Aparat grubołukowy

Spis treści

Aparat grubołukowy to klasyczny, metalowy aparat na zęby, jednak jego łuk ortodontyczny jest wyraźnie grubszy niż w przypadku pozostałych modeli. Stosuje się go celem właściwego ustawienia zębów w łukach zębowych górnych i dolnych. To podstawowe akcesorium ortodontyczne, możliwe do zastosowania zarówno u dzieci, jak i u młodzieży czy osób dorosłych.

Aparat grubołukowy

Aparat grubołukowy – charakterystyka

Aparat grubołukowy to charakterystyczny rodzaj aparatu ortodontycznego, wykorzystywany do korekcji wad zgryzu różnego rodzaju. Wyróżnia się użyciem grubych łuków wykonanych z drutu o średnicy od 0,8 do 1 mm, które mocuje się następnie do pierścieni na zębach trzonowych. Aparaty tego typu można stosować w różnych celach, takich jak poszerzanie łuku zębowego, stabilizacja zębów trzonowych, jak również korekcja rotacji i torkowania korzeni zębów. Ma więc wiele zastosowań, a dokładne jego parametry dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta na podstawie badania RTG, wycisków zębów i wywiadu zdrowotnego. Aparat grubołukowy nadaje się do użycia zarówno przez dzieci, jak i przez osoby dorosłe. Wiek nie jest wyznacznikiem.

Aparat grubołukowy – budowa

Ortodontyczne aparaty grubołukowe są wyposażone w specjalnie zaprojektowane druty o średnicy od 0,8 do 1 mm. Stanowią one główny element tego akcesorium. Ich grubość pozwala na wykorzystanie większej siły, co jest niekiedy niezbędne do korygowania bardziej skomplikowanych wad zgryzu. W budowie takiego aparatu wyróżniamy ponadto pierścienie, czyli metalowe obręcze umieszczane na zębach trzonowych. Są solidnie zamocowane do powierzchni szkliwa za pomocą specjalnego cementu i stanowią punkt przyczepienia dla łuków grubołukowych. Na pierścieniach umieszcza się tuby, które umożliwiają prowadzenie łuków grubołukowych przez aparat. W niektórych przypadkach zastosować można ponadto ligatury ortodontyczne, czyli specjalne gumeczki, które pomagają utrzymać łuki i druty na swoim miejscu.

Aparat grubołukowy – wskazania

Dzięki swojej specyficznej, stabilnej konstrukcji aparaty grubołukowe są niezwykle skuteczne w korygowaniu bardziej skomplikowanych wad zgryzu. Najczęstszymi wskazaniami do zastosowania takiego aparatu są:

Każdorazowo to jednak lekarz ortodonta decyduje o rodzaju aparatu ortodontycznego, który najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Zależy to od wielu czynników.

Aparat grubołukowy – rodzaje

Istnieje wiele specyficznych rodzajów aparatów grubołukowych. Najczęściej wykorzystuje się następujące:

  • łuk podniebienny Goshgariana – pierścienie cementuje się na I lub II stałych zębach trzonowych górnych, zaś sam drut ma 0,9 mm średnicy. Na środku podniebienia łuk zagina się tworząc literę U otwartą do tyłu;
  • aparat Nance – również wykonany z okrągłego drutu 0,9 mm, zacementowany na górnych I trzonowcach stałych. W przypadku tego aparatu łuk biegnie do tyłu od pierścieni, po czym zakręca do przodu wzdłuż zębów bocznych w oddaleniu 1,5-3, 5mm;
  • aparat Jones-Jig – wykorzystywany celem dystalizacja zębów trzonowych w szczęce. Mocuje się go do II zębów przedtrzonowych w szczęce;
  • aparat Lip-bumer – wykorzystywany głównie w kości żuchwy, wykonany z drutu o grubości 1,1 mm. Cementuje się go na I trzonowcach stałych dolnych.

I wiele więcej. Takie aparaty uznawane są za solidne, jednak ich zastosowanie musi mieć określony, konkretny cel. Dzięki swojej budowie pacjent nie musi obawiać się, że nawet silny zgryz uszkodzi delikatne struktury tego urządzenia. Wizyty kontrolne i cały proces leczenia jest natomiast mocno zbliżony do tego w przypadku pozostałych modeli aparatów ortodontycznych, np. aparatów cienkołukowych. O wszystkim informuje lekarz jeszcze na pierwszej wizycie przed założeniem aparatu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
  2. Proffit W., Fields H., Sarver D., Ortodoncja współczesna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *