Rotacja zębów

Spis treści

Rotacja zębów to wada zgryzu polegająca na nieprawidłowym ustawieniu zębów, biorąc pod uwagę ich skręcenie osiowe. Innymi słowy, ząb lub zęby obracają się częściowo wokół własnej osi, odbiegając tym samym od oczekiwanego, równego położenia. Rotacja zębów wymaga leczenia ortodontycznego, ponieważ wpływa nie tylko na walory estetyczne uśmiechu, ale również stan zdrowia jamy ustnej.

Rotacja zębów

Rotacja zębów – przyczyny

Wciąż nie do końca wiadomo skąd biorą się niektóre wady zgryzu, w tym zrotowane zęby. Pod uwagę bierze się czynniki genetyczne i wrodzone, jak również oddziaływanie czynników ryzyka już od najmłodszych lat życia dziecka. Są to przede wszystkim:

Wszystko to może wpływać na spontaniczne rotacje zębów stałych.

Jak wyglądają zrotowane zęby?

Rotacja zębów może przybrać różną formę. Bardzo często zrotowane są pojedyncze zęby, można jednak spotkać przypadki rotacji większości zębów w łuku zębowym. Wada nierzadko dotyczy głównie zębów siecznych. Sama rotacja może mieć mniejsze lub większe nasilenie, niekiedy obracając zęby o 90 stopni.

Konsekwencje zrotowanych zębów

Względy estetyczne to nie jedyny problem zrotowanych zębów. Obecność wad zgryzu sprawia, że unikamy szerokiego uśmiechania się lub zakrywamy dłonią usta, co może negatywnie wpływać na odbiór naszej osoby przez rozmówców. Jest to jednak kwestia wysoce indywidualna, ponieważ dla niektórych osób dyskretna rotacja zęba, widoczna dopiero po bardzo dokładnym przyjrzeniu się, może być poważnym problemem, dla innych z kolei nawet mocno nasilona wada, widoczna na pierwszy rzut oka, nie stanowi problemu.

Zrotowane zęby wiążą się jednak z pogorszeniem higieny jamy ustnej. Bardzo często rotacji towarzyszy stłoczenie zębów, co z kolei uniemożliwia dokładne oczyszczenie ich powierzchni oraz przestrzeni międzyzębowych z resztek jedzenia czy płytki nazębnej. U osób z tego typu wadami zgryzu znacznie częściej zauważa się:

Czyszczenie zębów nie jest tak wygodne, wymaga przy tym poświęcenia czasu. Konieczne jest nie tylko szczotkowanie, ale i nitkowanie po każdym spożytym posiłku. Co istotne, w przypadku zrotowanych zębów znacznie częściej niż przy równym uzębieniu diagnozuje się różnego rodzaju wady wymowy, np. seplenienie.

Rotacja zębów – leczenie

Jedyna metoda pozwalająca na wyrównanie wady zgryzu jaką jest rotacja zębów to leczenie ortodontyczne. Założenie stałego aparatu na zęby pozwala uzyskać równe uzębienie w ciągu 1-3 lat, w zależności od nasilenia rotacji oraz towarzyszących wad zgryzu. W przypadku małych dzieci i nieznacznie nasilonej rotacji skuteczne może się okazać noszenie aparatu ruchomego lub zdejmowanych nakładek. Dobór metod zawsze przebiega pod okiem doświadczonego ortodonty, po dokładnym zapoznaniu się ze stanem jamy ustnej pacjenta i na podstawie zdjęć pantomograficznych.

Wad zgryzu nie należy bagatelizować. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym efektywniejsze będzie leczenie. Jego czas trwania maleje, co z kolei wiąże się z niższymi kosztami ostatecznymi. Dziecko wchodzi w młodzieńcze życie już z równym uzębieniem, co przekłada się na jego pewność siebie i stan psychiczny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kurzawski M., Biedziak B., Leczenie ortodontcyzne zwężeń szczęki za pomocą niklowo-tytanowego ekspandera podniebiennego, Dental and Medical Problems, 3/2005.
  2. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *