Aparat samoligaturujący

Spis treści

Aparat samoligaturujący to rodzaj aparatu ortodontycznego wciąż cieszący się dużą popularnością. Różni się od klasycznych aparatów tym, że nie wymaga stosowania ligatur, czyli gumowych elementów utrzymujących łuki w zamkach. Zwykle są one dostępne w wielu kolorach i zmieniane na każdej wizycie kontrolnej.

Aparat samoligaturujący

Aparat samoligaturujący – jak działa?

Najbardziej charakterystyczną cechą tego typu aparatów jest brak konieczności stosowania ligatur, odpowiadających za utrzymanie łuku aparatu na zębach. Aby łuk mógł utrzymywać się na właściwym miejscu wykorzystuje się specjalne klapki zlokalizowane we wszystkich zamkach. Klapki otwierają się i zamykają podczas wymiany łuków na nowe. Łuk przesuwa się w zamkach z minimalnym oporem, co skraca czas leczenia i nie powoduje dyskomfortu czy bólu, który może pojawiać się w przypadku noszenia zwykłych, metalowych aparatów ortodontycznych. Zaletami aparatów samoligaturujących są więc:

  • skrócenie czasu leczenia, a więc i oszczędność pieniędzy;
  • mniejsza ilość wizyt kontrolnych ze względu na brak konieczności wymiany ligatur;
  • możliwość zachowania lepszej higieny jamy ustnej, jako że ligatury utrudniają dokładne usuwanie płytki nazębnej i resztek jedzenia;
  • brak przebarwień na zębach ze względu na brak elastomerów;
  • wygodniejsza wymiana łuków aparatu ortodontycznego;
  • minimalne dolegliwości bólowe.

Wprawdzie aparaty samoligaturujące są droższe od ich zwykłych odpowiedników, jednak ze względu na mniejszą ilość wizyt kontrolnych oraz skrócony czas leczenia inwestycja szybko się wyrówna.

Aparat samoligaturujący – cena

Koszt jednego łuku aparatu samoligaturującego wynosi od 2500 zł do 4000 zł, w zależności od miasta i renomy gabinetu. Dla porównania, średni koszt pojedynczego łuku klasycznego aparatu metalowego (wymagającego ligatur) wynosi około 2000 zł.

Dla kogo aparat samoligaturujący?

Takie rozwiązanie wybierane jest przede wszystkim u młodzieży i osób dorosłych (czyli pacjentów posiadających stałe uzębienie), którym szczególnie zależy na krótszym czasie leczenia oraz większym komforcie. Warto mieć na uwadze, że także w przypadku aparatu samoligaturującego można z powodzeniem założyć zamki estetyczne, co maksymalnie zmniejszy widoczność aparatu.

Wizyty kontrolne

W przypadku klasycznych aparatów ortodontycznych wymagających stosowania ligatur wizyty kontrolne muszą odbywać się często, nawet co 4-6 tygodni. Celem jest wymiana gumek oraz dostosowanie łuku zębowego do zmieniających się warunków zgryzowych. W przypadku aparatu samoligaturującego wizyty kontrolne mogą odbywać się znacznie rzadziej, nawet co 8 tygodni.

Zamki metalowe czy estetyczne?

Istnieje możliwość wyboru zamków. Zamki metalowe w aparatach samoligaturujących są uznawane za bardziej wytrzymałe i solidne, przez co bardzo ciężko je uszkodzić, np. spożywając twarde pokarmy. Są jednak mocno widoczne podczas mówienia czy uśmiechania się, dlatego nie każdemu pacjentowi ich wybór przypadnie do gustu. Z kolei zamki kryształowe lub estetyczne nie rzucają się w oczy, niemal nie widać ich obecności. Są jednak mniej wytrzymałe i łatwiej o ich uszkodzenie. Decydując się na zamki estetyczne należy zrezygnować ze spożywania twardych pokarmów i szczególnie dbać o elementy aparatu.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *