Ortodonta jest lekarzem specjalizującym się w diagnostyce oraz leczeniu między innymi różnego rodzaju wad zgryzu. Mogą się do niego wybrać osoby bez względu na wiek czy płeć, ponieważ wady zgryzu można leczyć niemal u każdego człowieka.
Czym zajmuje się ortodonta?
Jak wspomniano, ortodonta zajmuje się korekcją wad zgryzu – nie jest to jednak jedyny obszar zainteresowania tego lekarza. Ponadto zajmuje się on leczeniem wad szczękowo-twarzowych, niekoniecznie związanych wyłącznie z zębami. Ortodonta bardzo często współpracuje z innymi specjalistami, np. laryngologami, ponieważ podstawą leczenia wad zgryzu jest leczenie przyczynowe. Może się zdarzyć, że nieprawidłowe ustawienie zębów wynika z konieczności oddychania przez usta, co z kolei wiąże się z schorzeniami laryngologicznymi. Do najczęściej występujących wad zgryzu, którymi zajmuje się ortodonta, należą:
- zgryz krzyżowy;
- przodozgryz;
- tyłozgryz;
- zgryz otwarty;
- nadmierne stłoczenie zębów;
- rotacja poszczególnych zębów wokół własnej osi;
- diastema;
- zachodzenie zębów na siebie lub ogólne nieprawidłowe ich ustawienie.
Ortodonta nie tylko kwalifikuje pacjenta do leczenia ortodontycznego, np. do założenia aparatu na zęby, ale również dobiera aparat, nadzoruje proces jego zakładania i regularnie kontroluje proces prostowania zębów w okresie leczenia. Następnie zajmuje się leczeniem retencyjnym.
Znaczenie leczenia ortodontycznego
Leczenie ortodontyczne jest bardzo ważne z różnych względów. W pierwszej kolejności większości narzuca się myśl, że proste zęby gwarantują estetykę twarzy. To również prawda, ponieważ wiele osób najpierw zwraca uwagę na zęby, jako jedna z najbardziej widocznych części twarzy. Zdrowe, proste zęby świadczą o dbaniu o siebie, co zawsze jest wysoko cenione.
Nie należy jednak zapominać, że prawidłowe ustawienie zębów:
- umożliwia gryzienie pokarmów i ich żucie w sposób odpowiedni;
- gwarantuje dokładne szczotkowanie zębów – zęby zbyt stłoczone i krzywe uniemożliwiają dotarcie szczoteczki do wszystkich miejsc lub nici między wszystkie przestrzenie międzyzębowe;
- zapobiega powstawaniu różnych dolegliwości, np. patologicznego ścierania się zębów czy nawet bólów głowy;
- umożliwiają prawidłową wymowę.
Jak wspomniano, ortodonta nie zajmuje się wyłącznie leczeniem wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne ma również istotne znaczenie np. w profilaktyce schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych.
Jak wygląda wizyta u ortodonty?
Wizytę u ortodonty można odbyć w każdym wieku. Dla niektórych osób jest przyczyną dużego dyskomfortu, ponieważ wady zgryzu często są problemem wstydliwym. Należy jednak pamiętać, że jedynie ortodonta może pomóc w dążeniu do idealnego uśmiechu.
Jeśli celem wizyty jest chęć założenia aparatu na zęby, ortodonta w pierwszej kolejności określi wadę zgryzu oraz jej stopień. Wykona również zdjęcie RTG oraz odlew uzębienia, dzięki czemu będzie mógł dobrać najbardziej odpowiedni aparat na zęby. Na pierwszej wizycie poinformuje on pacjenta o szacowanych kosztach leczenia oraz jego przebiegu. Odpowie również na ewentualne pytania pacjenta.
Założenie aparatu ortodontycznego wykonywane jest dopiero na kolejnej wizycie. Jest ona dłuższa i może trwać nawet do godziny, w zależności od rodzaju wady. Kolejne wizyty u ortodonty są już kontrolne – podczas nich ortodonta wymienia ligaturki, druciki i wprowadza niezbędne poprawki, aby aparat był na bieżąco dostosowywany do ustawiających się na nowo zębów.
Zaleca się, aby udać się do ortodonty jak najwcześniej, najlepiej tuż po dostrzeżeniu patologicznych zmian. Im szybciej wdroży się leczenie, tym szybciej wada ulegnie korekcji, a proces leczenia się skróci. Między innymi z tego względu leczenie ortodoncyjne przebiega dłużej u osób dorosłych niż w przypadku dzieci.
Bibliografia
- Czochrowska E., Dragan M., Górska R., Retrospektywna ocena leczenia ortodontycznego aparatami stałymi u pacjentów z chorobą przyzębia, Dental and Medical Problems, 2/2010.
- Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |