie to cienki drucik przyklejony od językowej strony do powierzchni zębów, który wprawdzie z początku będzie powodował dyskomfort, jednak z czasem stanie się niemal niezauważony. Rezygnacja z aparatu retencyjnego wiąże się z szybkim nawrotem wady zgryzu.

Zalecenia podczas stosowania aparatu

Każdy ortodonta z pewnością udzieli wskazówek w zakresie użytkowania aparatu i jego pielęgnacji. Podczas noszenia metalowego aparatu na zęby nie należy gryźć twardych pokarmów (jabłek w całości, orzechów), ponieważ mogłyby uszkodzić elementy zamków. Warto także zrezygnować z gum do żucia i lepkich cukierków, gdyż te mogą zachodzić w ciężko dostępne części aparatu.

Należy dbać o higienę jamy ustnej. Koniecznością jest szczotkowanie po każdym posiłku, korzystanie z nici dentystycznych i płynów do płukania jamy usnej. Skuteczne są szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, którymi można dotrzeć nawet do ciasnych zakamarków aparatu. Zaleca się również raz na jakiś czas skorzystać z profesjonalnego zabiegu higienicznego, jakim jest piaskowanie zębów. Nic tak skutecznie nie oczyści powierzchni zębów z płytki nazębnej.

Problemy podczas korzystania z aparatu

Założenie aparatu oraz każda wizyta obejmująca wymianę drutów i ligatur będzie się wiązać z dolegliwościami bólowymi zębów i dziąseł. Dzieje się tak, ponieważ zęby przesuwają się, a dziąsła dostosowują do ich nowego położenia. Zarówno dziąsła jak i zęby stają się tkliwe i nadwrażliwe, co odczuwa się zwłaszcza podczas jedzenia i szczotkowania zębów. Ból i dyskomfort mija po kilku dniach. Jeśli ból jest bardzo silny zaleca się spożywanie pokarmów półpłynnych, których nie trzeba gryźć oraz miękkich. Dobrze sprawdzają się zupy kremy, płatki z mlekiem, kisiele, budynie i lody.

Kolejnym problemem podczas korzystania z aparatów jest krwawienie z dziąseł, co również wynika z przesuwania się zębów. Badania pokazały, że większość pacjentów wykazuje od lekkiego do umiarkowanego stanu zapalnego dziąseł – niekiedy na niektórych etapach leczenia, a niekiedy przez cały okres leczenia. Właśnie dlatego szczególnie należy dbać o higienę jamy ustnej. Jej brak w połączeniu z krwawiącymi dziąsłami może doprowadzić do poważnych schorzeń jamy ustnej.

Niekiedy największym problemem jest to, że twarde, metalowe elementy aparatu ranią delikatne struktury jamy ustnej – najczęściej wargi od strony wewnętrznej i policzki. W tym celu stosuje się specjalne woski, które po rozgrzaniu w palcach można przykleić do kłopotliwych elementów aparatu.

Bibliografia

  1. Czochrowska E., Górska R., Czy leczenie ortodontyczne aparatami stałymi stanowi zagrożenie dla tkanek przyzębia?, Przegląd literatury, Nowa Stomatologia, 4/2012.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *