Zęby przedtrzonowe

Spis treści

Zęby przedtrzonowe to dwuguzkowe zęby znajdujące się po 4 sztuki w szczęce i żuchwie. Posiadają charakterystyczną budowę oraz pełnią istotne funkcje związane z gryzieniem kęsów pokarmowych. Służą do zgniatanie i rozcierania pokarmów.

Zęby przedtrzonowe

Budowa zębów przedtrzonowych

Na powierzchni żucia zębów przedtrzonowych występują 2 stożkowate guzki: policzkowy, czyli przedsionkowy i językowy, z których policzkowy jest zawsze większy niż językowy. Omawiając budowę anatomiczną zębów należy każdy opisać osobno.

Ząb przedtrzonowy pierwszy i drugi górny

Korzeń zębów przedtrzonowych pierwszych górnych jest pojedynczy i podobny do korzenia kła, jednak bruzdy na jego powierzchniach stycznych głębiej się wrzynają. Nawet przy jednym tylko korzeniu znajdujemy w pierwszy przedtrzonowcu prawie zawsze dwa przewody korzeniowe – rzadko tylko jeden. Guzki tego zęba są oddzielone od siebie ostrą bruzdą i połączone w pewnym punkcie dwiema listewkami brzeżnymi. Od końców bruzdy powierzchni żucia ciągną się często delikatne bruzdy biegnące ukośnie do kątów podniebiennego i policzkowego powierzchni żucia.

Ząb przedtrzonowy górny drugi jest mniejszy od pierwszego, choć różnica ta nie jest wielka. Cechuje się on nieco słabszym rozwojem guzka policzkowego, częściej także zauważamy na nim dodatkowy guzek po stronie policzkowej. Korzeń jest najczęściej pojedynczy, o głębokich bruzdach.

Ząb przedtrzonowy dolny pierwszy i drugi

Dolne zęby przedtrzonowe pierwsze różnią się od górnych niemal okrągłym zarysem powierzchni żucia. Powierzchnia wargowa pierwszego dolnego zęba przedtrzonowego wyróżnia się przede wszystkim swoim wybitnym pochyleniem ku stronie językowej, tak że wierzchołek guzka wargowego przypada nad środkiem odległości językowo-policzkowej szyjki. Korzeń jest owalny, przez co jego usunięcie udaje się przez ruchy obrotowe. Kanał korzenia niemal zawsze jest pojedynczy.

Ząb przedtrzonowy dolny drugi posiada znacznie większą koronę od zęba pierwszego. Cechuje się także silniejszym wykształceniem guzka językowego, który niemal osiąga wysokość guzka policzkowego. Korzeń jest słabszy niż w przypadku pierwszego dolnego przedtrzonowca. Bruzdy występują tu na ogół rzadziej i rzadko prowadzą do rozdwojenia korzenia.

Za co odpowiadają zęby przedtrzonowe?

Czynność zębów przedtrzonowych ściśle wynika z ich budowy anatomicznej. Posiadają one na swojej powierzchni liczne guzki, którymi dokładnie rozcierają pokarm. Służą więc do rozgniatania i rozrywania kęsów pokarmowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Biesaga P., Pietrzycka K., Pawlicka H., Leczenie dwukanałowych zębów przedtrzonowych żuchwy – opis przypadków, Endodoncja w praktyce, 1/2018.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *