Aparat ortodontyczny estetyczny

Spis treści

Aparat ortodontyczny estetyczny na zęby jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą, aby leczenie ortodontyczne przebiegło w jak najmniej widocznym stopniu. Tego typu aparat zapewnia komfort psychiczny wielu osobom.

Aparat ortodontyczny estetyczny

Budowa aparatu ortodontycznego estetycznego

Aparat ortodontyczny estetyczny (kosmetyczny) posiada półprzezroczyste lub całkiem przezroczyste zamki, a także metalowy drut. W niektórych rodzajach aparatów zamki dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta tak, aby dostosować je do naturalnej barwy zęba. Z kolei jeszcze inne rodzaje nie wymagają ligatur, co bardziej zmniejsza widoczność urządzenia.

Rodzaje

W zależności od budowy aparatu ortodontycznego estetycznego wyróżnia się 3 rodzaje:

  • szafirowe (kryształowe) – o całkowicie przezroczystych zamkach;
  • ceramiczne, porcelanowe – o zamkach dostosowanych zabarwieniem do zębów użytkownika;
  • samoligaturujące – aparaty bez konieczności zakładania ligatur, czyli kolorowych gumek utrzymujących łuki w zamkach.

Decydując się na konkretny aparat ortodontyczny estetyczny należy pamiętać, że niewidoczne są ligatury i zamki, jednak łuki zazwyczaj są metalowe, czyli w kolorze srebrnym. Mimo tego widoczność aparatu jest znacznie mniejsza, niż w przypadku tradycyjnych, metalowych aparatów.

Dla kogo aparat ortodontyczny estetyczny?

Aparat na zęby estetyczny przeznaczony jest dla osób, które ze względów osobistych nie chcą korzystać z widocznego i rzucającego się w oczy metalowego aparatu klasycznego. Tego typu aparat nie jest jednak zalecany osobom z poważniejszymi wadami zgryzu oraz palaczom. W przypadku osób palących papierosy oraz często sięgających po używki po pewnym czasie elementy aparatu ulegną przebarwieniu, co będzie wyglądało nieestetycznie. W przypadku nałogowych palaczy warto wybrać aparat estetyczny samoligaturujący.

Wady i zalety aparatu estetycznego

Wadą aparatu estetycznego jest dłuższy czas leczenia ortodontycznego. Dzieje się tak, ponieważ występuje nieznacznie większe tarcie między zamkiem, a metalowym łukiem. Kolejną wadą jest znacznie wyższa cena takiego aparatu, w porównaniu z klasyczną, metalową wersją.

Zaletą jest z pewnością większa estetyka aparatu, co przekłada się na poprawę samopoczucia i komfortu pacjenta. Natomiast w przypadku estetycznego aparatu samoligaturującego częstotliwość wizyt kontrolnych będzie mniejsza, ponieważ nie ma konieczności częstego wymieniania ligatur z powodu ich braku.

Cena leczenia ortodontycznego

Leczenie aparatem ortodontycznym estetycznym będzie odpowiednio droższe, niż leczenie aparatem tradycyjnym. Cena jednego łuku jest bowiem wyższa nawet o 1 000-1 500 zł. Oczywiście cena łuku zależy od renomy gabinetu ortodontycznego oraz jego lokalizacji. Przykładowo, średnia cena jednego łuku metalowego wynosi 1 600-2 000 zł, z kolei cena jednego łuku aparatu estetycznego kryształowego lub ceramicznego to 2 500-3 000 zł. Natomiast cena łuku aparatu samoligaturującego może oscylować w granicach 3500 zł. Decyzja powinna być zatem przemyślana i dostosowana do trybu życia. Jeśli użytkownik nie jest w stanie ograniczyć barwiących pokarmów czy zrezygnować z używek, lepiej zainwestować w klasyczny, metalowy aparat na zęby.

Jak dbać o aparat estetyczny?

Aby utrzymać niewidoczność takiego aparatu należy:

  • ograniczać spożycie produktów takich jak: buraki, curry, kawa, mocna herbata, czerwone wino, soki porzeczkowe;
  • zrezygnować z palenia papierosów;
  • szczotkować zęby po każdym posiłku, stosując również nici dentystyczne do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Dodatkowo należy uczęszczać regularnie na wizyty kontrolne wyznaczone przez lekarza prowadzącego. Podczas leczenia ortodontycznego warto co jakiś czas wykonywać piaskowanie zębów, ponieważ nie wszystkie elementy jamy ustnej można z łatwością oczyścić z płytki nazębnej. Podczas leczenia ortodontycznego zwiększa się ryzyko rozwoju kamienia nazębnego i powstawania przebarwień. Dlatego należy szczególnie dbać, aby płytka nazębna się nie osadzała. Z tego też względu po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu wiele osób decyduje się na wybielanie zębów.

Bibliografia

  1. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *