Ligatury ortodontyczne

Spis treści

Ligatury ortodontyczne to elastyczne i bardzo wytrzymałe gumki o różnych kolorach, będące nieodłączną częścią leczenia ortodontycznego. W pewnym momencie korekcji zgryzu nakłada się je na zamki ortodontyczne aby tym samym utrzymać łuk ortodontyczny w poszczególnych zamkach. Osoby, które nie lubią rzucających się w oczy dodatków i nie chcą leczyć się z wykorzystaniem ligatur mogą zdecydować się na aparat samoligaturujący.

Ligatury ortodontyczne

Ligatury ortodontyczne – działanie

Te niewielkie gumki służą do przywiązywania metalowego łuku ortodontycznego do poszczególnych zamków ortodontycznych po wprowadzeniu go do nich. Dzięki temu łuk aż do kolejnej wizyty kontrolnej utrzymywany jest w swoim docelowym miejscu. Nie przemieszcza się i nie niweluje efektów leczenia ortodontycznego. Ligatury zmieniane są na każdej wizycie. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, że na każdej wizycie pojawia się konieczność wymiany łuku lub zmiany jest naprężenia. Poza tym regularna wymiana ligatur wpływa korzystnie na higienę jamy ustnej, jako że w ich zakamarkach mogą gromadzić się bakterie i płytka nazębna.

Ligatury ortodontyczne – kolory

Ligatury ortodontyczne dostępne są w wielu kolorach – od stonowanych i uniwersalnych (np. biały, beżowy, czarny), aż do tych bardziej rzucających się w oczy (np. czerwony, niebieski, zielony, fioletowy). W praktyce pacjent ma do wyboru całą paletę kolorów. Podczas wizyty ortodontycznej lekarz przedstawia możliwe kolory do wyboru. Pacjent może wybrać te, które mu odpowiadają najbardziej i które będzie nosił przez kolejnych 4-6 tygodni, aż do następnej wizyty i wymiany ligatur. Wówczas będzie mógł wybrać inny kolor. Wybór koloru gumek to ulubiona część wizyty zwłaszcza dzieci, które dzięki temu mogą poczuć się wyróżnione i mogą wykazać się kreatywnością.

Jakie kolory ligatur sprawdzą się najlepiej u osób dorosłych? Jeśli chcemy, aby nasze zęby wydawały się bielsze, najlepiej postawić na odcienie niebieskiego lub zielonego. Przy zielonym może jednak się nam wydawać, że mamy na zębach resztki jedzenia, np. szpinaku. Odradza się natomiast wybieranie ligatur czarnych, które sprawiają, że zęby automatycznie wydają się być szare.

Jak dbać o ligatury ortodontyczne?

Posiadając ligatury ortodontyczne na aparacie codzienna higiena jamy ustnej powinna być szczególnie dokładna. Wszystko przez to, że w jamie ustnej pojawiły się kolejne elementy, na których może gromadzić się płytka nazębna i bakterie oraz w które będą wchodziły resztki jedzenia. Po każdym posiłku należy solidnie przepłukać jamę ustną ciepłą wodą, aby wypłukać ewentualne resztki jedzenia. Następnie należy wynitkować przestrzenie międzyzębowe oraz wyszczotkować zęby. Najlepiej sprawdzą się szczoteczki elektryczne lub soniczne, uznawane za najbardziej precyzyjne.

Każda osoba z aparatem ortodontycznym powinna zaopatrzyć się w szczoteczkę o kształcie długiego patyczka. Dzięki niemu będzie mogła wyjąć pozostałe resztki jedzenia, które utkwiły między zamkiem a gumką. Mimo codziennej i prawidłowej higieny jamy ustnej należy mieć na uwadze, że kolor ligatur z każdym kolejnym dniem będzie blaknął. To naturalna reakcja w związku z warunkami panującymi w jamie ustnej oraz z używaniem pasty do zębów.

Jak często wymieniać ligatury w aparacie?

Wymiana ligatur ortodontycznych odbywa się na każdej wizycie. Średnio 1 raz na 4-6 miesięcy. Takiej wymiany dokonuje ortodonta – nie należy podejmować się jej samodzielnie w domu.

Ligatury ortodontyczne – cena

Koszt zakupu ligatur ortodontycznych jest niewielki. Jedno opakowanie zawierające 25-30 pojedynczych gumek kosztuje zwykle około 3-5 zł. Pacjent nie płaci osobno za wymianę ligatur. Są one już wliczane w koszt wizyty. Bez względu na to czy ligatury są wymieniane czy nie, cena wizyty jest więc taka sama. Około 150-250 zł, w zależności od renomy gabinetu i lekarza oraz lokalizacji placówki ortodontycznej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czochrowska E., Górska R., Czy leczenie ortodontyczne aparatami stałymi stanowi zagrożenie dla tkanek przyzębia? Przegląd literatury, Nowa Stomatologia, 4/2012.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *